İhraç Edilen Polis Memuruna Danıştay'dan Sevindiren Haber

4 yıl önce meslekten ihraç edilen polis memuruna Danıştay'dan sevindiren haber geldi. İşte Danıştay'ın polis memuru hakkındaki kararı.

Danıştay'dan bir emsal karar daha çıktı. Alınan karar doğrultusunda bundan 4 yıl önce meslekten ihraç edilen bir polis memuru görevine iade edildi.

Artvin'in Şavşat İlçe Emniyet Müdürlüğünde görev yapmakta olan D. E. isimli polis memuru, kendisi gibi bekar olan D. G. isimli bir kadın ile ilişki yaşamaya başladı. İddialara göre ikilinin ilişkisi Aralık 2011'de başladı ve Şubat 2012'de sona erdi. Bu süreç içerisinde D. G. hamile kaldı ancak çocuk aldırıldı. Alınan ifadelere göre D. G., evlilik niyetindeyken D. E. evliliğe hazır olmadığını ve ikilinin birliktelikleri gibi ayrılmaları da kendi rızaları ile olduğu öğrenildi.

Ancak ikilinin ayrılmasının ardından yaklaşık 5 ay sonra Artvin Valiliğine bir ihbar yazısı geldi. Valiliğe gönderilen yazı D. E. ile ilgiliydi. Hürriyet'te yer alan habere göre Valiliğe gönderilen ihbar yazısında şu ifadelere yer verildi: "Şavşat Karakolu'nda bir polis memuru var. D. isimli... Bu şahıs, resmi ve sivil fark etmiyor. Kadınlarla düşüp kalkıyor. D. diye kızdan çocuk aldırdı. Ekip arabası ile çıkıp gece evine gidiyor. 2-3 saat durup çıkıyor. Bunun araştırılmasını istiyorum."

Alınan bilglere göre Valiliğe yapılan bu ihbarın, ilçede yaşayan N. Ç. isimli bir kişi tarafından yapıldığı öğrenildi. D. G. ifadesinde N. Ç.'nin evli ve çocuklu olduğunu, kendisini uzun süredir taciz ettiğini, karşılık vermediği için bu ihbarı yaptığını söyledi.

İhbar üzerine EGM bir müfettiş görevlendirdi. Birçok kişinin ifadesine başvuran müfettiş ikisinin kendi rızaları ile birlikte olduğunu, ancak 3 ay sonra ayrıldıklarını öğrendi. D. E.'nin, yanlarında çalıştığı iki kişi ise müfettişe verikleri ifadelerinde "Özel hayatı hakkında bir bilgim yoktur. Sosyal ve ahlaki yönden olumsu bir durum görmedim ve duymadım" dedi.

Soruşturma kapsamında Mayıs 2013'te D.E. işten çıkarıldı ve gerekçe olarak tüzükteki şu ifadelere yer verildi: "...Çevresinde iffetsizlikle tanınan kadın veya erkeklerle karı-koca gibi yaşamak ya da ilişki kurmak". D. E. kararın iptali için idare mahkemesinde dava açtı. İstanbul 4. İdare Mahkemesi, verilen kararın hukuka uygun olduğu gerekçesi ile davanın reddine karar verdi.

Mahkemeden olumsuz sonuç alan D.E. kararı Danıştay'a taşıdı. Danıştay ise, verilen ihraç kararında herhangi bir somut delil olmadığını belirledi ve bu nedenle mahkemenin verdiği kararı bozdu. 4 yıl sona D.E. görevine geri döndü

Kpsscafe.com.tr  | Ankara

Daha Fazla Haber