Sağlık Bakanlığı İlk Atamada Hangi Kadrolara Personel Alımı Yapacak?

Sağlık Bakanlığı merkezi atama ile toplamda 27 bin personel alımı yapacak. Peki alımlar ne zaman yapılacak? Sağlık Bakanlığı personel alımında hangi kadrolara personel alımı yapılacak? Başvurular ne zaman başlayacak?

Sağlık Bakanlığı 2018 yılı personel alımı takvimi netleşiyor. Ancak atama bekleyen sağlıkçıların akıllarındaki sorular hala cevap bulmadı.

Atama bekleyen yüz binlerce sağlıkçı geçtiğimiz gün gelen personel alımı açıklamasına tepkilerini sürdürüyor. Yapılan açıklamada 2018 yılının ilk sağlık personeli alımı için yapılacak merkezi yerleştirmenin Nisan ayı içinde yapılacağına yer verildi. Öte yandan Sağlık Bakanlığı personel alımının bu yıl 3'e ayrılacağı belirtildi. Sağlık personeli alımının bu yıl 3'e ayrılması bazı sorunları da beraberinde getirecektir. 

Gündemde yer alan haberlerde Sağlık Bakanlığının Nisan, Haziran ve Eylül dönemlerinde personel alımı yaparak 55 binlik kontenjanı tamamlayacağı belirtildi. Atamaların 3'e bölünmesi ise bazı sorunları beraberinde getirecek. İlk atama için başvurular Nisan ayında alınacak. Nisan ayında yapılacak tercihlerin sonuçlarının Mayıs ayında yayımlanması bekleniyor. Güvenlik soruşturması faktörü de göz önüne alındığında şu sorun ortaya çıkıyor: Yerleşen ancak soruşturması henüz tamamlanmayıp ataması yapılmayan adaylar yeni tercih döneminde de tercih yapacak.

Buna tek çözüm ise Bakanlığın, geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamasındaki gibi güvenlik soruşturmasını erken şekilde tamamlaması olacak.

9 BİNER PERSONEL ALINACAK

Sağlık Bakanlığı Nisan, Haziran ve Eylül dönemlerinde 9'ar bin olmak üzere toplamda 27 bin personel alımı yapacak..

HANGİ KADROLARA PERSONEL ALIMI OLACAK?

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada Bakanlığa personel alımına ilişkin şu ifadeleri kullanmıştı: "Yoğun bakım yatak sayısını artırmaya devam edeceğiz, personel sayımızı da artırmak istiyoruz. 27 bin ebe hemşire ve sağlık personeli alınacak. Bu, yüksek bir rakam. Her sene yaklaşık 9 bin civarında hekim kadroya dahil oluyor. Ediyor 36 bin. Bizim bu seneden alacağımız kadro miktarı var, taşeron sistemi kalktığı için, bu alımı yapmadık. 2017'den 2018'e aktarılan bir 10 bin işçi çalışan alacağız. Ayrıca 2018 için de 9 bin kontenjan verildi. Yaklaşık 55 bin doktor, ebe hemşire, sağlık personeli ve çalışan alacağız."

Yapılacak yeni alımda ebe ve hemşire kadrolarının yanı sıra Radyoloji Tekniker ve Teknisyenleri, Acil Tıp Tekniker ve Teknisyenleri, Anestezi Teknikerleri ve Teknisyenleri, Ameliyathane Teknikerleri, Ağız ve Diş Sağlığı Teknikerleri, Tıbbi Sekreterler, Fizik Tedavi Teknikerleri, Diyetisyenler, Hasta Bakım Teknikerleri, Diyaliz Teknikerleri, Odyometri Teknikerleri, Elektronörofizyoloji Teknikerleri, Radyoterapi Teknikerleri, Röntgen Teknikerleri, Engelli Bakımı Ve Rehabilitasyon Bölümü Teknikerleri, Yaşlı Bakım Teknikerleri, Çevre Sağlığı Teknisyen ve Teknikerleri, Eczane Teknikerleri, Diş Protez Teknikerleri, Patoloji Teknikerleri, Tıbbi Laboratuvar Teknikerleri, Çocuk Gelişimciler, Hidroterapi Teknikerleri, Ortopedi Teknisyenleri, Optisyenler, Biyologlar, Psikologlar, Sağlık Fizikçileri, Dil Konuşma Terapistleri, Fizyoterapistler, Ergoterapistler kadroları atama bekliyor.

Kadro dağılımının önümüzdeki ay netleşmesi bekleniyor.

Sağlık personeli alım ilanı yayımlandığı anda haberdar olmak için;

KPSSCAFE android uygulamamızı ücretsiz indirmek için ---->>> TIKLAYIN

KPSSCAFE ios uygulamamızı ücretsiz indirmek için----> TIKLAYIN

Kpsscafe.com.tr  | Ankara - ÖZEL HABER

Daha Fazla Haber