2018 Çocuk İşçiliği ile Mücadele Yılı ile İlgili Başbakanlık Genelgesi Resmi Gazete'de

2018 Çocuk İşçiliği ile Mücadele Yılı ile İlgili Başbakanlık Genelgesi Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

2018 Çocuk İşçiliği ile Mücadele Yılı ile İlgili Başbakanlık Genelgesi Resmi Gazete'de

2018 Çocuk İşçiliği ile Mücadele Yılı ile İlgili Başbakanlık Genelgesi Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

20 Şubat 2018 Salı 09:00
2018 Çocuk İşçiliği ile Mücadele Yılı ile İlgili Başbakanlık Genelgesi Resmi Gazete'de

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında çocuk işçiliği ile mücadele hakkında Başbakanlık Genelgesi yayımlandı.

20 Şubat tarihli Resmi Gazete sayısında yayımlanan genelgede şu ifadelere yer verildi:

Çocukların zihinsel, bedensel, ruhsal ve sosyal gelişimini olumsuz yönde etkileyen çocuk işçiliği, küresel ve ulusal çapta önemli sorunların başında gelmektedir. Çocuk işçiliği ile mücadeleye özel önem atfeden ülkemiz, uluslararası kuruluşların çocuk hakları ve çocuk işçiliği konusundaki kararlarını, ülke ihtiyaçları ile birleştirerek kendi mevzuatını ve politikalarını oluşturmuştur.

Ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda, öncelikle en kötü biçimleri olmak üzere, çocuk işçiliğinin önlenmesi amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı koordinasyonunda hazırlanan "Çocuk İşçiliği ile Mücadele Ulusal Programı (20)7-2023)" (Program) yürürlüğe girmiştir.

Program kapsamında, çocuk işçiliğini önlemeye yönelik temel stratejiler, faaliyetler ve bu faaliyetlerden sorumlu olan ve işbirliği yapılacak kurum ve kuruluşlar ile faaliyetlerin tamamlanma süreleri belirlenmiştir. Programda yer alan faaliyetlerin takibi yılda iki kez düzenlenen İzleme ve Değerlendirme Kurulu toplantıları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

Toplumumuzun çocuk işçiliği ile mücadeleye ilişkin duyarlılığının artırılması ve Programın politika ve hedeflerine en üst düzeyde katkı sağlanması amacıyla 2018 yılının "Çocuk İşçiliği ile Mücadele Yılı'' olarak ilan edilmesi uygun görülmüştür.

Bu çerçevede, Çocuk İşçiliği ile Mücadele Yılı uygulamaları kapsamında ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından yapılacak tüm çalışmalarda çocuk işçiliği ile mücadele hususuna öncelik verilecek ve Programda yer alan faaliyetlerin etkin ve verimli bir şekilde yerine getirilmesi için tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca gereken her türlü destek vc yardım titizlikle sağlanacaktır.

Bilgilerinizi ve gereğini önemle rica ederim."

Genelge, Başbakan Binali Yıldırım'ın imzası ile yayımlandı.

Kpsscafe.com.tr  | Ankara

Son Güncelleme: 20.02.2018 09:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.