Bakan Açıkladı: Ücretli Öğretmenlerin KPSS'siz Mülakatla Atama Tasarısı TBMM'de

Önceki gün gelen maaş düzenlemesinin ardından ücretli öğretmenlere bir müjde daha geldi. Hükümet tarafından bir tasarı hazırlandı ve hazırlanan bu tasarı ile, belirtilen şartları taşıyan ücretli öğretmenler KPSS'siz sözlü mülakat ile sözleşmeli öğretmenliğe geçebilecek.

Son günlerin gündem konusu olan ücretli öğretmenlerin KPSS puanı aranmadan mülakatla öğretmen olarak atanması düzenlemesi TBMM'ye geliyor.

Maliye Bakanı Naci Ağbal yaptığı son dakika açıklamasında ücretli öğretmenlerin sözleşmeli öğretmen olarak atanmalarına ilişkin düzenlemenin son duurmu hakkında bilgi verdi. Bugün TBMM'ye Sevkedilen Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısının İçeriğiyle ilgili bazı açıklamalarda bulunan Bakan Ağbal, "ek ders ücreti karşılığında Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yapmış ve en az 540 gün sigorta primi ödenmiş olanlar arasından, belirlenen şartları taşıması kaydıyla yapılacak yazılı ve/veya sözlü sınav sonuçlarına göre sözleşmeli personel olarak atanabilmeleri ve bu şekilde istihdam edilebilecek sözleşmeli öğretmen sayısının 5.000'i geçmemesi öngörülmektedir." maddesini içeren düzenlemenin de bu tasarı içinde yer aldığını söyledi.

Konu ile ilgili Madde 24 ve 25'te şu ifadelere yer verilmiştir: Koruma veya bakım altında bulunan çocukların atama işlemleri için başvuru süresinin 2 yıldan beş yıla çıkarılması, atamalarında mesleki unvanlara uygunluk, halen memur olarak çalışanların durumları itibarıyla kazandıkları unvanlara atanmış sayılmaları ve atama işlemlerinin yılda bir kez yapılması kısıtlamasının kaldırılması düzenlenmektedir.

Öte yandan yine bu konu ile ilgili madde 37'de şu ibarelere yer verildi: Terör eyleminin ortaya çıkarılması, etkilerinin azaltılması veya bertaraf edilmesinin sağlanmasında yardımcı ve faydalı olanlardan hayatını kaybeden sivillerin yakınlarına ikinci istihdam hakkı verilmektedir.

Ücretli Öğretmenlerin Maaşına Düzenleme

Önceki gün A Haber'de yar alan habere göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin milletvekilleri ile kahvaltıda buluştu ve önemli mesajlar verdi. OHAL Komisyonun çalışmaları ile ilgili konuşan Erdoğan," Bizim komisyona güvenimiz tam. Ne çıkarsa uyacağız" dedi. Erdoğan ücretli öğretmenlerin maaşıyla ilgili düzenleme yapılacağı müjdesini de verdi.

Kpsscafe.com.tr  | Ankara

Daha Fazla Haber