KPSS Alt Öğrenim Tercihlerinde Durdurma Kararı

KPSS alt öğrenim tercihlerine durdurma kararı çıktı. Detayları haberimizde.

KPSS Alt Öğrenim Tercihlerinde Durdurma Kararı

KPSS alt öğrenim tercihlerine durdurma kararı çıktı. Detayları haberimizde.

25 Nisan 2016 Pazartesi 09:22
KPSS Alt Öğrenim Tercihlerinde Durdurma Kararı
 KPSS Alt Öğrenim Tercihlerinde Durdurma Kararı

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) alt öğrenim tercihlerine durdurma kararı çıktı. Bu kapsamda alt öğrenim tercihi yapmak mümkün olmayacak gibi görünüyor. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu KPSS tercih işlemlerinde bir alt öğrenim sınıfı üzerinden tercih yapılmasına olanak sağlayan Danıştay 12. Dairesi kararını bozdu. Bu kapsamda tercih işlemleri artık bulunulan öğrenim düzeyinin altından yapılamayacak şeklinde karar verildi.

Alt öğrenim düzeyi tercihleri nedir?

KPSS tercih işlemlerinde adaylar, bir alt kademedeki öğrenim düzeyi üzerinden tercih yapabiliyorlardı. Yani lisans mezunu bir aday, ön lisans mezunu ve önlisansların tercih yaptığı kurum ve kuruluşlara yönelik tercih işlemlerini gerçekleştirebiliyordu. Bu noktada son derece önemli bir gelişme olarak karşımıza çıkan durdurma kararı, tercihlere nasıl yansıyacak merak ediliyor.

Neden altöğrenim tercihleri yapılıyordu?

Bir çok aday, lisans eğitimi almış ve lisans düzeyi üzerinden tercih yapması gereken adaylar, şanslarını artırmak ya da tercih edilecek kurumlara yönelik başarı grafiğinin üzerinde yer almak, kadroya girmeyi kolaylaştırmak adına bu tarz tercihler gerçekleştiriyorlardı. Ayrıca, konuyla alakalı olarak bazı adaylar, ön lisans mezunlarının alındığı kurumlara veya kadrolara yönelik istekleri doğrultusunda da bu alt öğrenim tercihlerini seçiyorlardı.

Altöğrenim tercihlerine getirilen bu durdurma kararı neyi değiştirecek?

KPSS tercih işlemleri kapsamında altöğrenim tercihlerine getirilen bu durdurma kararı kapsamında, artık lisans mezunu ve lisans üzerinden tercih yapan adaylar, alt öğrenimlerin yaptığı tercihleri gerçekleştirme imkanına sahip değiller. Durdurma kararı kapsamında lisans mezunları da artık kendi alt düzeylerindeki kadrolara başvuru yapamayacaklar. Bu noktada, oldukça önemli ve ses getirecek bir gelişmenin yaşandığını söylemek mümkün gözüküyor.

Yapılan açıklama ise aşağıdaki şekildedir.


"Yerleştirme işlemlerinde ortaöğretim mezunları için KPSSP94, önlisans mezunları için KPSSP93 ve lisans mezunları için KPSSP3 puanı kullanılacaktır. Ancak, Danıştay 12.Daire Başkanlığının 27/06/2013 tarihli ve E:2009/5045, K:2013/5796 sayılı kararı gereğince Teknik Hizmetler ve Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri sınıflarına dahil adayların ihraz etmiş oldukları unvanlara ilişkin kadrolara(Tekniker, Teknisyen, Hemşire, Ebe, Sağlık Memuru, Sağlık Teknisyeni, Sağlık Teknikeri gibi kadrolara) başvurmak istedikleri takdirde, KPSS tercih işlemlerinde en üst öğrenim düzeyinden KPSS'ye girerek elde etmiş oldukları puanları ile alt öğrenim düzey(ler)indeki kadrolara başvuru yapabileceklerdir."

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, bu açıklamanın dayandığı Danıştay 12. Dairesi kararını bozmuştur. Danıştay İDDK'nun E:2013/4362 ve 2015/4294 sayılı bozma kararında şu hususlar yer almıştır;

"Devlet memuru olmayı isteyen adayların, bilgi ölçme suretiyle puan esasına göre sıralanmasına yönelik bir yarışma sınavı olan KPSS, evrensel bir norm olan "eşitler arası yarışma" ilkesi gereği, hukuksal durum itibariyle denk durumda olanların kendi aralarında yarışmalarının, dolayısıyla aynı öğrenim düzeyindeki adayların birbirleriyle yarışmalarının sağlanması amacıyla, ortaöğretim(lise ve dengi), önlisans(iki yıllık meslek yüksek okulları) ve lisans(dört ve daha fazla süreli yükseköğrenim) olmak üzere üç düzeyde yapılmaktadır.

Yukarıda değinilen Kılavuzda yer verilen, adayların mezun durumunda bulundukları eğitim düzeyinin alt düzeyinden sınava girmelerini engelleyen hüküm de eşitler arası yarışma ilkesinin bir başka ifadeyle aynı öğrenim düzeyindekiler arasında fırsat eşitliğinin hayata geçirilmesi amacıyla düzenlendiği anlaşılmakta olup, adayların bu hususa uymayarak sınava girmeleri halinde sınav sonucu ile elde ettikleri haklardan yararlandırılmamaları hakkaniyet gereğidir.

Bu nedenle, dava konusu Kılavuz hükmünde hukuka aykırılık bulunmamaktadır.

Öte yandan, Sınav kılavuzunda, sınava sadece ortaöğretim ve önlisans programlarından mezun(veya mezun olabileceklerin) başvurabilecekleri belirtilmiş olmasına rağmen lisans mezunu olarak anılan sınava başvurmuş ve aldığı puan uyarınca yerleştirmesi yapılmış olan davacının sözleşmesinin feshedilmesine ilişkin işlemde de hukuka aykırılık bulunmamaktadır.

Açıklanan nedenlerle, davalı idarelerin ve davalı idareler yanında davaya katılanın temyiz istemlerinin kabulüne, Danıştay 12.Dairesinin 27/06/2013 günlü, E:2009/5045, K:2013/5796 sayılı kararının BOZULMASINA, kararın tebliğ tarihini izleyen 15 gün içinde karar düzeltme yolu açık olmak üzere, 23/11/2015 gününde oybirliği ile karar verildi."Son Güncelleme: 25.04.2016 09:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
murat 3 yıl önce

Bu nasıl bir sistem alt öğrenimden tercih hakkı olduğu için lisans bitirdiğim halde birde ön lisans bitirdim sırf tercih yaparım diye ama şimdide tercih hakkı elimizden alınıyor nasıl bir sistem bu boşa giden 2 senemiz ne olacak?

Avatar
YELİ 3 yıl önce

SAĞLIK LİSESİ HEMŞİRELİK MEZUNUYUM. DAHA ÖNCEKİ KARARA GÜVENEREK ALAKASIZ BİR İKİ YILLIK BİTİRDİM. ŞİMDİ HEMŞİRELİK TERCİH HAKKIM ÖLMÜŞ GÖZÜKÜYOR. BU NASIL ADALET. BİZ NASIL MAHKEMELERE GÜVENECEĞİMİZİ ŞAŞIRDIK. HİÇ OLMASA SON KARARDAN ÖNCEKİLERİ KAPSAMAMASI LAZIM. BÖYLE BİRŞEY OLACAĞINIZI BİLSEK İKİYILLIK OKULU BİTİRMEZDİK. BUNA BİR ÇÖZÜM BULUNMASI GEREKİYOR. AYNI MAHKEME ÖNCE BİR KARAR VERİYOR SONRA VERDİĞİ KARARI BOZUYOR. BUNUN MAĞDURLARI NE YAPACAK.

Avatar
Malatyalı 3 yıl önce

Alt öğrenim mağdurları adında Facebook'ta grup oluşturduk ekleyin, Hakkı'mızı atayalım

Avatar
İbo 3 yıl önce

Alt öğrenimden tercih hakki var diye 2 yıllık okuyorum 1 ay kaldı 1 ay sonra kesin atanacaktim bu nasıl adalet,geç kalmış adalet adalet değildir...

Avatar
Metehan 3 yıl önce

Lisans bölümlerinin çoğunda alımların durdurulduğu ve lise mezunu olmak avantajlı olduğu günleri gördük nasıl bir adalet ise sınavların eşitlik ülkesine dayanarak böyle bir karar alınması ayrı bir muamma o ama tek ortak bir sınav yapılsın çözüm üretmek yerine sorun üretiriz anca

Avatar
Nes 3 yıl önce

Önlisans mezunlarının lise düzeyi tercihlerinide etkiler mi acillll cevap

Misafir Avatar
Hediye 3 yıl önce @Nes

Karara göre etkiler, yani ön lisans bitirdiysen ona göre tercih yapman gerekiyor bitirdiğin lisenin bir hükmü kalmıyor bu durumda. Önlisansı bitirmeyip sınavdan sonra mezun olursan etkilemez ama

Beğenmedim! (0)
Avatar
hakki 3 yıl önce

Bence yerinde bir karar zaten lise kadrolar yok denecek kadar az birde ust ogrenimden tercih edilmesin yazik gunah

Avatar
Aslıhan 3 yıl önce

Güncel