WhatsApp Grubu Kurup Patronu ve Yöneticileri Eleştirdiler: Kovuldular

Bir işyerinde çalışanların WhatsApp grubu kuran çalışanların mesajları bir diğer çalışan tarafından patrona iletildi. Bu mesajları gören patron işçileri kovdu. Mahkeme ise işten çıkarmaları haklı saydı.

banner396

WhatsApp Grubu Kurup Patronu ve Yöneticileri Eleştirdiler: Kovuldular

Bir işyerinde çalışanların WhatsApp grubu kuran çalışanların mesajları bir diğer çalışan tarafından patrona iletildi. Bu mesajları gören patron işçileri kovdu. Mahkeme ise işten çıkarmaları haklı saydı.

01 Aralık 2017 Cuma 11:34
WhatsApp Grubu Kurup Patronu ve Yöneticileri Eleştirdiler: Kovuldular

WhatsApp mesajları işten atılmaya neden oldu.

Bir işyerinde çalışanlar, kendi aralşarında WhatsApp grubu oluşturdu ve bu gruptan sohbet etmeye başladı. Bu grupta çalışanlar işveren ve yöneticilerin eşit davranmamasını, mobbing niteliğindeki tutumlarının dile getirildiği çeşitli yazışmaları, aynı gruptaki diğer bir çalışan tarafından patrona iletilmesi üzerine, çalışanlar işlerinden kovuldu. Aynı neviden kendi konuşmaları da bulunmasına rağmen, bu yazışmaları işverene bildiren çalışana ise sadece ihtar cezası verildi.

İşlerinden kovulan işçiler, işe iade davası açmtı ancak yerel mahkeme, işveren tarafından yapılan feshin geçerli sebebe dayandığını belirterek, işçilerin davasını reddetti.

Yerel mahkemece verilen kararda özetle,

'….davalı işyerinde tele satış temsilcisi olarak çalışan davacının çalışma arkadaşları ile birlikte grup oluşturdukları ve kendi aralarında watsapp yazışmaları yaptıkları ve yazışmalarda işyeri ve işyeri yöneticiler hakkında hakaret içerikli beyanlarda bulundukları, ofis içinde huzuru bozacak şekilde konuşmalar ve gülüşmeler yaptıkları, yeni yöneticileri yanlarından geçtiğinde rahatsız edici tavırlara girdikleri, uygunsuz lakaplar takıldığı ve bu davacı ve arkadaşlarının bu davranışlarının işyerinde huzuru bozacak nitelikte olduğunun anlaşıldığı, yönetici tarafından sözlü olarak uyarıldıkları ancak tutum ve davranışlarında değişiklik olmadığı, davacının davranışlarının aktinin İş Kanunu 25/II-e maddesine göre işverenin güveninin kötüye kullanılması kapsamında kaldığı, davalı tarafından davacının iş aktinin geçerli sebeple feshedildiği gerekçesi ile davanın reddine…' denilmiştir.

Ancak kararın temyizi üzerine Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, yerel mahkeme kararını bozmuş ve işçilerin işe iadesine karar vermiştir.,

Yüksek Mahkeme,işçinin iş sözleşmesinin feshedilebilmesi için işçinin iş sözleşmesine aykırı, sözleşmeyi ihlal edecek bir davranışının bulunması gerektiği ifade etmekle birlikte, 01.06.2017 tarihli, 2016/14203 esas, 2017/9524 karar sayılı kararında özetle;

'… İşçinin kusurlu davranışı ile sözleşmeye aykırı davranmış ve bunun sonucunda iş ilişkisi olumsuz bir şekilde etkilenmişse işçinin davranışından kaynaklanan geçerli bir fesih söz konusu olur. Buna karşılık, işçinin kusur ve ihmaline dayanmayan sözleşmeye aykırı davranışlarından dolayı işçiye bir sorumluluk yüklenemeyeceğinden işçinin davranışlarından kaynaklanan geçerli fesih nedeninden de bahsedilemez…

…..Whatsapp sistemi, telefon ve internet ortamında internet vasıtası ile iletişimi gerçekleştiren bir sistemdir. Burada kişi, kişiler ile iletişime geçtiği gibi gruplar kurarak grup içiresinde iletişim gerçekleştirilmektedir. Ancak bu sistem kendi içinde korunan ve 3. kişilere kapalı bir konumdadır. Dolayısı ile işçilerin iş akışını bozmadığı ve çalışmaların etkilemediği sürece bir grup kurmaları ve burada iletişim içinde olmaları yasak değildir. İşçilerin bu kapsamda burada iletişimlerinin kişisel veri olarak da korunması esastır.

Dosya içeriğine göre davalı işyerinde satış temsilcisi olarak çalışan davacı ve aynı konumdaki diğer çalışanlar, çalışma koşullarının olumsuz olarak değiştirilmesi, ücret politikası, mobbingi uygulanması nedeni ile toplu imza ile istekte bulunmuşlar ve mailler göndermişlerdir. Aynı zamanda da iletişim için Whatsapp sistemi içinde grup kurmuşlardır. Burada da çalışma koşullarının olumsuzluğu, yöneticilerin tutumları ...vs. yorumlarla yazışmalarda bulunmuşlardır. Bu iletişimlerin dosyadaki çözümlerine göre genel olarak mesai saatleri dışında olduğu görülmektedir.

...davacı ve diğer arkadaşlarının Whatsapp grubu içindeki bu yazışmaları, aynı grup içinde yer alan diğer bir işçi tarafından işverene iletilmiş, işveren bunun üzerine grupta yer alan işçilerin savunmasını alarak, davacı ve diğer işçilerin iş sözleşmelerini feshederken, ileten işçiye ise ihtar cezası vermiştir. Grup içi konuşmaların gizli kalması esas olduğu gibi genel olarak bakıldığında çalışma koşullarının olumsuzluğu, işveren ve yöneticilerin eşit davranmama, mobbing niteliğindeki tutumlarının dile getirildiği tespit edilmiştir. İşveren gizli kalması gereken verileri yasak bir şekilde elde ettiği gibi kendisine veren ve aynı konuşmalarda bulunan işçiye davranışı nedeni ile ihtar cezası vermek sureti ile de bilgi veren işçisini korumuştur. İşçilerin işyerinde mailleri, işverene bildirimleri işçilik hakları ile ilgili demokratik talep niteliğinde olup, bu tür barışçıl davranışların fesih nedeni yapılması doğru değildir. İspat yükü kendisinde olan davalı işveren haklı ve geçerli feshi kanıtlayamamıştır. Davanın kabulüne..' kararını verdi.

Neticede, Yargıtay çalışanların kendi aralarında iş yeri problemlerini dile getirmekiçin ve genel olarak mesai dışında yaptıkları dışarıya kapalı konuşmaların suç olmayacağına karar vermiştir. Eğer işveren işyerinin düzenini bozduğunu iddia ediyorsa bu iddiasını somut olarak ispatlamalıdır.

Kpsscafe.com.tr  | Ankara

>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394