Cumhurbaşkanı İran'da Konuştu! (Irak ve Suriye Meselesi, Enerji, Turizm, İstihbarat)

Son Dakika: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Tahran'daki görüşmenin ardından basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bugün dar kapsamlı ve yüksek düzeyli dördüncü stratejik konsey toplantımızı bereketli bir şekilde gerçekleştirdik. Aramızdaki siyasi, askeri, ekonomik, ticari, kültürel, turizm tüm bu konuları kapsayan verimli görüşmeler yaptık. Bu vesileyle bakanlarımız kendi aralarında ikili görüşmelerini gerçekleştirdiler. Kurumlar aynı şekilde birbiriyleriyle görüşmeleri gerçekleştirdiler.  Tabi Türkiye İran arasındaki son dönemlerde üst düzey ziyaretlerin artışı inanıyorum ki , ilişkilerimizi çok daha farklı olumlu istikamette bir düzeye taşıyacaktır. Aslında yıllar önce tabi belirlediğimiz bir 30 milyar dolar hedefimiz vardı. Fakat son dönemlerde bu 10 milyar dolarda takılı kaldı.  4. Yüksek düzeyli stratejik konseyde 30 milyarlık dolarlık bu hedef gündemimizin ana belirleyici adresi oldu.Enerjiden , Turizme , Karayolu taşımacılığından Savunma sanayine yoğun bir çalışmayı teşvik ettik. Finans sektörüne bir canlanma bir hareketlilik getirme kararı aldık. Ekonomik ilişkilerimzi mevcut kur baskısından kurtarmak suretiyle yerli parayla alışveriş yapma sürecini hayata geçirme kararını verdik. 

Sn. Cumhurbaşkanınında ifade ettiği gibi, merkez bankalarımız önümüzdeki hafta bu anlaşmayı imzalayacaklar. Tabi bunlarla birlikte aynı zamanda, örneğin bankalarımızın İran'da şube açmaları, İran bankalarının Türkiye'deki şube sürecini zenginleştirmesi gerçekleşecektir.Enerji sektöründe iş birliğimizi yoğunlaştırma noktasındaki kararlılığımızı ortaya koyduk. Onun için Enerji Bakanlarımızın işbirliği bu noktada önem arz ediyor. Kültür ve Turizm Bakanlarımızın kendi alanlarındaki iş birliği büyük önem arz ediyor. Bu konudaki tecrübemizi İran'la özellikle paylaşmak istiyoruz. Medeniyetler noktasında çok ciddi bir geçmişe sahip olan İran'a inanıyorum ki ülkemizden binlerce, on binlerce insan ziyarete gelecektir. Ve şu anda Türkiye'den, Türk Hava Yolları olarak seferlerimiz zaten bunun bir işaretidir.  Turizm sektöründeki yatırımcılarımızı İran'da yatırım yapmaya teşvik ediyoruz, teşvik edeceğiz. Tabi bölgesel sorunlar şu anda gündemimizde. 

Özellikle şu anda üçlü mekanizmalar şeklinde çalıştığımız Irak sorunu, önümüzdeki ilk madde haline gelmiş vaziyette. Kuzey Irak Bölgesel Yönetiminin gayri meşru referandumunu zaten tanımadığımızı ifade ettik. 350 km. sınırla Kuzeyde Türkiye, Doğusunda İran, Güneyinde merkezi yönetim, batısında Suriye, IKBY neyin referandumunu yapıyor. Ve kendisini İsrail'den başka tanıyan bir dünya ülkesi yok. Ve MOSSAD'la masaya oturarak verilen karar meşru olamaz, gayri meşrudur.  Bir tarafına malum bir zatı, diğer tarafına malum zatı alıp , bu şekilde böyle bir adımı atmak Kuzey Irak yerel yönetimini yalnızlığa mahkum edecektir.  İran ve Türkiye olarak bu konudaki kararlılığımız bellidir.  Irak'taki muhattabımız merkezi yönetimdir. Ve bu referandumu gayri meşru olarak telakki ediyoruz. Bildiğiniz gibi attığımız adımlar var. Gerek İran'ın , Gerek Türkiye'nin, Gerek merkezi yönetimin. Bundan sonra daha ağırlaştırılarak atılacak adımlar var.  Aynı şekilde Suriye'de bir üçlü mekanizma var. Orada da İran, Rusya , Türkiye olarak Astana süreciyle çerçevelenen bir süreci işletiyoruz.Burada çatışmazlık bölgesini çok çok önemsiyoruz. Tabi ki burada bu üçlü mekanizmanın özellikle terör örgütleri başta DEAŞ olmak üzere, El nusra bunlara karşı mücadelesi, oradaki mazlum ve mağdur insanların kurtuluşuna vesile olacaktır.  Tüm dünyadaki mazlumların, mağdurların mücadelesi için vereceğimiz mücadele bizler üzerinde önemli bir vecibedir.  Ve bu süreç içerisinde ilgili bakanlıklarımız , gerek silahlı kuvvetlerimiz, gerekse bu konuyla ilgili istihbarat örgütlerimiz her türlü çalışmayı yoğun bir şekilde yapmaktadır.  Bu ayın 24-25'inde yapılacak karma ekonomik toplantısınında özellikle hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.  Bu ev sahiplikleri sebebiyle saygıdeğer kardeşime çok çok teşekkür ediyorum. " dedi

Daha Fazla Haber