Adım Adım 2018 YKS Başvurusu (Başvuru Şekli , Ücreti , Anlaşmalı Bankalar)

2018 yılı YKS başvuruları başladı. ÖSYM tarafından yapılan açıklamada başvuruların bugün saat 12.00'da başladığına yer verildi. Peki YKS başvuruları nasıl yapılacak? Başvuru adımları nelerdir? Başvuru ücreti ne kadar? Ücret hangi bankaya yatırılacak? Başvurular ne zaman sona eriyor?

Milyonlarca lise son sınıf öğrencisi ile lise mezunu adayın büyük bir merak ve heyecanla beklediği 2018 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavına başvurular bugün başladı.

1 Mart 2018 tarihi itibariyle başlayan başvuurlarda adaylar, bir yükseköğretim kurumunun lisans veya önlisans programına yerleşmek için gerçekleşecek sınava başvuru yapması erekmektedir. Peki YKS başvuruları nasıl yapılacak? Başvuru adımları nelerdir? Kpsscafe.com.tr olarak YKS başvuruları hakkında detaylı bilgiyi takipilerimiz ile paylaşıyoruz.

BAŞVURU TARİHLERİ

2018 YKS başvuruları bugün (1 Mart) başladı. YKS'ye başvurular ÖSYM resmi sayfası üzerinden 21 Mart 2018'e kadar alınacak. Adaylar, internet üzerinden başvurularını bu tarihe kadar yapmak zorunda. Başvuru ücreti yatırma için ise son gün 22 Mart olarak belirlendi.

BAŞVURU ŞEKLİ

YKS başvuruları Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından alınmaktadır. Lise mezunu olan, ya da bu yıl liselerin son sınıfında okuyan adaylar, ilk olarak ais.osym.gov.tr adresine gidecektir. Burada aşağıdaki fotoğrafta sarı ile boyanmış olan kısma tıklayarak devam edeceksiniz.

Daha sonra karşınıza şu yazı çıkacak.

Burada da başvuru yap butonunu tıklayın. Daha sonra da karşınıza şu ekran çıkacaktır.

Burada T.C. kimlik numarası ve aday şifresi ile giriş yarapak başvuru sayfasına gideceksiniz. Açılan başvuru sayfasında bilgilerinizi kontrol ederek internet üzerinden başvurunuzu tamamlayın. Başvurunuuz internet üzerinden tamamladıktan sonra bir adımınız kaldı. O da başvurur ücreti.

BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR? SON TARİH NE ZAMAN?

Temel Yeterlilik Testi (TYT) Sınav Ücreti : 50,00 TL
Alan Yeterlilik Testleri (AYT) Sınav Ücreti : 50,00 TL
Yabancı Dil Testi (YDT) Sınav Ücreti : 50,00 TL

Adaylar sadece girecekleri oturumların ücretini ödeyecekler. Başvuru ücreti ödemek için son gün ise 22 Mart 2018 'dir.

HANGİ BANKAYA YATIRILACAK?

Başvuru ücreti ÖSYM anlaşmalı bankalara yatırılacak. Adaylar girecekleri oturumların başvuru ücretlerini aşağıdaki bankalara yatıracaktır.

  • Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
  • Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
  • Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
  • Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı
  • Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler
  • Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.)
  • Sınav ücreti, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartıyla da yatırılabilecektir.

Başvuru ücretini yatırdıktan sonra işleminiz tamamlanacaktır. Ancak ÖSYM Aday İşlemleri Sistemindeki bilgilerini güncellemek isteyenler, kendilerine en yakın okula giderek bu işlemlerini yapabilirler.

Kpsscafe.com.tr  | Ankara

Daha Fazla Haber