POLİS AMİRLERİ KPSS İLE SEÇİLECEK

Meclis'te İçişleri komisyonunda görüşülen tasarıya göre polislerde amir seçimi yapılırken KPSS'de alınan taban puana göre lisans mezunları arasından seçim yapılacak.

banner396

POLİS AMİRLERİ KPSS İLE SEÇİLECEK

Meclis'te İçişleri komisyonunda görüşülen tasarıya göre polislerde amir seçimi yapılırken KPSS'de alınan taban puana göre lisans mezunları arasından seçim yapılacak.

16 Ocak 2015 Cuma 11:01
POLİS AMİRLERİ KPSS İLE SEÇİLECEK
Meclis'te İçişleri komisyonunda görüşülen tasarıya göre polislerde amir seçimi yapılırken KPSS'de alınan taban puana göre lisans mezunları arasından seçim yapılacak.

Komisyonca kabul edilen maddelere göre, düzenleme yürürlüğe girdiğinde polis akademisi başkanı, güvenlik bilimleri fakültesi dekanı, akademik ve idari personelin görevleri sona erecek ve 20 gün içinde başkan seçilecek, takip eden süreçte boşalan kadrolara atama yapılacak.

Görevi sona erenlerden yeni seçilen polis akademisi başkanının uygun gördüğü ve İçişleri Bakanı'nın onayladığı kişiler iki ay içinde durumlarına uygun kadrolara atanacak. Yeniden görevlendirilmeyen akademik personel durumlarına uygun yükseköğretim kurumlarına atanacak.

Güvenlik bilimleri fakültesi, polis amirleri eğitimi merkezi müdürlüğüne dönüştürülecek. Kapatılacak fakültenin öğrencileri, YÖK tarafından belirlenecek iktisadi ve idari bilimler fakültelerine tercihlerine göre yerleştirilecek.

Emniyet teşkilatının ilk kademe amir ihtiyacını karşılamak üzere KPSS'de bakanlıkça belirlenecek taban puanı alan ve yönetmelikle belirlenecek diğer şartları taşıyan lisans mezunları arasında yapılacak sınavda başarılı olanlar polis amirleri eğitim merkezinde bir dönem eğitime tabi tutulacak. Alınacak bu personel polislikte ilk kademe amirleri olarak görev yapan komiser yardımcısı olarak göreve başlayacak

Belediye sınırları içinde olmakla birlikte hizmet gerekleri bakımından uygun görülen yerler, jandarmanın görev ve sorumluluk alanı olarak tespit edilecek.

Jandarma teşkilatında general rütbesinde olmayan daire başkanlarıyla il ve ilçe jandarma komutanlarının atama, yer değiştirme ve geçici görevlendirmelerini İçişleri Bakanı yapacak. Gerektiğinde Jandarma Genel Komutanı bu konuda teklifte bulunacak.

Generallerin müşterek kararnameyle atanmasında, Genelkurmay Başkanı'nın teklifi üzerine İçişleri Bakanı inha işlemi yapmazsa, Genelkurmay Başkanı talebini yazıyla Başbakan'a gönderecek. Başbakan kararını yazıyla İçişleri Bakanı'na bildirecek.

Subaylar ile ihtisaslaşma gereği özel eğitim görmüş personel, nokta atamasına tabi tutulacak. Nokta ataması yapılmayıp il jandarma komutanlıkları emrine atanan astsubay ve uzman jandarmalardan emniyet ve asayiş görevi alacakların istihdam yeri, il içi yer değiştirmeleri, il jandarma komutanının teklifi üzerine valinin onayıyla belirlenecek.

Askeri nitelikte olmayan görevleri sebebiyle işledikleri iddia edilen bir suçtan dolayı grevi başında kalmasında sakınca görülen jandarma personeli, İçişleri Bakanı tarafından görevinden uzaklaştırılabilecek. İl jandarma komutanı hariç, il jandarma komutanlığı personeli ise vali tarafından görevden uzaklaştırılabilecek. Görevden uzaklaştırma tedbiri iki ayı geçemeyecek. Bu süre, zorunlu hallerde iki ayı geçmemek üzere bir defa uzatılabilecek.

Jandarmanın askeri görevleri haricindeki diğer görevleriyle ilgili eylem ve işlemleri İçişleri Bakanlığı, valiler ve kendi amirleri tarafından denetlenecek ve teftiş edilecek.

İl jandarma komutanı ile merkez ilçe jandarma komutanı hakkında il valisi tarafından, ilçe jandarma komutanı hakkında kaymakamın değerlendirmesi alınarak il valisi tarafından her yıl sonunda askeri görevler dışındaki görevleriyle ilgili değerlendirme raporu düzenlenecek.

Komisyon, tasarıyı görüşmeye 20 Ocak Salı günü devam edecek
>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 16.01.2015 11:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394