Diyanetten Diğer Kurumlara 9 Bin 318 Memur Nakil Oldu-5 Bin 50'si Öğretmen Oldu

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, yaptığı son dakika açıklamasında Diyanet İşleri Başkanlığından diğer kurumlara nakil yolu ile atanan memur sayısını açıkladı. İşte detaylar.

Diyanetten Diğer Kurumlara 9 Bin 318 Memur Nakil Oldu-5 Bin 50'si Öğretmen Oldu

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, yaptığı son dakika açıklamasında Diyanet İşleri Başkanlığından diğer kurumlara nakil yolu ile atanan memur sayısını açıkladı. İşte detaylar.

01 Kasım 2017 Çarşamba 13:18
Diyanetten Diğer Kurumlara 9 Bin 318 Memur Nakil Oldu-5 Bin 50'si Öğretmen Oldu

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Başbakanlık ve bağlı kuruluşlarının 2018 yılı bütçeleri üzerinde devam eden görüşmelerde, milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Diyanet İşleri Başkanlığından, 2002'den bu yana diğer kurumlara 9 bin 318 kişinin geçtiğini söyledi.

Bozdağ, Diyanetten diğer kurumlara geçiş yapanlardan büyük bir kısmının öğretmenliğe geçtiğini söyledi. Diyanet İşleri Başkanlığından Milli Eğitim Bakanlığı'na 5 bin 50 kişinin geçtiğini, bunların tamamının öğretmen olarak göreve başladığını dile getiren Bozdağ, "Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) görevlilerinin Almanya'da istihbari faaliyetlerde bulunduğu" iddiasının iftira olduğunu söyledi.

Bozdağ, konu ile ilgili açıklamasında, "Orada FETÖ'cüler özellikle Diyanet ile ilgili olan herkesin böyle bir şey yaptığına dair ihbarlarda, şikayetlerde bulunuyor. Halen başka ülkelerde aynı ihbar ve şikayetlerde bulunuyorlar ve orada işlem yapılıyor." ifadelerini kullandı. Konuyla ilgili Alman savcılık makamının tutuklama talebinde bulunduğunu ancak Alman mahkemesinin delil yetersizliği nedeniyle talebi reddettiğini aktaran Bozdağ, şöyle devam etti: "Almanya'nın son yıllarda Türkiye'ye karşı tutumunu hepimiz yakından görüyoruz. Onun için orada bir kasıt olduğunu biliyoruz. Bizim Almanya'daki din görevlilerimizin hiçbiri teröre, şiddete karışmadığı gibi o camilere giden vatandaşlarımızın hiçbiri de bugüne kadar Alman hukukunu ihlal eden herhangi bir suçun içinde asla bulunmamışlardır. Herhangi bir istihbarat faaliyetinin içinde de bulunmaları söz konusu değildir. Türkiye Cumhuriyeti devleti istihbaratını nereden, nasıl alacağını bilir ve onun gücü, kudreti kendinde vardır. Din adamları hiçbir zaman buna alet edilmez, edilmemiştir de. Bu, din adamlarımıza yapılmış bir iftiradır." ifadelerini kullandı.

Merdiven Altı Din Eğitimi

"Merdiven altı din eğitim ve öğretimi yapıldığı yönünde gündemde dolaşan iddialarına yanıtlayan Bozdağ, buna göz yumulması ve izin verilmesinin mümkün olmadığını dile getirdi. Bozdağ, Türkiye'de din eğitim ve öğretimi ihtiyacının, yasalar kapsamında, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde İmam Hatip Liseleri, üniversitelerde İlahiyat Fakülteleri ve İslami İlimler Fakülteleri, liselerde ise seçmeli Kur'an-ı Kerim ve Hazreti Muhammed'in hayatı ve dini bilgiler dersleri yoluyla giderildiğini belirtti. 

FETÖ ile Mücadele Açıklaması

Teör örgütü FETÖ'ye yönelik devam eden operasyonlara değinen Bozdağ, "FETÖ ile alakalı Diyanet İşleri Başkanlığı hem Cumhurbaşkanımızın hem de önceki Başkanımızın görevden ayrılırken ifadesi çok açık ve net. Burada bir geç kalmışlığı vardır. Çünkü FETÖ ve dini konularda sapkınlık içinde olan gruplarla ilgili elbette Diyanet İşleri Başkanlığının toplumu bilinçlendirme, aydınlatma ve onlara karşı uyarma görevi vardır. Bunu tam yapması lazım. FETÖ raporu, 15 Temmuz'dan sonra değil de daha önce yayınlanmış olması gerekirdi." dedi.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

"FETÖ ile ilgili konularda, bugüne kadar Türkiye'de Cumhuriyet hükümetlerinden hiçbiri, AK Parti hükümetine gelene kadar hiçbir başbakan FETÖ'ye terör örgütü demedi, hiçbir bakan da demedi ama ilk defa Sayın Başbakanımız, Cumhurbaşkanımız bu yaklaşımı ortaya koydu ve daha sonra ortaya çıkan olaylar, bu yaklaşımın doğruluğunu ortaya koydu. Kriminal gözle devlet bütün kurumlarıyla bu örgüte yaklaştı ve bu örgütün suç delillerini ortaya çıkarma konusunda bir seferberlik var.

O yüzden zorluk var FETÖ ile mücadelede. Çünkü gizliliği esas alıyor, göründüğü gibi olmuyor, olduğu gibi görünmüyor. Siz çok laik biri zannediyorsunuz ama adam kendini gizlemiş, laik biri değil. Çok dindar biri zannediyorsunuz, kendini gizlemiş başka bir yerde. Çok milliyetçi zannediyorsunuz, siz milliyetçisiniz, o sizden daha milliyetçi gözüküyor. O yüzden bunları tespitte gerçekten çok büyük zorluklar var ama kamu kurumlarımız bu konuda kılı kırk yararcasına bir faaliyetin içindedir. Kimseye haksızlık yapmadan, doğru tespitler yaparak, devletimiz ve milletimiz için tehdit oluşturan bu terör örgütü ve mensuplarını tehdit ve tehlike olmaktan mücadele devam etmektedir."

P​ansiyonların Arttırılması Gerekiyor

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, "imamların öğrencileri devlet yurtlarına yönlendirmesi gerektiği"  konusuna da açıklık getirdi ve şu ifadeleri kullandı: "Bunu artırmak için de büyük bir kampanya başlattık. Ortaöğretimde de pansiyonları artırmamız lazım. Ben de katılıyorum, oradaki yurtların sayısını da öğrencilerimizin başka yere gitme ihtiyacı duymayacağı şekilde artırmamız gerektiğine inanıyorum." dedi. Dini yüksek ihtisas merkezlerine ilişkin eleştirilere de yanıt veren Bozdağ, bu merkezin kamuoyunda yeterince bilinmediğine dikkati çekti. Bozdağ, bu merkezlerde vaizlik ya da müftülük görevi yürütecek olanların eğitim aldığını vurguladı. Söz konusu merkezlerde "eğitim alanlara doktora veya yüksek lisans payesinin verilmediğini" anlatan Bozdağ, "Şu anda İlahiyat Fakültelerinde Arapça maalesef tam öğretilemiyor. Dil konusunda Türkiye'de ciddi manada sıkıntı var. Uzmanlık eğitimi veriliyor, kaliteli din adamı yetiştirmek için yapılıyor. Yaşadığımız sıkıntılar yaşanmasın diye yapılıyor. Onun için son derece önemli eğitim, ihtisas eğitim merkezi. Bu, paralel bir eğitim merkezi kesinlikle değil. Diyanet'in bünyesinde hizmet içi eğitim veren bir yerdir. Burası müftü, vaiz yetiştiriyor."

Kpsscafe.com.tr  | Ankara

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.