Subay ve Astsubay Olmak İsteyen Lise Mezunları Başvurular Başladı-İşte Başvuru Detayları

Subay ve astsubay olmak isteyen lise mezunu adayların beklediği ikinci süreç için geri sayım sona erdi. MSÜ'ye başvuru yapan adaylar YKS'ye de başvuru yapmak zorunda. Peki adaylar hangi testlere başvuru yapabilecek? Hangi puan türünden kaç puan almaları gerekiyor?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından önceki gün yapılan açıklamada YKS başvurularının 1 Mart tarihinden itibaren alınmaya başlayacağına yer verildi.

1 Mart'ın gelmesi ile birlikte YKS başvuruları başladı. YKS başvurularının başlaması ile birlikte geçtiğimiz ay Milli Savunma Üniversitesine başvuru yapan adaylar YKS'de hangi oturumlarda sınava gireceğini araştırmaya başladı. Biz de Kpsscafe.com.tr olarak Milli Savunma Üniversitesi askeri öğrenci alımına başvuru yapan adayların YKS'de hangi oturumlara başcuru yapacağını araştırdık.

2018 yılı başında yayımlanan 2018 MSÜ Başvuru Kılavuzunda, Milli Svunma Bakanlığı bünyesinde kurulan ve bu yıl ilk kez askeri öğrenci alımı yapılacak olan Milli Savunma Üniversitesine lise mezunları arasından subay astsubay alımı yapılacağı bildirildi. Yapılacak alım 3 aşamadan oluşmakta olup adayların bu 3 aşamadaki sınavlara da girmesi zorunludur. Bu aşamalardan ilki, MSÜ giriş sınavı. 18 Mart günü Türkiye genelinde bulunan sınav merkezlerinde gerçekleşecek olan MSÜ giriş sınavında adaylar, yazılı sınava tabi tutulacak.

Subay ve astsubay alımında ikinci aşama ise YKS. YKS'ye girecek adayların, belirtilen puan türlerinde barajı aşmaları itenmektedir. Üçüncü aşama ise fiziki yeterlilik sınavları. Ancak biz şimdi 2. aşama olan YKS'yi ele alacağız.

MSÜ BAŞVURU KILAVUZUNDAKİ İFADELER

MSÜ'ye başvuru yapan adaylar için başvuru kılavuunda şu ifadelere yer verildi:

  • Astsubay Meslek Yüksekokulları için ÖSYM Başkanlığınca 23 Haziran 2018 tarihinde yapılacak Temel Yeterlilik Testinden (TYT) 150 ve üzerinde puan almış ve MSÜ’nün teklifi doğrultusunda Milli Savunma Bakanlığınca belirlenmesi halinde TYT yerleştirme taban puanı ve üzeri puan almış olmak,
  • Harp Okulları için ÖSYM Başkanlığınca 23 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan YKS Temel Yeterlilik Testinden (TYT) 150 ve üzerinde puan almış olmak; 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak YKS Alan Yeterlilik Testlerinden (AYT) tercih ettiği Harp Okulu yerleştirme puan türünden 180 ve üzerinde puan almış olmak, MSÜ’nün teklifi doğrultusunda Milli Savunma Bakanlığınca belirlenmesi halinde ilgili yerleştirme puan türünde yerleştirme taban puanı ve üzeri puan almış olmak.

Bu şekilde bakıldığında özetle şunları söyleyebiliriz..

Astsubaylığa başvuru yapacak adayların TYT'ye başvuru yapması yeterlidir. Adaylar TYT'den 150'yi geçerse 3. seçim aşamasına çağrılacak.

Subaylığa başvuru yapan bayan ve erkek adayların ise hem TYT hem AYT'ye başvuru yapması gerekmektedir. Adaylar, yukarıda belirtilen puan türlerinden, belirtilen baraj puanını aşmak zorundadır.

YKS Başvuru adımları ve tüm detayları için TIKLAYIN

MSÜ SUBAY-ASTSUBAY ALIMI SÜRECİNDEN HABERDAR OLMAK, YENİ ALIMLARDAN ANINDA HABERDAR OLMAK İÇİN;

KPSSCAFE android uygulamamızı ücretsiz indirmek için ---->>> TIKLAYIN

KPSSCAFE iOS uygulamamızı ücretsiz indirmek için----> TIKLAYIN

DAHA FAZLA BİLGİ, DAHA FAZLA ARKADAŞ

Memur alımlarıyla ilgili tüm gelişmeleri yakından takip edebileceğiniz, diğer memur adaylarıyla sohbet edip, bilgi alışverişinde bulunabileceğiniz facebook grubumuza aşağıdaki linkten erişim sağlayabilirsiniz

Facebook grubuna katılım  için TIKLAYIN.

KPSSCAFE.COM.TR  | ANKARA

Daha Fazla Haber