Sosyal Paylaşım Siteleri Gençler İçin Yaralı Mıdır Yoksa Zaralı Mıdır?

Bilindiği gibi sosyal paylaşım sitelerinin gün geçtikçe popülaritesi bir hayli artmakta. Peki ya bu durumun gençler üzerindeki etkileri neler? Neler Yapılmalı.. Hepsi sizler için hazırladığımız özel haberde...

banner396

Sosyal Paylaşım Siteleri Gençler İçin Yaralı Mıdır Yoksa Zaralı Mıdır?

Bilindiği gibi sosyal paylaşım sitelerinin gün geçtikçe popülaritesi bir hayli artmakta. Peki ya bu durumun gençler üzerindeki etkileri neler? Neler Yapılmalı.. Hepsi sizler için hazırladığımız özel haberde...

19 Aralık 2015 Cumartesi 15:18
Sosyal Paylaşım Siteleri Gençler İçin Yaralı Mıdır Yoksa Zaralı Mıdır?
Bilindiği gibi sosyal paylaşım sitelerinin gün geçtikçe popülaritesi bir hayli artmakta. Peki ya bu durumun gençler üzerindeki etkileri neler? Neler Yapılmalı.. Hepsi sizler için hazırladığımız özel haberde...


 “Eğer Facebook bir ülke olsaydı, dünyanın beşinci en büyük ülkesi olurdu” şeklinde açıklama yapan sosyal paylaşım sitesi “Facebook” un kurucusu amerikalı Mark Elliot Zuckerberg aslında sosyal paylaşım sitelerinin ne kadar fazla kullanıldığını açık bir şekilde gözler önüne seriyor. İnsanların akıllarındaki en önemli soru ise “Facebook” , “ Twitter” ve “Youtube” gibi sosyal paylaşım sitelerinin günümüzde bu kadar popüler olmasının sebebi ne? Bu tarz sosyal paylaşım yapılabilen siteleri bu kadar popüler yapan etkenler nelerdir? Özellikle gençler arasında çok yaygın biçimde kullanılan sosyal paylaşım siteleri günümüzde ciddi biçimde artan bir kullanıcı oranına sahip. Gençler bu tarz siteleri genellikle birbirleriyle iletişim içerisinde olmak, kendi egolarını tatmin etmek ve öz popülaritelerini arttırmak, son modayı takip etmek ve zaman zaman eğitimleriyle alakalı araştırma yapmak okul dışı eğitim aktiviteleriyle kendilerini geliştirmek için kullanıyorlar. Dünya çapında birçok insan bu tarz sosyal paylaşım sitelerinin özellikle gençler için yararlı mı yoksa zararlı mı eğer zararlıysa neden zararlı olduğunu tartışıyor. Bazı insanlar sosyal paylaşım sitelerinin gençler için olumlu yahut yararlı olduğunu düşünmesine rağmen, şahsi olarak ben bu tarz sosyal paylaşım sitelerinin bağımlılık, sahte bir mutluluk ve gizlilik açısından zararlı olduğunu düşünmekteyim.


Bazı insanlar sosyal paylaşım sitelerinin, gençler için okuldan kaynaklanan stresi alıp götürdüğü, rahatlamayı ve kafa dağıtmaya yardımcı olduğunu düşünseler de bu tarz sosyal paylaşım siteleri açık bir şekilde bağımlılığa yol açmaktadır. Zihinleri açık olan, yeni şeyler öğrenmeye eğilimli olan, deyimi yerindeyse taze beyinli gençlerin zamanını çalmasına ve boşa zaman harcamasına neden olduğu bilinen bir gerçektir. Zeki ve her şeyi bir çırpıda öğrenebilecek kapasitede olan gençler için sosyal paylaşım sitesi bağımlılığı olabilecek en kötü ve en köreltici zararlardan bir tanesidir. Ne yazık ki gençler üzerinde kötü anlamda büyük bir etkisi vardır.  Normal bağımlılıkla karşılaştırıldığında internet ya da sosyal paylaşım siteleri bağımlılığı aynı bulguları göstermektedir.  Her gün belirli aralıklarla kontrol etme isteği, gelişmeleri kaçıracağım diye düşünmeleri nedeniyle sürekli sosyal paylaşım sitelerindeki hesaplarını kontrol etmeleri ve bunun bir ihtiyaç olduğuna kendilerini inandırmaları apaçık bağımlı olduklarının bir göstergesidir. Buna ek olarak sürekli sosyal paylaşım sitelerinde vakit geçirmeleri nedeniyle bu “Ağaç yaş iken eğilir” atasözünün tam uyduğu gençlerimizin zamanını çalmaktadır. Tam olarak ifade etmek gerekirse sosyal paylaşım siteleri tam anlamıyla kan emicidirler. Özellikle gençlerin zamanını sömürerek onları tembelliğe ve sorumluluklarından feragat etmeye iterek onların en güzel yaşlarındaki çok değerli olan zamanlarını tüketirler. Sosyal paylaşım sitelerinin ne kadar zamanımızı çaldığını gözler önüne sermek amacıyla yapılan bir araştırmaya göre sosyal paylaşım sitesi facebook’ta harcanan zaman geçen yıllara göre yüzde 566 (566%) artış göstermiştir. Bu istatistik gösteriyor ki facebook gibi bazı sosyal paylaşım sitelerinin çekiciliği insanları bağımlı hale getirmektedir.  Görüldüğü gibi sosyal paylaşım siteleri özellikle gençleri daha küçük yaşta onlara bağımlı hale getirerek zamanları çalar ve ciddi derecede zarar verir.


Sosyal paylaşım siteleri gençleri kendisine bağımlı yaptığı gerçeği yanı sıra, onlara sahte bir mutluluk sağladığı su götürmez bir gerçektir.  Onlara sorumluluklardan ve gerçeklikten uzak, sanal ve mükemmel bir dünya sağlayan sosyal medya insanlar arası ilişkilere de ciddi şekilde zarar vermesiyle de bilinir. Bir düşünün sosyal medya yeni yeni çıktığı zamanlar yahut daha çıkmadığı zamanlar insanlar özellikle gençler yaşlıları ( büyükanneleri ve büyükbabalarını ) ziyaret ederek onları mutlu eder, zaman zaman dertlerini dinleyip ihtiyaçlarını gidererek onlara iyi hissettirirlerdi. Ancak günümüzde sosyal paylaşım sitelerinin sağladığı bazı yeni özelliklerle ( Facebook Görüntülü Görüşme ya da Skype ) onları ziyaret etmeden, yanlarına gitmeden yani kendi gözleriyle görmeden sadece internet ve sosyal medya vasıtasıyla onlarla konuşup kendilerince onlarla ilgilenmiş oluyorlar. Bu durum onlara sahte bir tatmin daha doğrusu sahte bir mutluluk getiriyor. Hali hazırda kendi kendine onlarla konuşuyorum onları ihmal etmiyorum diyorlar fakat bu tarz konuşmalar ne yazık ki duygudan yoksun, hislerden ya da dokunmadan yoksun oluyor. Ellerinden öpemediğimiz ya da onlara sarılamaz durumda olduktan sonra onlarla ilgileniyor gibi görünmenin kime faydası var ki? Maalesef Bu durum da bizlere sosyal paylaşım sitelerinin özelliklere gençlere sunduğu sahte mutluluğun bir göstergesidir.

Bağımlılık ve sahte mutluluk kadar gizlilik de gençler açısından büyük bir sorun teşkil eden bir durumdur. Bilindiği gibi günümüzde sosyal paylaşım sitelerinin kullanıcı yüzdelerinin büyük bir bölümü yaşı küçük bireylerden oluşmaktadır. Bilindiği gibi çoğu sosyal paylaşım sitesi önerdiği profil bilgileri ayarlama opsiyonları nedeniyle pek de kullanıcı yanlısı değil. Herhangi bir insan herhangi bir zamanda istediği bir isimle ve istediği bir yaşla kişisel bir profil oluşturabilir ve dahası istediği bir fotoğrafı kullanabilir çünkü sosyal paylaşım siteleri hesabın gerçek yahut sahte olup olmadığını doğrulamak amacıyla herhangi bir kontrol yapmamaktadır. Bu nedenle örneğin 15 yaşındaki bir birey yaşını 18 yaşından fazla göstererek yetişkinmiş gibi yapıp birçok farklı içeriğe erişim sağlayabilir. Buna ek olarak günümüzde gençler arasında ne kadar çok arkadaşın var ise o kadar çok popülersin gibi bir akım olması nedeniyle kendisine gönderilen bütün arkadaşlık isteklerini kabul etmektedir ve bu durum direk olarak onları bilgilerine erişme olanağı sağlamaktadır. Bu durumun zararları şu yöndedir; İnsanlara sizin kişisel bilgilerinize, kişisel fotoğraflarınıza ve hatta bazı durumlarda sizinle iletişim içinde olan insanların bilgileri ve fotoğraflarına kadar erişim hakkı tanınmış olmaktadır.  Bu durumdan faydalanarak kötü niyetli insanlar sizin adınızda, yaşınızda ve sizin görüntülerini kullanarak aynı sizmişçesine sahte bir profil açabilir ve sizin hakkınızda kötü faaliyetlerde bulunabilir ayrıca sizi tanıyan insanları dolandırabilir duruma gelebilirler.  Bu neden gizlilik de sosyal medya açısından gençler için bir başka ciddi problemdir.


Siz siz olun siz, eşiniz, dostunuz ya da çocuklarınızın geleceği , ruhsal durumu ve güvenliği açısından sosyal medyadan olabildiğince uzak durmaya çalışın. Ancak bu sayede onlara daha iyi ve daha güvenli bir hayat sunma fırsatı bulabiliriz.

Bilindiği gibi sosyal paylaşım sitelerinin gün geçtikçe popülaritesi bir hayli artmakta. Peki ya bu durumun gençler üzerindeki etkileri neler? Neler Yapılmalı.. Hepsi sizler için hazırladığımız özel haberde...


Editör / Mert ATAKUL - Bilkent University
NOT: Kpsscafe.com.tr tarafından hazırlanan bu haber  “www.kpsscafe.com.tr” şeklinde aktif link verilmeden kesinlikle kullanılamaz. Aksi takdirde tüm yasal girişimler yapılacaktır.

>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 19.12.2015 08:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394