Acil Servislere Yeni Kadro Açıldı-O Kadroya da Personel Alınacak

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında 'Yataklı Sağlık Tesislerinde Acil Servis Hizmetlerinin Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ' yayımlandı. Yayımlanan tebliğde, acil servislere yeni bir kadro eklendi.

Acil Servislere Yeni Kadro Açıldı-O Kadroya da Personel Alınacak

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında 'Yataklı Sağlık Tesislerinde Acil Servis Hizmetlerinin Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ' yayımlandı. Yayımlanan tebliğde, acil servislere yeni bir kadro eklendi.

20 Şubat 2018 Salı 10:30
Acil Servislere Yeni Kadro Açıldı-O Kadroya da Personel Alınacak

Sağlık Bakanlığı, bugün acil servisler için bir tebliğ yayımladı.

20 Şubat tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürülüğe giren tebliğ ile acil servis girişlerinde gelen hastaları karşılamak, onlara yardımcı olmak ve yol göstermek için bir personel bulundurulması zorunlu hale getirildi.

Yayımlanan tebliğe göre kırmızı ve sarı alanlar oluşturulacak ve hastaların durumlarına göre bu alanlar belirlenecek. Sarı alan orta durumlu hastaları temsil edecek. Kırmızı alan ise durumu ciddi olan vakaları içerecek.

Öte yandan tebliğin 9. maddesinde şu ifdelere yer verildi:

Acil servislerde hasta, hasta yakınları ve çalışanların güvenliği için sağlık tesisi yönetimlerince gerekli önlemlerin alınması zorunludur. Acil servislerde güvenlik, resmi kolluk kuvveti veya özel güvenlik personeli vasıtasıyla ve yeterli sayıda güvenlik kamerası desteğiyle sağlanır. Güvenlik kameraları, hastaların muayene edilmeleri veya girişimsel işlemleri sırasında mahremiyetlerini ihlal edecek şekilde konumlandırılamaz. Mahremiyet gözetildikten sonra acil servislerde güvenlik kamerası ile izlenemeyen kör nokta bulunamaz. Güvenlik kamerasıyla izleme sistemi ses kaydını da içerir ve en az 2 ay süre ile saklanır. Tıbbi işlemlerin gerçekleştirildiği alanlar ile cerrahi müdahale, ameliyathane, yoğun bakım gibi kritik birimlere görevli personel dışında ilgisi olmayan kişilerin girmesi ilgilisine göre açılma özelliği olan kapılar konulmak suretiyle engellenir. Görevli personel, hasta, hasta yakını, ziyaretçi, ambulans, hasta nakil aracı veya sedye ile getirilen acil hastaların alındığı girişler gerekli idari ve teknik önlemler alınarak kontrol altında tutulur. Acil servislerin ana giriş ve hastane içi geçiş kapıları acil servis hastaları ve buralarda görevli personeller haricinde hiçbir şekilde kullanılamaz. Acil servislerin hastane içi geçiş kapıları kontrollü kapı olmalı ve acil serviste görev alabilecek tanıma sahip yetkili geçiş şartları tanımlanarak sağlanmak zorundadır. Acil servisle bağlantılı otopark alanlarında da yeterli ışıklandırma, gözetleme kameraları ve güvenlik personeli ile gerekli güvenlik önlemleri alınır.”

Buna göre acil servislerde hasta yakınlarına tabip değilse bu konuda bilgi sahibi ve eğitim almış sağlık perosneli bilgi verecek.

KARŞILAMA VE TAŞIMA ELEMANI

Öte yandan tebliğin 8ç maddesinin 5. bendinde şu ifadelere yer verildi:

,“(5) Acil servisler bünyesinde ambulans girişi ve acil servis girişlerinde yardıma ihtiyaç duyacak şekilde gelen hastalara kolaylık sağlamak üzere, hasta karşılama ve taşıma elemanı bulundurulur. Hasta yoğunluğuna göre gereken sayıda eleman, tekerlekli sandalye ve sedye temin edilir.”

Kpsscafe.com.tr  | Ankara

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.