Memurların bilmesi gereken çok önemli bilgiler

Ek mal beyanı, verilme zamanı, verilecek haller Birçok memurun disiplin cezasına maruz kaldığı konulardan birisi de ek mal beyanıdır.

Memurların bilmesi gereken çok önemli bilgiler

Ek mal beyanı, verilme zamanı, verilecek haller Birçok memurun disiplin cezasına maruz kaldığı konulardan birisi de ek mal beyanıdır.

11 Mart 2012 Pazar 11:26
Memurların bilmesi gereken çok önemli bilgiler

Ek mal beyanı, verilme zamanı, verilecek haller

Birçok memurun disiplin cezasına maruz kaldığı konulardan birisi de ek mal beyanıdır. Çünkü, ne zaman ve hangi durumlarda verileceği bilinmemekte ve gözden kaçırıldığı için de disiplin cezasına maruz kalınabilmektedir.

Ek...


Ek mal beyanı, verilme zamanı, verilecek hallerBirçok memurun disiplin cezasına maruz kaldığı konulardan birisi de ek mal beyanıdır. Çünkü, ne zaman ve hangi durumlarda verileceği bilinmemekte ve gözden kaçırıldığı için de disiplin cezasına maruz kalınabilmektedir.Ek mal beyanı verilmesi Mal Bildiriminde Bulunulması Hakkında Yönetmelik hükümleri çerçevesinde yapılmaktadır. Bu Yönetmeliğin Ek Mal Bildirimi başlıklı 10 uncu maddesine göre beyanname vermek zorunda olan kamu görevlileri, eşleri velayeti altındaki çocukları ve kendilerinin şahsi mal varlıklarında önemli bir değişiklik olduğunda, değişikliği izleyen bir ay içinde yeni edindikleri mal, hak, gelir, alacak ve borçlara münhasır olmak üzere ek mal bildirimi vermek zorundadırlar. Elde ettikleri net aylığın beş katı tutarı "mahiyet ve miktardaki malın iktisabı ile hak, alacak veya gelir sağlanması veya borçlanılması", mal varlığında önemli değişiklik sayılmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken husus memurlar için elde ettiği net maaşın 5 katıdır. Bazen bu husus karıştırılabilmektedir.Bu durumu bir örnekle açıklamak gerekirse; VHKİ kadrosunda görev yapan bir personel net olarak 1.600 TL maaş alıyorsa 1.600 x 5 = 8.000 TL den fazla mal elde edinmesi halinde ek mal beyannamesi verecektir. Buradan şu ifadeyi rahatlıkla söyleyebiliriz. Memurun net olarak aldığı aylık ek beyanname verip vermeyeceğini belirleyecektir. Kimi memur 10.000 TL tutarında mal elde ettiği için ek beyanname vermek zorunda olacak kimi memur ise 50.000 TL mal elde ettiği için ek beyanname verecektir. Bütün kamu görevlilerinin bu duruma dikkat etmeleri gerekmektedir.Zamanında ek mal beyannamesi verilmemesinin Cezası657 sayılı Kanunun 125 inci maddesinde "Belirlenen durum ve sürelerde mal bildiriminde bulunmamak" fiilinin karşılığı disiplin cezası "Kademe ilerlemesinin durdurulması" dır.Alınan hastalık raporlarını en geç takip eden gün vermek zorundasınızYeni yürürlüğe giren Devlet Memurlarına Verilecek Hastalık Raporları İle Hastalık Ve Refakat İznine İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 7 nci maddesine göre; hastalık raporlarının aslının veya bir örneğinin en geç raporun düzenlendiği günü takip eden günün mesai saati bitimine kadar elektronik ortamda veya uygun yollarla bağlı olunan disiplin amirine intikal ettirilmesi; örneği gönderilmiş ise, rapor süresi sonunda raporun aslının teslim edilmesi zorunludur. Yıllık iznini yurtdışında geçiren memurların aldıkları hastalık raporları, dış temsilciliklerce onaylanmalarını müteakip en geç izin bitim tarihinde disiplin amirlerine intikal ettirilir. Aksi durumda disiplin cezası alabilirsiniz.AHMET ÜNLÜ tarafından hazırlanan yazının devamı için TIKLAYINIZ


Son Güncelleme: 11.03.2012 11:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.