Bakan Açıkladı: 657 Toplu Şekilde Tek Seferde Değiştirilecek

Maliye Bakanı Naci Ağbal, TBMM Genel Kurulunda yaptığı son dakika açıklamasında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yapılması planlanan değişikliğin ayrıntılarını aktardı.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yapılması planlanan değişiklik uzuz zamandır hükümetin gündemindeydi. Ancak bu konuya ilişkin şimdiye kadar henüz somut bir adım atılmadı. Maliye bakanı Naci Ağbal yaptığı son dakika açıklamasında 657'de yapılacak değişikliğin detaylarını açıkaldı.

Önceki gün saat 11,00'da başlayan bütçe görüşmeleri gece 04.00'da sona erdi. TBMM Genel Kurulunda gerçekleşen bütçe görüşmelerinde İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın yanıtlaması için şu soruyu sordu: 

"Sayın Bakan, kolluk kuvvetleri Jandarma Genel Komutanlığı personeli ile Emniyet Genel Müdürlüğü personelinin sosyal haklarda ve maaşlarında haksız uygulamalar bulunmaktadır. Jandarma Genel Komutanlığına bağlı personelin 926 sayılı Yasa'daki emekliliğe esas ek göstergesi 3600 iken Emniyet teşkilatına bağlı personel 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na tabi olup emekliliğe esas ek göstergesi 2200'dür. Bu farkın ortadan kaldırılması için Emniyet personelimize yönelik bir çalışmanız olacak mı?"

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Sibel Özdemir2in sorusuna şu şekilde yanıt verdi:

"Sayın Özdemir, tabii, kamuda ek gösterge meselesi çok karmaşık bir konu. Farklı unvanlarda, farklı kurumlarda ve -zaman içerisinde- farklı zamanlarda yapılan değişiklikler nedeniyle ek gösterge sistemi, tazminat sistemi gerçekten içinden çıkılmaz bir hal almış durumda. Zaman zaman şunu gördük: Yani sistem bir bütün olarak değerlendirilip topluca bir düzenleme yapılması yerine tek tek düzenleme yaptığımızda, aslında belki bazı yerleri düzeltmiş gibi oluyoruz ama bu sefer de başka yerlerde sıkıntı meydana geliyor. O açıdan, Bakanlık olarak Çalışma Bakanlığıyla birlikte devlet memurları sisteminde gerçekten hem çalışanlarımızı memnun edecek hem de özellikle onların kariyer ve liyakat esasına göre yükselmelerinin ve kendilerini daha fazla çalışma ortamında ifade edebilmelerinin önünü açacak düzenlemeleri yapacağız. Onun için tek tek kurum bazında değil de genel bir çalışmamız olduğunu sizlerle paylaşmak isterim."

Memur haberlerinden Haberdar Olmak İçin Kpsscafe'yi Aşağıdaki Platformlardan Takip Edin.

KPSSCAFE android uygulamamızı ücretsiz indirmek için ---->>> TIKLAYIN

KPSSCAFE ios uygulamamızı ücretsiz indirmek için----> TIKLAYIN

Kpsscafe.com.tr  | Ankara

Daha Fazla Haber