AÖF 4 Yanlış 1 Doğru Uygulaması Kalkacak mı? KDK'dan Son Dakika Açıklaması

Kamu Denetleme Kurumu'ndan bir son dakika açıklaması geldi. Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç yaptığı açıklamada, AÖF sınavlarında uygulanan 4 yanlış 1 doğru uygulamasına değindi.

AÖF öğrencileri, Kamu Denetleme Kurumuna dört yanlış bir doğru uygulamasının kaldırılması için başvuru yaptı.

Bazı haber sitelerinin ilginç diye adlandırdığı, ancak gayet yerinde bir başvuru olan ve müracaar ile ilgili KDK'dan bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, kuruma başvuran öğrencilerin, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından alınan karar doğrultusunda faaliyete geçen uygulamayı şikayet ettiği belirtildi. 

Öğrencilerin "dört yanlış cevabın bir doğru cevabı eksiltmesi" uygulamasının,  sınava hazırlanmada motivasyonu düşürdüğünü söyleyen öğrenciler, bu uyuglama ile birlikte başarı seviyesinin de düştüğünü söyledi.

ÖSYM SINAVLARINDA UYGULANABİLİR AMA..

Bu uygulamanın kaldırılması için başvuru yapanlar, bu sistemin ÖSYM'nin yaptığı KPSS gibi sınavlarda eleme veya yarışma sınavlarında uygulanabileceğini belirtirken ara ve final sınavı gibi yapılan sınavlarda uygulanmasının yanlış olduğunu belirterek, uygulamanın kaldırılmasını talep etti. 

TOPLANTILAR YAPILDI

Başvuruların yoğun şekilde olması üzerine Kamu Denetleme Kurumu, konunun taraflarının görüşlerini almak amacıyla ilgili kurumların yetkilileriyle toplantılar yaptı. 

Toplantıya YÖK Başkanlığı, MEB, ÖSYM ile bünyesinde açıköğretim fakülteleri bulunan Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesinden yetkililerin yanı sıra konuyla ilgili bilirkişi olarak görevlendirilen ölçme ve değerlendirme alanında uzman akademisyenler katıldı.

MALKOÇ'TAN AÇIKLAMA

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, düzenlenen toplantı ile ilgili bir açıklama yaptı. KDK'nin 2012'de 6328 sayılı yasayla tüzel kişilik kazandığını ve 2013'te de şikayet dilekçelerini almaya başladığını aktararak, kurumun idarenin her türlü eylem ve işlemleri ile tutum ve davranışlarını insan haklarına dayalı adalet anlayışı içinde denetlediğini ve hakkaniyet denetimi yapan tek kurum olduğunu ifade etti.  Malkoç açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Açıköğretim sınavlarında dört yanlışın bir doğruyu götürmesi uygulamasıyla ilgili gelen yoğun başvurular sonucunda bu konuyla ilgili karar verirken, meseleyi iyi araştırmayı hedefliyoruz. Bu bir bakıma istişare mahiyette bir toplantıdır. Uygulamalarda bu kararlar verilirken idare neye göre hareket etmiş yani konunun taraflarını dinlemek bizim kararlarımızı zenginleştiriyor." 

Başvuranları temsil eden ilgili üniversitelerin öğrenci temsilcileri ile de bir toplantı yapan KDK, öğrencilerin, yetkililerin görüşleri ve bilirkişi raporunu göz önüne alarak karar verecek.

Siz de aşağıda bulunan yorum kısmından bu konudaki düşüncelerinizi yazabilirsiniz.

AÖF haberlerinden haberdar olmak için;

KPSSCAFE android uygulamamızı ücretsiz indirmek için ---->>> TIKLAYIN

KPSSCAFE iOS uygulamamızı ücretsiz indirmek için----> TIKLAYIN

KPSSCAFE.COM.TR  | ANKARA

Daha Fazla Haber