Aynı Kurumdaki Denetmen ve Uzmanlar Aynı Haklara mı Sahip?

Aynı kurumda çalışmalarına rağmen bazı personellerin özlük hakları aynı değil. İşte detaylar..

banner396

Aynı Kurumdaki Denetmen ve Uzmanlar Aynı Haklara mı Sahip?

Aynı kurumda çalışmalarına rağmen bazı personellerin özlük hakları aynı değil. İşte detaylar..

17 Ekim 2015 Cumartesi 09:19
Aynı Kurumdaki Denetmen ve Uzmanlar Aynı Haklara mı Sahip?
 Aynı kurumda görev yapmalarına rağmen, unvanları farklı olduğu için özlük hakları farklı belirlenmiş kariyer meslek personeli var.
Bazı kurumlarda, kariyer personel olarak "uzman" ve "denetmen" unvanlı kadrolarda veya bunların yardımcılıklarına ilişkin kadrolarda görev yapan personel arasında, unvanlarının uzman veya denetmen olma durumuna göre özlük hakkı farklılıkları bulunmaktadır.

Aynı kurumda olup da ücretleri farklı esaslara göre belirlenen kariyer meslek personeli arasında;

-Gümrük ve Ticaret Bakanlığının “Gümrük ve Ticaret Uzmanı / Uzman Yardımcısı” ile "Gümrük ve Ticaret Denetmeni / Denetmen Yardımcısı” unvanlı kadroları

-Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığının “Sosyal Güvenlik Uzmanı/Uzman Yardımcısı” ile “Sosyal Güvenlik Denetmeni/Denetmen Yardımcısı” unvanlı kadroları

da yer almaktadır. Bu yazımızda, söz konusu unvanlar; denetmen/denetmen yardımcısı ve uzman/uzman yardımcısı olarak ifade edilecektir.

Her iki kurumda, merkez teşkilatına ait uzman ve uzman yardımcısı kadroları için ücret ve tazminat göstergesine göre aylık maaş belirlenirken, taşra teşkilatına ait denetmen ve denetmen yardımcısı kadroları için ise 657 sayılı Kanun hükümlerine göre maaş ödenmektedir.

Maaş ödeme sistemlerinin farklı olması, denetmenlerin/denetmen yardımcılarının, aynı kurumda görev yaptıkları uzmanlara/uzman yardımcılarına göre daha düşük maaş almaları sonucunu doğuruyor.

Denetmenler ilave zam alacak

Kamu görevlilerinin maaşlarına 2016 ve 2017 yıllarında yapılacak maaş zamlarını belirleyen Toplu Sözleşme, kariyer meslek personelinden bazıları için ilave maaş artışı da getiriyor.

Toplu Sözleşme hükümlerine göre, 1 Ocak 2016 tarihinden geçerli olarak, Gümrük ve Ticaret Denetmenleri ile Sosyal Güvenlik Denetmenlerinin dereceleri itibarıyla yararlanmakta oldukları tazminat oranlarına 10 puan,  bunların yardımcılarının tazminat oranlarına ise 7 puan ilave edilecek.

Bu ilave maaş artışı ile, uzman ve denetmenler arasındaki maaş farkı, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren kısmen de olsa kapanmış olacak.

Uzman ve denetmen maaşı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığına ait kariyer mesleklerden uzman/uzman yardımcısı ile denetmen/denetmen yardımcısı maaşları arasındaki farkın, ilave maaş zammı sonrası 15 Ocak 2016 tarihinde ne kadar olacağı konusunda memurunyeri.com olarak hazırladığımız tabloya aşağıda yer verilmiştir.

Söz konusu unvanlara ilişkin kadrolardan bazılarının yakın zamanda ihdas edilmiş olması nedeniyle, bu unvanlara ait bazı derecelerde henüz görev yapan personel olmamakla birlikte, karşılaştırmanın daha sağlıklı yapılabilmesi için her derece ve hizmet yılına ilişkin bilgilere tabloda yer verilmiştir.

*9 uncu dereceye ilişkin hesaplamalar, uzman yardımcıları ve denetmen yardımcılarına ilişkindir.

NOT:

-Aile yardımı bakımından, bekar (ya da eşi çalışan) ve çocuksuz personele göre değerlendirme yapılmıştır.

-2016 yılına ilişkin asgari geçim indirimi tutarlarının belli olmadığından, bekar (ya da eşi çalışan) ve çocuksuz personel için 2015 yılında uygulanan 90,11 TL esas alınmıştır. Bu nedenle, 2016 yılının ilk aylarında alınacak maaş miktarı tabloda belirtilen rakamlardan yaklaşık 10 TL daha fazla olabilir.

-Döner sermayeden yararlananlar için, sabit döner sermaye ödemesi (net ek ödeme miktarı kadar) hesaplamaya dahil edilmiştir.

-Yabancı Dil Tazminatı ödemeleri dikkate alınmamıştır.

-Hizmet süresi 7 yıl ve daha az gösterilenlerin, 30.09.2008 tarihinden sonra işe girdiği varsayılmıştır.

-Hizmet yıllarına karşılık gösterilen derece/kademeler tahmini olarak kullanılmıştır.

-2015 yılı sonunda enflasyona bağlı ilave maaş zammı yapılması durumunda, tablodaki rakamlar değişecektir.

memurunyeri.com
>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 17.10.2015 09:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394