Torpili Olmayan Adaya Memurluk Yolu Kapanıyor mu?

Son günlerde, memur alımlarında yaşanan usulsüzlük iddiaları yine gündemde ilk sırayı aldı. Memur adaylarının akıllarında ise torpili olmayanlara memurluk yolu kapandı mı? sorusu var.

Son günlerde gündeme gelen torpil haberleri memur adaylarını derinden üzüyor.

Kamu kurum ve kuruluşlarına memur alımında merkezi yerleştirme ile memur alımı çok az sayıda yapımaktadır. Öyle ki merkezi yerleştirme ile memur alımında kamu kurumlarına 2018'de 5 bin kadro ayrılırken açıktan mülakatla alımlar için 100 bine yakın kadro izni verildi.

Kamu kurum ve kuruluşlarının hemen hemen tüm memur alımlarında sözlü mülakat uygulanıyor. Sözlü mülakatın uygulanması ise adaylar tarafından büyük tepki ile karşılanıyor. Merkezi sınavda yüksek puan alan adaylar, sözlü sınavlarının da iyi geçmesine rağmen atanamıyor. Bu da torpil iddialarını güçlendiriyor. Öyle ki geçtiğimiz gün Diyanet'in yaptığı sözlü mülakatta DHBT'de Türkiye İkincisi olan aday elendi.

Çeşitli forum sayfalarında ve sitemize gönderdikleri mesajlarında tepkilerini dile getiren adaylar, merkezi sınav puanları 90 ve üstü olmasına rağmen sözlü mülakatta kendilerine 80 puan bile verilmediğini, ancak sonuçlara bakıldığında merkezi sınavdan 70 alan adaylara 90-100 puan verildiğini dile getirdi. Torpil iddialarını güçlendiren bu açıklamalar, sözlü mülakatlarda adil soru sorulmadığını da ortaya koymaktadır. Sözlü mülakatlarda her adaya farklı sorular soruluyor. Bu nedenle bazı soruların kolaylık derecesi diğerlerinden farklıdır. Bu da yapılan haksızlığın başka bir boyutudur.

11 MÜLAKATA GİRDİM NE YAPMALIYIM

Sitemize mesaj yolu ile ulaşan bir aday ise daha önce polislik, askeriye, İKM ve zabıt katipliği olmak üzere farklı yerlerde ve farklı tarihlerde 11 sözlü mülakata girdiğini, uygulama sınavlarını başarılı bir şekilde gçetiğini ancak hep sözlü mülakat aşamasında elendiğini dile getirdi. Aday bu mülakatlardan sadece 2'sinin kötü geçtiğini diğerlerinin ise oldukça iyi geçtiğini iddia ediyor.

BİR SKANDAL DA BUGÜN ORTAYA ÇIKTI

Hakkari Üniversitesinde yapılan atama bugün ortaya çıktı. Buna göre 31 kişi arasından yapılan sınavda 29'uncu olan Rektörün oğlunun atamasının yapıldığı ortaya çıktı. Bu da yine memur adayları tarafından tepki ile karşılandı.

TORPİLİ OLMAYAN MEMUR OLAMAYACAK MI?

Haberimizde yer verdiklerimiz, torpil iddialarının sadce birkaçı. Bunun gibi binlerce örnek var. Bu örneklerin hepsinde de en çok sorulan soru şu: Torpili olmayan memur olamayacak mı?

ÇÖZÜM NASIL OLUR?

Madem sözlü mülakatlar kaldırılmıyor, bu mülakatlar sesli ve görüntülü olarak kayıt altına alınsın ve itiraz yapıldığında farklı bir komisyon tarafından incelensin.

SİZ DE AŞAĞIDA BULUNAN YORUM KISMINDAN BU KONUDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZİ YAZABİLİRSİNİZ.

POLİS, ASKER, MEMUR VE PERSONEL ALIM İLANLARINDAN ANINDA HABERDAR OLMAK İÇİN;

KPSSCAFE android uygulamamızı ücretsiz indirmek için ---->>> TIKLAYIN

KPSSCAFE iOS uygulamamızı ücretsiz indirmek için----> TIKLAYIN

DAHA FAZLA BİLGİ, DAHA FAZLA ARKADAŞ

Memur alımlarıyla ilgili tüm gelişmeleri yakından takip edebileceğiniz, diğer memur adaylarıyla sohbet edip, bilgi alışverişinde bulunabileceğiniz facebook grubumuza aşağıdaki linkten erişim sağlayabilirsiniz

Facebook grubuna katılım  için TIKLAYIN.

KPSSCAFE.COM.TR  | ANKARA - ÖZEL HABER

Daha Fazla Haber