Fahrettin Yokuş: "Zam Tüm Memurlar için Geçerli Olmalıdır"

Türkiye Kamu Sen Teşkilatlandırma Genel Sekreteri ve Türk Büro Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş'tan memurlara zam talebi!

Fahrettin Yokuş: "Zam Tüm Memurlar için Geçerli Olmalıdır"

Türkiye Kamu Sen Teşkilatlandırma Genel Sekreteri ve Türk Büro Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş'tan memurlara zam talebi!

30 Ocak 2017 Pazartesi 11:35
Fahrettin Yokuş: "Zam Tüm Memurlar için Geçerli Olmalıdır"

Fahrettin Yokuş: "Zam Tüm Memurlar için Geçerli Olmalıdır"

Türkiye Kamu Sen Teşkilatlandırma Genel Sekreteri ve Türk Büro Sen Genel Başkanı Sn. Fahrettin Yokuş, geçtiğimiz günlerde medyada yer alan 'KHK ile hakim ve savcılara zam geliyor' haberiyle ilgili bir basın açıklaması yaptı. Türk Büro Sen Genel Başkanı, zam artışının tüm memurlar için yapılması gerektiğini dile getirdi. Türk Büro Sen Genel Başkanı Yokuş:" Bilindiği üzere Hükümetin yargı teşkilatına Kanun Hükmünde Kararname ile zam yapma hazırlığı içinde olduğu basına yansımıştır. Düzenlemeye göre, hâkim ve savcıların maaşlarında derecelerine göre kademeli olarak artış yapılacak. 1. sınıfa ayrılmış hâkim ve savcılar 2 bin 700 TL maaş artışı alacak. Hâkim-savcı ve bu meslekten sayılanların 1 Ocak'tan geçerli yüzde 3'lük genel maaş zammı ve 15 Ocak'tan geçerli asgari geçim indirim artışına bağlı olarak 10 bin 800 TL'ye ulaşan maaşları, bu zamla birlikte 13 bin 500 TL'ye çıkacak. Meslekte 21 yılını doldurmuş 1. sınıf hâkim ve savcılar için bu, yüzde 25'lik bir artış anlamına geliyor.

Bu artışlarla, “adalet dağıtanların vicdanları ile cüzdanları arasına sıkışıp kalmaları” asla kabul edilemez. Türkiye şartlarında bugün işe başlayan stajyer hakim-savcı 5.500 – 6.000 TL arası aylık ücret almaktadır. 1. Sınıf hakim-savcılar ise 10.000 TL’nin üstünde aylık gelire sahiptir. Asgari ücretin son yapılan zamla 1.404 TL’ye çıktığı ülkemizde, belli bir kesime asgari ücretin en az 2 katı zam yapılması doğru bir uygulama değildir.

BU ZAMLA YARGI TEŞKİLATI ZAN ALTINDA KALACAK

Yapılacak olan bu ayrıcalıklı zam ile yargı mensupları zan altında kalacak ve itibar kaybedecektir. Adaletin tarafsızlığı daha da tartışılır hale gelecektir.

Adalet hizmeti verenler sadece hakim ve savcılar değildir. Yazı işleri müdüründen, mübaşirine, zabıt katibinden, teknik elemanına kadar 60 bini aşkın adalet çalışanı mesai mefhumu tanımadan hizmet sunmaktadır. Adalet hizmeti sunanlar arasında farklı bir uygulama, adalet hizmetlerinin verimini düşürdüğü gibi çalışma barışını da sekteye uğratır.

Adalet hizmetlerinin olmazsa olmazları, Adliye çalışanlarını yok farz ederek, sadece hakim ve savcılara yapılacak bir zam adı “Adalet Bakanlığı” olan bir kuruma yakışmamaktadır. Ülke insanlarına Adalet hizmeti sunmak için oluşturulan bir kurumun, kendi çalışanları arasında ayrımcılık yapması ve adil uygulamalar yapmaması adalet anlayışına yapılmış olan en büyük darbedir.

Bilindiği gibi, 14 yıllık AKP iktidarı sürecinde farklı dönemlerde 3 defa hakim ve savcıların ekonomik ve sosyal durumlarını düzeltici kanuni düzenlemeler yapılmıştır. Bu düzenlemeler sonucu, yargıçların ekonomik durumları önemli ölçüde artırılmıştır. Ancak, bu süreçte de hakim – savcı dışında kalan yargı çalışanları görmezden gelinmiş, hakim – savcı sınıfına yapılan ücret artışlarından diğer adalet çalışanları yararlandırılmamıştır.

BÜTÇEDE ÇEŞİTLİ KISITLAMALARA GİDİLİRKEN, 2.700 TL ZAM KABUL EDİLEMEZ

Hükümet, ülkede yaşanan ekonomik kriz nedeniyle bütçede çeşitli kısıtlamalara gittiği bir dönemde, hakim ve savcılara yapacağı zamla güven kaybedecektir.

Özellikle kamu kurumlarında yaşanan personel eksikliği sorunu, ekonomik sıkıntılar bahane edilerek karşılanmazken, Anayasal haklarını kazanmış olan 30 yıldan fazla memuriyet yapıp emekli olanların fazladan çalıştıkları yıllar için verilemeyen ikramiyelerinin bütçede yeterli kaynak olmaması sebebiyle, önümüzdeki yıla devredilmesi gibi gerekçeler de göz önünde bulundurulduğunda hakim ve savcılara yapılacak olan zamlar oldukça düşündürücüdür.

Türk Büro-Sen olarak, Hakim ve Savcılara yapılacak bu ücret zaruretse, aynı zammın tüm kamu çalışanlarına da yansıtılması zaruri olduğunu, her geçen gün yükselen enflasyon ve döviz sebebiyle memurların ekonomik durumlarının daha da kötüye gittiğini, bu nedenle artışın tüm memurlara yansıtılması gerektiğini kamuoyuna saygı ile duyururuz."

KPSSCAFE.COM.TR - ANKARA

Son Güncelleme: 30.01.2017 18:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ali 3 yıl önce

Bakan muezzinoglu bir el atsin bu ise asgari ucrete yapilani yapinda goreyim o zaman senin ne kadar adaletli bir bakan olduguna inanirim..

Avatar
3 yıl önce

Önce Suriyeli ile Türk arasında ayrım yapılmasın. Her türlü ayrıcalığa karşıyız

Avatar
halil 3 yıl önce

Neden sadece memurlar ? Tüm Emeklisandiği SSK ve BAG KUR Emeklilerini de kapsasa olmaz mi ?

Avatar
halil 3 yıl önce

Neden sadece memurlar ? Tüm Emeklisandiği SSK ve BAG KUR Emeklilerini de kapsasa olmaz mi ?

Verification: 1ba45668fa4004d3