Flaş Açıklama: 'Kimse Boşuna KPSS'ye Çalışmasın'

5 yıl çalışan ücretli öğretmenlerin KPSS şartı olmadan mülakatla atanmasını öngören yasa önceki gün meclise geldi. Bu yasaya ise atama bekleyen öğretmenler ile birlikte birçok kesimden tepki yağıyor.

Önceki gün gelen ücretli öğretmenlere KPSS'siz atama açıklamasına başta atama bekleyen öğretmenler olmak üzere birçok kesimden tepki yağıyor.

Eğitimci Yazar Şahin Aybek, Oda TV'de yayımlanan yazıda bu uygulamaya 'O zaman kimse boşuna KPSS'ye çalışmasın' başlıklı yazısı ile tepki gösterdi. Aybek, kaleme aldığı yazısında, bu uygulamanın rüşvete yol açacağını, çok sayıda adayın KPSS'ye çalışmak yerine ücretli öğretmenliğe geçip 5 yıl çalışarak kadroya geçmeyi hedefleyeceğini söyledi. Şahin Aybek kaleme aldğı yazısında şu ifadelere yer verdi:

Tabii ki uzun yıllardır MEB’de ücretli öğretmenlik yapanların emeğine saygı duyuyorum ve yaşadıkları sorunları da biliyorum. Bu işi mecburiyetten ve çok zor koşullarda yapıyorlar. Zaten olay baştan sakat. Ama bakanın bu uygulaması ve söylemi, ücretli öğretmenliği iyice legalleştirir ve teşvik eder. Ayrıca öğretmenin sözleşmelisi, ücretlisi olmaz; kadrolusu, niteliklisi olur. Öğretmen, öğretmendir. Ee, yazık değil mi, 0001 puan alıp bir kişinin önüne geçip atanabilmek için gece gündüz çalışıp KPSS’de başarılı olanlara ya da olmaya çalışanlara. O zaman kimse KPSS’ye çalışmasın. Gitsin, 5 yıl ücretli öğretmenlik yapsın. Hop, oradan direk atansın. Ayrıca ücretli öğretmenliğin bu kadar önemsenmesi, rüşvetin önünü de açar. İnsanlar, 5 yıl ücretli öğretmenlik yapınca, nasıl olsa atanırım diye, ücretli öğretmen olabilmek için her yolu denerler.

Kariyer İlkelerine de Uymaz

Aybek yazısının devamında şu ifadeleri kullandı: "Bakan’ın bu 5 bin ücretli öğretmeni atamak istemesi, hele hele de KPSS’siz mülakatla atamak istemesi, liyakate de, kariyer ilkelerine de uymaz ve torpilin, rüşvetin önünü açar. Bu uygulama, hangi açıdan bakarsanız bakın; bilimsel, pedagojik, etik ilkeleri ve siyaseten yanlış bir adım olacaktır. Ayrıca; ben dedim, oldu olacağı için de Sayın Bakan’ın sürekli söylediği tüm paydaşların bir arada yönetmesine ve katılımcı demokrasiye de aykırı olacaktır."

Ücretli Öğretmenliği Kaldırmak Yerine.

Bu uygulama, güvencesiz bir istihdam olan ücretli öğretmenliği resmileştirmektedir. Ayrıca; bakanlık bu uygulamayla ücretli öğretmenliği tanımış oluyor. Bakanlık, ücretli öğretmenliği kaldıracak çözümler bulmak yerine, buyurun gidin ücretli öğretmenlik yapın diyor bu uygulamayla. Gönül ister ki; sadece ücretli değil, tüm öğretmen arkadaşlarımız atansın. Ücretli öğretmen arkadaşların emeğine sonsuz saygı duyuyorum ama bu açıklama her açıdan sakıncalıdır.

Siz de aşağıda bulunan yorum kısmından bu konudaki taleplerinizi dile getirebilirsiniz.

Memur ve personel alım ilanlarından anında haberdar olmak için;

KPSSCAFE android uygulamamızı ücretsiz indirmek için ---->>> TIKLAYIN

KPSSCAFE iOS uygulamamızı ücretsiz indirmek için----> TIKLAYIN

Kpsscafe.com.tr  | Ankara
Kaynak: Oda TV

Daha Fazla Haber