Memurlar Oturdukları Lojmanı Alabilecekler

Maliye Bakanı Naci Ağbal, bir süre önce Maliye Bakanlığı'nca meclise gönderilen torba yasa hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Memurlar Oturdukları Lojmanı Alabilecekler

Maliye Bakanı Naci Ağbal, bir süre önce Maliye Bakanlığı'nca meclise gönderilen torba yasa hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Söz konusu torba yasa ile ilgili görüşmelerin Plan Bütçe Komisyonunda yapılacağını daha sonra genel kurulda gündeme gelmesini beklediklerini açıklayan Maliye Bakanı, "Umut ediyorum ki pazartesi günü Torba Yasa ile ilgili görüşmeleri Plan Bütçe Komisyonunda tamamlayacağız. Çok farklı konuları bir arada taşıyan Torba Yasa düzenlemesi yapıyoruz." ifadelerini kullandı.

Önceliğin vergi konuları ve Özel İletişim Vergisi olduğuna dikkat çeken Ağbal, "Emlak vergi değerlerinin tespitine ilişkin belediyelerin yapmış olduğu değerlemelerde yüzde 50 üst sınır getiren bir düzenleme var. Yine vatandaşlarımızın belediye mücavir alan sınırları içerisinde tarım arazisi olarak kullanmış olduğu taşınmazları doğrudan satın almalarının önünü açıyoruz. Yaklaşık 54 bin adet bu şekilde yer var. İstiyoruz ki vatandaşlarımız bu taşınmazları edindikten sonra yine aynı şekilde tarımsal amaçlı kullanmaya devam etsinler. Yine 2019'dan önce Hazineye ait taşınmazlar üzerinde yapı yapan vatandaşlarımızın bu yerleri doğrudan almalarının önünü açıyoruz. Bu da bence son derece önemli bir düzenleme" dedi.  

Kamu lojmanlarının ekonomiye kazandırılmasına dair çok önemli bir düzenlemenin de getirildiğini hatırlatan Maliye Bakanı, "Lojmanlarda oturan kamu görevlilerine bu lojmanları öncelikle alma hakkı getiriyoruz. Böylelikle de kamu çalışanları dilerlerse bu lojmanları edinebilecekler.Plan Bütçe Komisyonunda dağıttığımız etki analizinde tek tek belirledik. Lojman satışı tabii ki bir yılda başlayacak ve bitecek bir proje değil. Yıllar içerisinde Maliye Bakanlığı olarak kurumlarla çalışarak bunu belirleyeceğiz yani yerine göre bazı konutlardan 500 milyon lira gelir bekliyoruz, bazılarından 1 milyar lira gelir bekliyoruz dedik." dedi.

KPSSCAFE.COM.TR - ANKARA

Daha Fazla Haber