Koray Aydın Açıkladı: İşte İYİ Parti'nin Oy Oranı

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın, yaptığı son dakika açıklamasında İYİ Parti'nin oy oranını ve seçim barajı konusuna değindi. İşte Aydın'ın o açıklaması.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın'dan bir son dakika açıklaması geldi.

Reuters'e konuşan Koray Aydın, seçim barajı ile ilgili "Partimizin baraj endişesi olmadığı için baraj meselesi gündeme geliyor. Barajın düşmesi Türkiye'nin siyasal yaşamının demokratikleşmesi için gereklidir. Ancak bizim böyle bir endişemiz yok ve bu işe kafa yormuyoruz" ifadelerine yer verdi.

Türkiye'de 1983 genel seçimlerinden bu yana yüzde 10 seçim barajı uygulanmaya devam ediliyor.

Gezici Araştırma Şirketi' tarafından yapılan ankette, İYİ Partinin oy ıranı yüzde 19.5 olarak açıklanmış,, MHP'nin ise yüzde 8.8 olarak açıklanmıştı.

Seçim ittifakı tartışmalarıyla ilgili olarak da Reuters'e konuşan Koray Aydın, "Biz seçimlere kadarki süreçte bu konuların (ittifak) konuşulmasını doğru bulmuyoruz. Siyasi Partiler Yasası ittifaklara da müsaade etmiyor zaten" ifadesini kullandı. MHP'li Yalçın ise önceki gün yaptığı açıklamasında, "Partiler kendi kimlikleriyle ittifak kurabiliyorlarsa, bu demokrasilerde mümkün" ifadelerini kullanmıştı.

Mevcut Seçim Kanunu'na göre partiler kendi kimliklerini koruyarak seçim ittifakı kuramıyorlar. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçiş için önümüzdeki
günlerde Meclis'e getirilecek uyum yasaları arasında, Seçim ve Siyasi Partiler Yasalarındaki değişiklikler de bulunuyor. AKP'li yetkililer, bu yasa değişiklikleri ve seçim barajı düzenlemesinin bu süreçte tartışılabileceğini açıklamışlardı.

En Çok Oyu O Partiden Alıyoruz

Koray Aydın, açıklamasının devamında İyi Parti'nin anketlerde nasıl göründüğüne ilişkin de şu değerlendirmeyi yaptı: "Biz bir firmayla 40 günden beri sahadan çıkmadan çalışıyoruz. Genel başkanımız başka bir firmaya da çapraz anket yaptırdı. İyi Parti daha adını almadan yüzde 20 bandına oturmuştu. Anket firmalarından yüzde 20'nin altında olduğunu söyleyen varsa iddiaya girmeye hazırız." 

İyi Parti'nin bütün partilerden oy alma kapasitesi olduğunu da iddia eden Aydın, "En çok oyu AKP'den, oransal olarak en çok oyu da MHP'den alıyoruz. CHP'den de bize oy geliyor. Hatta az da olsa HDP'li seçmenden bile alıyoruz" diye konuştu. İyi Parti'nin 140 sayfalık programı olduğunu ve ekonomi dahil birçok konuda vaatleri bulunduğunu hatırlatan Aydın, "Türkiye'nin ekonomik şartlarıyla ilgili Genel Başkan Yardımcımız Durmuş Yılmaz bir çalışma yapıyor. Yakında kamuoyuna duyuracak" dedi.

Kpsscafe.com.tr  | Ankara

Daha Fazla Haber