Soy Ağacı Sorgulama Ekranı Ne Zaman Açılacak? Açıklama Geldi

Soy Ağacı sorgulama ekranı ne zaman açılacak? Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından bir son dakika açıklaması yapıldı ve hizmetin tekrar ne zaman açılacağına yer verildi.

Alt/üst soy ağacı sorgulama işlemleri önceki gün e-Devlet kapısı üzerinden vatandaşların hizmetine sunulmuştu.

Alt/üst soy ağacı sorgulama sayfasının açılması ile birlikte bu sistem yoğun şekilde talpe görmüştü. Öyle ki milyonlarca vatandaş aynı anda soy ağacını sorgulamak için siteye girdi. Bu nedenle e devlet kapısı bir anda ikilitlendi ve saatler boyunca e Devlete giriş bugün sabah alınan karar doğrultusunda alt/üst soy ağacı sorgulama uygulaması askıya alındı. Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren olay ile ilgili resmi açıklama geldi. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada, en yoğun anın gece 02.00-04.00 saatlerinde yaşandığı bilgisi verildi.

200 bin adet sorgulamanın başarılı olarak sonuçlandırıldığı ve belge oluşturulduğu da yapılan açıklamalar arasında. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

"08.02.2018 tarihinde saat 14:00'da E-Devlet üzerinden hizmete açılmış olan Alt-Üst Soy Raporu 09.02.2017 tarihi saat 02:00'e kadar yaklaşık olarak 200.000 adet üretilmiştir. Vatandaşlarımızın yoğun ilgi gösterdiği hizmette asıl yoğunluk ise gece 02:00- 04:00 arasında (yaklaşık 110.000 Alt-Üst Soy Raporu) yaşanmıştır.

GEÇİCİ OLARAK DURDURULDU

Saat 04:00 dan itibaren ise aşırı talep olmasından dolayı verilen hizmette gecikmelerin oluşmasına ve vatandaşların bekleme sürelerinde artış yaşanmaya başlamasından dolayı Alt-Üst Soy Raporunun E-Devlet üzerinden paylaşımı geçici olarak durdurulmuştur.

NE ZAMAN KULLANIMA AÇILACAK?

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından E-Devlet üzerinden sunulmakta olan Nüfus Kayıt Örneği ve Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi hizmeti sunulmaya devam etmekte olup, yoğunluğun azalmasından sonra Alt-Üst Soy Raporu hizmeti en kısa sürede vatandaşların kullanımına açılacaktır.

Ancak vatandaşların yoğun talebi ile orantılı olarak Alt-Üst Soy Raporunun gecikmeli veya kesintili hizmet vermesi ihtimali bulunmaktadır."

SAATTE 33 BİN SOYAĞACI

Alt soy üst soy raporu kullanıma açıldığı gün e-Devlet üzerinden 1 saat içerisinde yaklaşık 33 bin belge üretildi.

Üretilen belgelerde kişilerin yalnızca kendilerine ait alt ve üst soy bilgileri yer alıyor. Belgelerde, 6698 Sayılı "Kişisel Verilerin Korunması Kanunu" gereğince kardeşler gibi yan soylarına ait bilgiler ise e-Devlet üzerinden paylaşılmıyor.

Kpsscafe.com.tr | Ankara

Daha Fazla Haber