Taşerona, Dershane ve Ücretli Öğretmene Kadro Geldi-KPSS Mağdurları Ne Olacak?

İlk olarak dershane öğretmenlerine, ardından taşeron işçilere, son olarak ise ücretli öğretmenlere kadro için düzenlemeler yapıldı. Ancak KPSS mağdurları için hala köklü bir düzenleme yapılmadı.

Dershane öğretmenleri, taşeron işçiler ve son olarak ücretli öğretmenler kadroya alındı. Ancak KPSS mağdurlarının sorunları hala çözülmedi.

Milyonlarca KPSS mağduru var. Bu adaylar her yıl büyük bir özveri ile KPSS'ye hazırlanıp memur olma hayali kuruyor. Ancak KPSS mağdurlarının bu çaba ve çaresizlikleri göz önüne alınmıyor.

Dershane Öğretmenleri

Dershanelerin kapatılması kararının alınmasının ardından Türkiye genelinde bulunan dershane öğretmenlerinin, aşağıdaki şartları taşıması halinde kadroya alınması üzerinde karar alındı.

"8 Şubat 2007 tarihli ve 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında faaliyet gösteren dershaneler ile öğrenci etüt eğitim merkezlerinde 14 Mart 2014 tarihi itibarıyla eğitim personeli olarak çalışmakta olan ve bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olup bu iş yerleri üzerinden sigorta primi ödenmiş çalışma süresi 1 Ocak 2014 itibarıyla en az 6 yıl olanlardan KPSS'ye girme şartı hariç öğretmen kadrosuna atanabilmek için aranan özel şartlar ile 657 sayılı kanunun 48'inci maddesinde öngörülen genel şartları taşıyanlar arasından Bakanlıkça belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içinde bir defaya mahsus olmak üzere yapılacak sözlü sınavda başarılı olanlar, başarı sırasına göre ek 4'üncü madde kapsamında istihdam edilmek üzere kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerdeki boş sözleşmeli öğretmen pozisyonlarına atanabilir."

Taşerona Kadro

2015 seçimleri öncesi AK Parti'nin verdiği taşeron işçilere kadro vereceğiz vaadi geçtiğimiz yılın sonunda nihayete ermiş ve 900 bine yakın taşeron işçinin kamuda kadrolu işçi olarak istihdamının önü KHK ile açılmıştı. Bu düzenleme ile taşeron işçiler, gerekli şartları taşımaları halinde kadroya geçecek.

Ücretli Öğretmenler

Geçtiğimiz gün Milli Eğitim Bakanı ile Maliye Bakanı, ücretli öğretmenler arasından KPSS'siz sadece sözlü mülakat ile öğretmen ataması yapacaklarını açıkladı. Aranan şartlar ile ilgili de şu ifadelere yer verildi: "Ek ders ücreti karşılığında Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yapmış ve en az 540 gün sigorta primi ödenmiş olanlar arasından, belirlenen şartları taşıması kaydıyla yapılacak yazılı ve/veya sözlü sınav sonuçlarına göre sözleşmeli personel olarak atanabilmeleri ve bu şekilde istihdam edilebilecek sözleşmeli öğretmen sayısının 5.000'i geçmemesi öngörülmektedir."

Ücretli Öğretmene Kadro Anketimiz

Sosyal medya platformları üzerinde bulunan hesaplarımızdan başlattığımız anketlerimizde memur adaylarına 'Ücretli öğretmenlerin KPSS'siz kadroya alınmasını doğru buluyor musunuz ?' sorusunu yönlendirdik. Twitter'daki anketimizde son durum şu şekilde; (TWİTTER SAYFAMIZI TAKİP ETMEK VE ANKETTE OY KULLANMAK İÇİN TIKLAYIN)

Facebook grubumuzdaki ankette ise son durum şu: (FACEBOOK GRUBUMUZA KATILMAK VE ANKETTE OY KULLANMAK İÇİN TIKLAYIN)

KPSS MAĞDURLARI GÖZARDI EDİLMEMELİDİR?

Taşeron işçiler, dershane ve ücretli öğretmenler için elbette çalışma yapılmalıdır. Ancak bu yönde çalışmalar yapılırken bunun faturası KPSS mağdurlarına kesilmemelidir. 15 Temmuz sonrası çıkartılan KHK'larla kamudan ihraç edilen yüz binlerce memur var. Kamudaki bu ciddi açık KPSS mağdurları ile kapatılmalı ve mağduriyetlere bir son verilmelidir.

Siz de aşağıda bulunan yorum kısmından bu konudaki düşüncelerinizi yazabilir, diğer adaylarla fikir alışverişi yapabilirsiniz.

Memur ve personel alım ilanlarından haberdar olmak için;

KPSSCAFE android uygulamamızı ücretsiz indirmek için ---->>> TIKLAYIN

KPSSCAFE iOS uygulamamızı ücretsiz indirmek için----> TIKLAYIN

Kpsscafe.com.tr  | Ankara - ÖZEL HABER

Daha Fazla Haber