Siyasette Yeni Yüzler Eğitimin ve Ülkenin Umudu Olacak

Siyasete yeni yüzler girmesi yeni umutların doğmasına sebep oldu. Bu yeni yüzlerden birisi de Dr. Murat Aktaş. Bir çok kurumun üst düzey yönetiminde görev alan Aktaş, eğitimdeki ve siyasetteki eksik noktaları çok iyi analiz ederek, çözüm yolları geliştirdi. Türkiye'de eğitimin kalitesini dünyanın zirvesine taşımak için elinden geleni yapacağına söz veren Dr. Murat Aktaş, eğitimle ilgili kısa vadede yapılması gerekenleri bizlere aktardı.

banner396

Siyasette Yeni Yüzler Eğitimin ve Ülkenin Umudu Olacak

Siyasete yeni yüzler girmesi yeni umutların doğmasına sebep oldu. Bu yeni yüzlerden birisi de Dr. Murat Aktaş. Bir çok kurumun üst düzey yönetiminde görev alan Aktaş, eğitimdeki ve siyasetteki eksik noktaları çok iyi analiz ederek, çözüm yolları geliştirdi. Türkiye'de eğitimin kalitesini dünyanın zirvesine taşımak için elinden geleni yapacağına söz veren Dr. Murat Aktaş, eğitimle ilgili kısa vadede yapılması gerekenleri bizlere aktardı.

05 Mart 2015 Perşembe 19:38
Siyasette Yeni Yüzler Eğitimin ve Ülkenin Umudu Olacak
ANKARA SİYASETİNDE YENİ YÜZLER SAHNEDE 

 Yaklaşan  genel seçimler öncesinde Ankara siyasetinde yeni ama etkili yüzler siyaset vitrininde boy gösteriyor. Bu kişilerden birisi de siyasi projelerinin çoğunu ülkemizin ve yarınlarımızn umudu  gençlerin  eğitimi, ihtiyaçları ve geleceklerinin şekillendirilmesi üzerine yapan Dr. Murat Aktaş, "Gençlerin Meclisteki Sesi" sloganı ile tanınırlık oranı yüksek olan genç bir siyasetçi. çok önemli kuruluşlarda yönetici olarak da görev alıyor. 
 Ankara'daki gençler arasında yakından tanınan bu genç siyasetçimiz:
  • İŞDER (İş Dünyası ve Çalışanlar Derneği) Genel Başkanı 
  • İdareciler ve Bürokratlar Birliği Genel Başkan Yardımcısı 
  • BİSAKON (Bilimsel ve Stratejik Araştırmalar Konseyi) Yürütmr Kurulu Üyesi
  • Türkiye Gaziler Vakfı Genel Koordinatörü
  • Önce Vatan Dergisi Genel Yayın Yönetmeni
görevlerini de yürütmekte. 


Dr.  Murat Aktaş’ın adının önümüzdeki ve bundan sonraki siyasi süreçlerde çok sık duyulacağı söyleniyor. Dr. Aktaş 1976 Ankara doğumlu olup lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimlerini Gazi Üniversitesinde tamamlamış. Eğitimde yeni paradigmalar, Genetik ve Üstün zekalıların eğitimi konularında uluslararası indeksli yurtdışı dergilerde yayımlanmış 50 yi aşkın bilimsel makalesi yayınlanmış olan genç siyasetçimiz uluslararası birçok kongreye katılmış ve bildirileri yayımlanmış. Bu yönüyle akademik camiada da tanınırlık oranı yüksek olan Dr. Aktaş Ankara’da “gençlik” denince akla gelen birkaç isimden biri olarak gösteriliyor. 16-24 yaş arası eğitim çağındaki gençlerin her türlü sıkıntılarını gidermekte meclisteki sesi olacağı söylenen Dr. Aktaş’ın tüm siyasetini gençlerin ihtiyaçları ve geleceklerinin şekillendirilmesi üzerine yapıyor. Ülkemize ve gençlerimize yapılacak en büyük kötülüğün eğitim sistemimizin çok sık değiştirilmesinin olacağını vurgulayan Dr. Aktaş, öyle bir sistem oluşturmalıyız ki her gelen her iktidar yapılanı sil baştan değiştirmek yerine yapılanın üzerine daha fazla neler eklenebileceğini düşünmeliler diye belirtiyor. 
 Süreç içinde yapılan hatalarla Milli eğitime alternatif kuırumlarmış kimliğine bürünen dershanelerle ilgili düzenlemelerin önemli bir adım olduğunu  ancak  okullardaki eğitim sisteminin ve  giriş sınavlarının niteliğinde de  revizyona ihtiyaç  duyulduğunu vurgulayan Dr. Murat Aktaş, bunlar gerçekleştirilmezse  şu anda yasal kurumlar olan dershanelerin ihtiyaçtan dolayı yeraltına çekilme riski olduğunu belirtti. 1 Eylül 2015 tarihinden itibaren dershane adı altında faaliyet gösteren herhangi bir kurum olmayacacağını, bu kurumların özel okula, açık liseye , okul öncesi eğitime ya da  farklı bir kurs türüne dönüşmüş olacağını  söyleyen Dr. Murat Aktaş mesleki eğitimin mutlak özendirilmesi gerekliliğini vurguladı. Devletin ekmek kapısı olduğu fikrinden gençlerimizi vazgeçirmemiz gerektiğini, gelişmiş ülkelerde tüm alanlarda özel sektörün kalifiye elemanlarla devletin yapacağı her işi gerçekleştirmekte olduğunu belirten Dr. Aktaş, özellikle teknisyen ve tekniker düzeyinde ara eleman ihtiyacının çok olduğunu, bu mesleklerde kendini yetiştirmiş gençlerimizin çok iyi şartlarda iş bulabileceklerini söyledi.

 Sayın Cumhurbaşkanımızın ve hükümetimizin 2023, 2071 gibi kısa ve uzun vadeli hedefler belirlediği şu ortamda, öncelikle kendini sonra dünyayı anlayabilmiş, kapasitesinin farkında olan, yabancı dili ders geçmek için değil yenilikleri takip etmek için öğrenmiş  gençlerimizin çok önemli bir aktör olacağını belirten Dr. Aktaş, siyasetteki hedeflerinden birinin  hem okul  hem de iş hayatlarında mutlu gençlerin yetiştirildiği bir eğitim sistemi oluşturmakta rol almak olduğunu  belirtti.  Sağlam toplumun temelinin kadınlara dayandığını, bu nedenle eğitim başta olmak üzere her alanda  kadınlara  karşı pozitif ayrımcılığın son sınırına  kadar yapılmasının önemini belirten Dr. Aktaş,  ülkemizin kaliteli yetişmiş gençlerimiz  sayesinde içinde bulunduğumuz yüzyılın lider ülkesi olmaya aday olduğunu vurguladı.

 Ak Parti Ankara 2. Bölge Milletvekili A. Adayı olan Dr. Murat Aktaş eğitimde yapılması gerekenlerle ilgili en basit olarak yapıması gerekenleri aşağıdaki gibi sıraladı. 

*Mevcut sistemde öğrencilerin İngilizce öğrendiği söylenemeyeceği için İngilizce eğitimi baştan gözden geçirilmeli ve revize edilmelidir.

*Geleceğimizin teminatı olan ve bilinçsiz bir şekilde beslenen genç nesillerimizin  sağlıklı olabilmeleri için nasıl bir beslenme metodu uygulamaları konusunda profesyonel çalışmalar yapılmalıdır.

*İlkokul ve orta okulun bütün kademelerinde  meslek alanlarını tanıtıcı faaliyetlere  yer verilmelidir. 8 yıllık eğitim sürecinde öğrenciler  iyi takip edilmeli ve aileleriyle irtibata geçilerek yeteneklerine göre bir mesleğe yönlendirme yapılmalıdır. Lise kademesine geçince yapılacak yönlendirme tam doğru sonuçlar vermememektedir.

*Ülkemizdeki üstün zekalı öğrencilerin tespitinin yapılması konusuna daha fazla önem verilmesi gerekmektedir. Bu hususta alanında uzman üniversitede öğretim üyelerininde katkısı sağlanarak çalışmalar ve taramalar yapılmalıdır.

* “Uyuşturucu kullanan bir çocuk nasıl belirtiler olur” konusunda aile büyüklerine çeşitli materyallerle  bilgilendirmeler ve uyarılar yapılmalı, bu hayati hususta emniyet, Amatem ve İl sağlık müdürlüğü ile işbirliği içinde olunmalıdır. Uyuşturucu çetelerinin kökünün kazınması için gerekliyse onların  ve ailelerinin ikamet ettiği semtlerin  dahi ortadan kaldırılması  gerekir.

* Akdeniz ve Ege Bölgelerindeki öğretmenevlerinin kapasiteleri genişletilmeli, yaz tatillerinde gençlerimizi yetiştiren öğretmenlerimizin buralarda uygun fiyatlarda tatil yapmaları ve yani eğitim öğretim yılına dinlenmiş olarak gelmeleri sağlanmalıdır.

*Eğitim kurumlarındaki Beden eğitimi öğretmenlerinin spor kulüpleri ve ilgili federasyonlar ile irtibatının sağlanması ve spora yetenekli öğrencilerin ortaya çıkarılması sağlanmalıdır.

*Meslek liselerine o bölgenin ihtiyaçları ve sanayi kuruluşları dikkate alınarak bölüm açılmalıdır. Özel meslek liseleri bu konuda devlet tarafından desteklenmelidir.

Bu genç akademisyen ve siyasetçimize  şu anda üzerinde çalıştığınınz proje nedir sorusunu yönelttiğimizde cevabı  birkaç kelime ile söylemesini istediğimizde “VATANIMIN UMUDU GENÇLER” üzerinde çalışyorum cevabını aldık.  

“Gençlik, yarınlarımızın umudu çocuklarımız, onların eğitimi, sağlığı ve güvenlikleri” sözcükleri  ağzından  eksik olmaya  Dr. Murat Aktaş hocamıza şimdiden çıktığı bu kutsal görev yarışında başarılar diliyoruz. 

KPSS CAFE
>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 05.03.2015 19:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394