10 Günlük Kurban Bayramı Tatilinden Kimler Faydalanabilecek? İdari Tatil Kimleri Kapsamaktadır?

Kurban Bayramı tatili açıklamasının gelmesinin ardından memurlar ve kamu işçileri, iznin kapsamını araştırmaya başladı. Peki 10 günlük bayram tatili kimleri kapsamaktadır? İdari izin ne demektir? İşte detaylar.

Önceki gün gerçekleşen Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında beklenen Kurban Bayramı tatili açıklaması geldi.

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Kurban Bayramı tatilinin 10 gün olarak belirlendiğini söyledi. Açıklanan karara göre Kurban Bayramı tatili 28-29 Ağustos günlerinde tam gün, 31 Ağustos perşembe yarım gün idari tatil olarak belirlendi. Bu açıklama sonrasında kamu personelleri ve kamu işçileri, tatilin hangi personelleri kapsamı altına aldığını araştırmaya başladı.

Bakanlar Kurulu tarafından bayram tatilini 10 gün olarak ilan etmesi, ancak 3 gününün idari tatil olarak sayması ile birlikte kamu personelleri internet üzerinde araştırmalara başladı. Milliyet'te yer alan habere göre, özellikle idari tatili kimlerin kapsayacağı konusunda kafalarda soru işareti oluşmuş durumda.

İdari tatil sadece 657 sayılı kanuna tabii devlet memurlarını kapsamı altına almaktadır. İdari izin devlet memurlarını kapsamına alır ve özel sektör çalışanları bu izinden yararlanamaz. Tüm devlet dairelerine ve 657 sayılı kanuna dahil olan devlet memurları, idari tatil kapsamında 10 gün tatil yapacaklar. Öte yandan memurların yanı sıra devlet sanatçıları, belediye görevlileri, devlet sahne sanatçıları da bu kapsamda kurban bayramı tatilinden faydalanabiliyor.

Kpsscafe.com.tr  | Ankara

Daha Fazla Haber