Bakan'dan TBMM'de Kritik Taşerona Kadro Açıklaması

TBMM'De taşerona kadro ile ilgili Maliye Bakanı Naci Ağbal'dan bir son dakika açıklaması geldi. Bakan Ağbal, taşeron düzenlemesi ile ilgili, "Yakın bir zamanda ümit ediyoruz ki bütün bu uygulama hızlı bir şekilde tamamlanacak ve belirlenen takvim çerçevesinde de taşeron firmaların sözleşmeleri sonlandırıldıktan sonra bu kardeşlerimiz artık kamunun bir personeli olarak bundan sonraki çalışma hayatına devam edecekler." ifadelerini kullandı.

Meclis Genel Kurulunda görüşmelerine devam edilen, kamuoyunda "torba tasarı" olarak bilinen Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı'nın tümü üzerindeki çalışmaların ve konuşmaların sona ermesinin ardından soru cevap bölümüne geçildi.

Bu kısımda Maliye Bakanı Naci Ağbal, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Taşeron işçilerin kamuya geçişine ilişkin düzenleme ile ilgili gelen bir souya Bakan Naci Ağbal, kamuda uzun süredir taşeron işçi statüsünde çalışanların kamuya geçişleri konusunda yakın zamanda önemli bir düzenleme yaptıklarını hatırlattı. Yapılan bu önemli düzenleme ile yaklaşık 750 bin çalışanın düzenleme çerçevesinde kamuya geçmiş olacağına işaret eden Bakan Ağbal, bunun son derece önemli bir düzenleme olduğuna da yer verdi.

Düzenleme yapılırken taşeron işçilerin kamuya alınması noktasında geniş bir çerçeve belirlendiğini hatırlatarak sözlerini sürdüren Maliye Bakanı Naci Ağbal, başvuru süreci ve kamuya geçişe ilişkin sürecin çok hızlı olacak şekilde tanımlandığını ve şu anda sürecin devam ettiğine sözlerinde yer verdi.

SINAV AŞAMASI

Taşerona kadro konusunda gelen son durumu da değerlendiren Bakan Ağbal, "Sanıyorum bugünlerde de yine geçişle ilgili düzenlenen sınav aşamasına gelinmiş durumdadır." ifadelerini kullandı.

Bakan Ağbal, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Ben öncelikle kamuda bu şekilde çalışan bütün işçi kardeşlerimize bu uygulamanın hayırlar getirmesini diliyorum. Son derece önemli bir düzenleme. Yakın bir zamanda ümit ediyoruz ki bütün bu uygulama hızlı bir şekilde tamamlanacak ve belirlenen takvim çerçevesinde de taşeron firmaların sözleşmeleri sonlandırıldıktan sonra bu kardeşlerimiz de artık kamunun bir personeli olarak bundan sonraki çalışma hayatına devam edecekler.

Başvurular sırasında bilindiği üzere bütün çalışanlar başvurularını yapabiliyorlar. Burada kamuya geçişle ilgili belirlenen şartlar var. Bu şartlar konusunda kişilerin başvuruları üzerine, şartları taşıyıp taşımadığı konusunda kurumlar araştırmalarını yapıyorlar. Bu araştırmalar çerçevesinde belirli nedenlerle bir kısım başvurularla ilgili de kamu kurumlarının tabii ki yasadan gelen nedenlerle olumsuz geri dönüşleri var."

3,5 MİLYON KİŞİYİ İLGİLENDİRİYOR

Bakan Ağbal, düzenlemenin, aileleriyle beraber düşünüldüğü zaman yaklaşık 3,5 milyon vatandaşı ilgilendirdiğini ve hükümet olarak buna son derece önem verdiklerini vurguladı.

CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir'in yerinden yeniden söz alarak kendisinin taşeron düzenlemesine ilişkin güvenlik soruşturmasına takılan eski hükümlülerin durumunu sorduğunu anımsattı.

Bakan Ağbal bu soruya se şu şekilde cevap verdi: "Başvurularla ilgili olarak ilgili kamu idarelerinin mevcut mevzuat çerçevesinde olumsuz döndüğü durumlar var. Bu konuyla ilgili de çalışıyoruz dedim. Yani sizin söylediğiniz konu dışında başka konular da var. Hükümet olarak her zaman olduğu gibi ortaya çıkan sorunları çözme konusunda bir gayretimiz var. Bu anlamda ben, sizin söylediğiniz bağlamı daha geniş bir şekilde ifade ederek bu konularla ilgili çalışma yapacağımızı ifade ettim."

KPSSCAFE.COM.TR  | ANKARA

Daha Fazla Haber