Şimşek:"Alınan Vergiler , Çiftçiye, Vatandaşa Hizmete, Yoksullara Gidiyor'

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, NTV'de gündemdeki MTV vergisine dair önemli açıklamalarda bulundu. 

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, NTV'de gündemdeki MTV vergisine dair önemli açıklamalarda bulundu. 

MTV Vergi oranında ne kadar düşüş olacak şeklinde kendisine yöneltilen soruyu yanıtlayan Şimşek, "Maliye Bakanımıza Başbakanımız bu hususu söylediler. İnanıyorum ki kısa süre içerisinde bu açıklanacak. Bunun şimdi altını tekrar çizmek istiyorum. Hiç bir hükümet durup dururken vergileri arttırmaz. Geçen bir kaç programda ifade ettim. Önünüzdeki sene sadece savunma sanayii fonuna aktaracağımız kaynak, yeni silahlar almak için. MSB 'ye aktarılacak kaynak, terörle mücadele için, caydırıcılık için Türkiye önümüzdeki sene ilave muhtemelen 17-18 milyar liralık ilave bir harcama yapacak. 

MTV GELİRİ 2 MİLYAR TL CİVARINDA OLACAK

Net olarak MTV'den gelecek gelir, 2018 sonrası alınacak araçları dikkate alacak olursanız, 2 milyar TL civarında olacak.Sadece savunma sanayii harcamaları alacağımız tedbirlerin 3'de 2'sine tekabül ediyor. Böyle bir durumda iki seçeneğimiz var ya daha çok borçlanacağız, daha çok borç demek daha çok faiz demek. 90'lı yılların sonunda zaten bu noktadaydık. Biz bir tercih yaptık. Kamu harcamalarını bu sağlıklı vergi gelirleriyle yapalım. İkincisi siz açığınızı çok arttırırsanız, finansal istikrarı riske atarsınız. Türkiye'nin zaten cari açığı var. Bu açığı genelde ülkeler yönetmekte zorlanırlar. Biz çok net bir şekilde şeffaf bir şekilde bu vergileri neden arttırıyoruz, bu vergiler nerede harcanacak. Bunu anlatmalıyız. 

ALINAN VERGİLER MİLLETE HİZMET , YOKSULLUKLA MÜCADELEYE, ÇİFTÇİ DESTEKLERİNE GİDİYOR

Türkiye'de bizim tüm topladığımız vergiler 100 liraysa bunun 23 lirası eğitime, 21 lirası sağlığa, 20 lirası sosyal güvenliğe, 10 lirasını yatırımlara kanalize ediyoruz, 10 lirası faize gidiyor. Bizim çok net faizi bir kenara bırakırsak tamamı milletimize hizmet, yoksullukla mücadele, çiftçiye destek olarak gidiyor. Biz milletten topladığımızı milletimize tekrar sunuyoruz. " ifadelerini kullandı.

KPSSCAFE.COM.TR - ANKARA

Daha Fazla Haber