KPSS'siz Personel Alımlarına Bir İlave Daha Yapıldı! Hangi Alımlarda KPSS Şartı Aranmaz?

İstisnai kadrolara yapılan atamalar dışında kamu kurum ve kuruluşlarına personel alımlarında Kamu Personeli Seçme Sınavına (KPSS) girme şartı aranıyor. KPSS'siz alımların bu aralar arttığını söylemek yanlış olmaz.

KPSS'siz Personel Alımlarına Bir İlave Daha Yapıldı! Hangi Alımlarda KPSS Şartı Aranmaz?

İstisnai kadrolara yapılan atamalar dışında kamu kurum ve kuruluşlarına personel alımlarında Kamu Personeli Seçme Sınavına (KPSS) girme şartı aranıyor. KPSS'siz alımların bu aralar arttığını söylemek yanlış olmaz. Bu alımlara bir de çarşı ve mahalle bekçisi alımı eklendi. Kamu kurum ve kuruluşlarında hangi pozisyonlara KPSS Şartı aranmaksızın personel alımı yapılıyor.  

YENİ KURULDU , EN BÜYÜĞÜ OLDU! 150 BİN MEMUR ADAYI ORADA, SENDE KATIL! KATILIM  İÇİN TIKLA

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 4/B maddesine göre sözleşmeli pozisyonlara atanmak için Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına dair Esaslar'da KPSS'ye girmiş olma şartı yer alıyor fakat bazı pozisyonlar bu şarttan muaf tutuluyor. Onlardan bazıları şu şekilde ; 

1- Kamu kurum ve kuruluşlarının yurtdışı teşkilatlarında istihdam edilecek personel, yabancı uyruklular ve yükseköğretim kurumlarının gemi adamı pozisyonları ile araştırma-geliştirme projelerinde proje süreleri ile sınırlı olmak üzere istihdam edecekleri personel ile Avukat (Kısmi Zamanlı), Diş Tabibi, Eczacı, Havacılık Sertifikasyon Uzmanı, Havacılık Simülatör Uzmanı, Helikopter Makinisti, Gemi Adamı, Kaptan, Pilot, Tabip, Uçak Kontrol Ve Bakım Makinisti, Uçuş Teknisyeni, Uzman Tabip, Helikopter Makinisti, Uzman (Tıpta Ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği'ne göre).

2- 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 49'uncu maddesi ve bu maddeye yapılan atıflara istinaden istihdam edilecek sözleşmeli personel.

3- Emniyet Genel Müdürlüğü'nde Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar kapsamında istihdam edilmek üzere alınacak tam zamanlı avukat unvanlı sözleşmeli personel pozisyonları.

4- KPSS şartı aranmaksızın sadece mesleki uygulamalı sınav sonucuna göre hizmete alınacak sözleşmeli personel pozisyon unvanları şunlardır: Dans Uzmanı, Deniz Trafik Başkılavuzu, Deniz Trafik Kılavuz Yardımcısı, Deniz Trafik Kılavuzu, Derici, Dispeç, Dokumacı-Öğretici, Editör, Foto Dizgi Operatörü, Fotoğrafçı, Fresk Ressamı, Hattat, Heykeltraş, Işıkçı, İşaret Dili Tercümanı, Kalemkar, Kameraman, Kostüm Kreatörü, Kostümcü, Kurşuncu, Mizanpajcı, Mücellit, Müzikçi, Nota Ressamı, Sedefkar, Senarist, Seramikçi, Tasarımcı, Tashihçi, Taş İşleyici, Tonmaister, Vitray Ustası, Yapımcı, Yayın Koordinatörü, Yazma Eser Pataloji Uzmanı, Yazma Eser Uzmanı, Yönetmen, Restoratör."

KAYNAK: YENİŞAFAK

KPSSCAFE.COM.TR - ANKARA

Daha Fazla Haber