Flaş: ABD'den Türkiye'ye Küstah Tehdit

Türkiye ile Rusya arasında yapılan S 400 anlaşmasına ABD'den ve NATO'dan art arda tepkiler gelmeye devam ediyor. Son olarak ​Demokrat Partili Senatör Jack Reed ve NATO'nun Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı Orgeneral Curtis Scaparrotti küstah açıklamalarda bulunarak Türkiye'yi tehdit etti.

ABD’den Türkiye'ye S 400 tehdidi geldi.

​Demokrat Partili Senatör Jack Reed ve NATO'nun Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı Orgeneral Curtis Scaparrotti, Ankara’nın Rus hava savunma sistemi S-400’ü alması hakkında birer son dakika açıklaması yaptı. İki isim de yaptıkları küstah açıklamada S 400 alımlarının sonuçlarının olacağı uyarısında bulundu.

ABD Senatosu’nda düzenlenen oturumda konuşan ​Demokrat Partili Senatör Jack Reed, “Türkiye’nin S-400 alımı potansiyel olarak ABD ve Türkiye arasındaki savunma işbirliğini tüm yelpazede tehdit ediyor” ifadelerini kullandı.

NATO'nun Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı Orgeneral Curtis Scaparrotti ise S-400 alımının sonuçlarından birinin NATO standartlarıyla uyuşmazlık olacağını belirterek şu ifadeleri kullandı: “Sadece ben değil, hükümetimizin diğer üyeleri de bu alımın gerçekleşmesinin diğer sonuçlarını anlatmak için onlarla (Türkiye’yle) konuştu” Ama ABD’li general, hangi sonuçları kastettiğini konusunda bir açıklama yapmadı.

Türkiye’yle hava savunma tedbirleri ile kullanabileceği sistemleri görüşmeye devam ettiklerini dile getiren Scaparrotti açıklamasını şu sözlerle tamamladı: “Bu (S-400) anlaşmanın nihai olduğunu sanmıyorum. Onlar, uyumlu sistemi almak için bizimle ve diğerleriyle görüşüyor. Zamanımız olduğunu düşünüyorum ve bu sistemin NATO standartlarına uygun olmadığına onları ikna etmek için bu yöndeki çalışmalara devam etmek istiyorum”

Kpsscafe.com.tr  | Ankara

Daha Fazla Haber