Son Dakika: Hükümetten BES , Taşeron Kadro ve İşsizlik Açıklaması

Mehmet Şimşek NTV'de katıldığı canlı yayında Taşeron Kadro meselesi, işsizlik ve büyüme rakamları, Bireysel emeklilik sistemi (BES) konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Mehmet Şimşek NTV'de katıldığı canlı yayında Taşeron Kadro meselesi, işsizlik ve büyüme rakamları, Bireysel emeklilik sistemi (BES) konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek"Bu sene istihdam hızla artıyor. İstihdam demek iç talebin daha güçlü kalması demek. Daha çok insan çalışıyor . AB'de güçlü talep var. Petrol fiyatları 55-60 dolar bandına girdi, bu da yakın coğrafyadaki ülkeyi olumlu etkiledi. Yatırım yapmak için ortam var mı? Muazzam teşvikler var, siyasi belirsizlik azaldı, yatırımlar da artacak. Bir taraftan yatırımlar artacak, istihdam iç talebi destekliyor. Önümüzdeki 3 yılda ortalama 5.5 civarında büyürüz.

BES'te yeni adımlar olacak mı?

Bireysel Emeklilik sistemimizin iki temel unsuru var, biri gönüllü olan, biri otomatik katılım. Bizim bahsettiğimiz ilave düzenlemeler otomatik katılıma göre. Biz sektörden öneriler aldık. Şu anda teknik düzeyde arkadaşlarımız bunları inceliyorlar. Gönüllü BES'te 6 milyonun üzerinde katılım var, 77 milyar liralık birikim var. Otomatik katılımda 3 milyonun üzerine çıktı, birikim sayısı 1.2 milyar lirayı aştı.  Sistem inanın 2013'te şaha kalktı, gönüllü bireysel emeklilik, bir ülke için 3-5 sene çok seneler değil. Aksayan taraflar olabilir. Sektörle biz istişare halindeyiz.

Taşeron Düzenlemesi

Kamuyla taşeronlar dolaylı bir bağ içerisinde. Özetle bu yöndeki çalışmalar net olarak bu sene tamamlanacak. Bu konuda iki ayrı bakanlığımız çalışıyor. Maliye Bakanlığımız çalışmalarını tamamladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'mızın çalışması da hazır. Son olarak Bakanlar Kurulunda değerlendirme yapılır. İşin özü şu ; "Hizmet alımıyla kamuya hizmet veren kardeşlerimiz rahat olsunlar. Biz zaten bir çok sorununu çözmüştük, mali yardım, yıllık izin, kıdem tazminatına kadar. Şimdi statü konusu esas olacak. İnanıyorum ki o konuda da 2017 'nin sonunda bir karar verilmiş olacak." dedi.

KPSSCAFE.COM.TR - ANKARA

Daha Fazla Haber