Geliştirme Ödeneği Süresi Uzatıldı

Öğretim elemanlarına verilen geliştirme ödeneğinin ödenmesine son verilme tarihi uzatıldı.

banner396

Geliştirme Ödeneği Süresi Uzatıldı

Öğretim elemanlarına verilen geliştirme ödeneğinin ödenmesine son verilme tarihi uzatıldı.

31 Ağustos 2015 Pazartesi 11:13
Geliştirme Ödeneği Süresi Uzatıldı
Öğretim elemanlarına verilen geliştirme ödeneğinin ödenmesine son verilme tarihi, toplu sözleşme ile 2 yıl daha uzatıldı.

Diğer yükseköğretim kurumlarına göre sosyo-ekonomik açıdan daha az gelişmiş yerlerde öğretim yapan ve/veya yeterli sayıda öğretim elemanı sağlanamayan yükseköğretim kurumları ile bunların bölümlerinde görevli öğretim elemanlarına; almakta oldukları aylık gösterge ve ek gösterge toplamının 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu uyarınca belirlenen aylık katsayı ile çarpımı sonucu bulunacak miktarın belli oranları esas alınarak geliştirme ödeneği ödenmektedir.

Geliştirme ödeneğinin ödeneceği son tarih ile yükseköğretim kurumlarının faaliyetlerine başladıkları tarihten itibaren kaç yıl süreyle bu ödeneğin ödeneceği konusunda Bakanlar Kurulu tarafından yeni belirlemeler yapılmış ve neticede 15/12/2015 tarihinin bu ödeneğin ödeneceği son tarih olmasına karar verilmişti.

Bu yıl imzalan Toplu Sözleşmede, geliştirme ödeneğinin ödeneceği son tarih ve yükseköğretim kurumlarının faaliyetlerine başladıkları tarihten itibaren ne kadar kaç süreyle geliştirme ödeneği kapsamında olacaklarıyla ilgili hüküm de yer aldı.

Geliştirme ödeneği ne zamana kadar ödenecek?

Toplu Sözleşmede yer alan düzenleme sonrası oluşan duruma göre;

**19/4 /2005 tarihinden sonra fiilen eğitim-öğretime başlayan yükseköğretim kurumlarında görevli öğretim elemanlarına ödenen geliştirme ödeneğine, fiilen eğitim-öğretim faaliyetine başlanıldığı tarihi takip eden aybaşından itibaren 18 yılın sonunda son verilecek.

**19/4/2005 tarihi itibariyle, “Geliştirme Ödeneği Ödenmesine Dair Karar” eki cetvelde belirtilen yerlerde eğitim-öğretime devam eden yükseköğretim kurumları ile bu yükseköğretim kurumlarından Kararın yürürlük tarihinden sonra yerleşim yerleri değişen yükseköğretim kurumlarında görevli öğretim elemanlarına, geliştirme ödeneği ödenmesine 31/12/2017 tarihinde son verilecek.

**31/12/2017 tarihi itibarıyla, fiilen eğitim-öğretime başlanıldığı tarihten itibaren 18 yılı doldurmayan yükseköğretim kurumlarında, 18. yılın sonuna kadar bu ödeneğin ödenmesine devam edilecek.

Toplu sözleşmede yer alan düzenleme

Madde 16- (1) 4/4/2005 tarihli ve 2005/8681 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Geliştirme Ödeneği Ödenmesine Dair Kararın 9 uncu maddesinin birinci fıkrasında yer alan "onaltıncı" ibaresi "onsekizinci" olarak, geçici 2 nci maddesinin birinci fıkrasında yer alan "15/12/2015" ibaresi "31/12/2017", "onaltı" ibaresi "onsekiz" ve "onaltıncı" ibaresi ise "onsekizinci" olarak uygulanır.


>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 31.08.2015 11:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394