İzin Kullanmayan Çalışan 2.5 Katı Günlük Ücret Alacak

Çalışanlar izin kullanmadıkları zamanlarda, izinli günlerinde çalıştıklarında, o gün normal ücretlerinden 2.5 kat daha fazla ücret almalıdırlar.

İzin Kullanmayan Çalışan 2.5 Katı Günlük Ücret Alacak

Çalışanlar izin kullanmadıkları zamanlarda, izinli günlerinde çalıştıklarında, o gün normal ücretlerinden 2.5 kat daha fazla ücret almalıdırlar.

26 Ocak 2015 Pazartesi 12:49
İzin Kullanmayan Çalışan 2.5 Katı Günlük Ücret Alacak
 PEK çok çalışan haklarını yeterince bilmiyor. Bazı işverenler de bu durumu istismar ediyor. Halkın sesi olan TAKVİM, çalışanların haklarını bir yazı dizisiyle gündeme taşıyor. Bugün işçilerin hafta tatili konusundaki haklarını detaylarıyla anlatıyoruz. Haklarınızı bilin, mağdur olmayın. 
Hafta tatiline hak kazanmak için ne kadar çalışılmalıdır? 
Hafta tatilinden önce, İş Kanunu'nun 63'üncü maddesine göre belirlenen iş günlerinde tam olarak çalışılması halinde hafta tatiline hak kazanılır. Örneğin; işyerinizde eğer haftanın 6 işgünü toplam 45 saatlik bir çalışma düzeni uygulanıyorsa, hafta tatiline hak kazanabilmeniz için söz konusu 6 günde tam olarak çalışmanız gerekmektedir. Hafta tatili süresi 24 saattir ve bu süre kesintisiz olarak kullandırılmalıdır. 

İşveren hafta tatili izninde ücret ödemek zorunda mıdır?
İşveren hafta tatili izninde ücret ödemek zorundadır. Çünkü hafta tatili, ücretli kullandırılması gereken bir izindir. Hafta tatilinde çalışılmasa dahi, o günün ücreti tam olarak alınır. 

Çalışanlar izin kullanmadıkları zamanlarda, izinli günlerinde çalıştıklarında, o gün normal ücretlerinden 2.5 kat daha fazla ücret almalıdırlar.

Hafta tatilinde çalışma yapılması halinde ücret nasıl ödenir? 

Hafta tatili günleri yapılan çalışmalar, haftada 45 saatlik çalışma süresinin aşılmasına neden olacağından, fazla çalışma gibi ücretlendirilmeli. Örneğin; bir işçinin hafta tatilinin pazar günü olduğunu ve bu işçinin pazar günü çalıştığını düşündüğümüzde, bu işçi kanuna göre hafta tatili ücreti olarak çalışmadan o güne ait yevmiyesini alacak, ayrıca tatil yapmayarak çalıştığı için ilave bir yevmiyeye daha hak kazanacak, fakat bu çalışma aynı zamanda haftada 45 saatlik yasal çalışma süresini aşmasına neden olduğundan, yüzde 50 zamlı yani 1.5 yevmiye olarak ödenecek, dolayısıyla söz konusu işçi 1 günlük hafta tatili çalışması için toplamda 2.5 yevmiye alacaktır. 

Hafta ve genel tatil ile ulusal bayram günü çalışma ücretlerinin dinlenme günü (izin) verilerek ödenmesi mümkün müdür? 
Yasal olarak hafta ve genel tatil ile ulusal bayram karşılıkları yüzde 100 zamlı olarak ödenir. Ancak uygulamada bu günler için ücret yerine dinlenme verildiği de anlaşılmaktadır. Bu durum usul ve yasaya aykırıdır.

YILLIK İZNE EKLENİR

Hafta tatilleri yıllık izinden sayılır mı? 
Yıllık ücretli izin günlerinin hesabında izin süresine rastlayan ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil günleri izin süresinden sayılmaz. İş Kanunu'nda belirtilen 14, 20 ve 26 günlük yıllık izin sürelerine hafta tatilleri dahil edilmemiştir. Yıllık izinler kullanılırken, izin süresine rastlayan hafta tatili ile ulusal bayram ve genel tatil günlerinin bu sürelere ilave edilmesi gereklidir. Örneğin; 14 günlük yıllık izne ayrılan bir işçi, bu süreye 2 gün de hafta tatili rastlayacağından, fiilen 16 gün yıllık izin kullanır.

RAPORLU OLANIN HAKKI YANMAZ

Hafta içinde raporlu olunması halinde hafta tatili hakkı kaybedilir mi? 
Hafta içinde raporlu olunması halinde hafta tatili hakkı kaybedilmez. Bir haftalık süre içinde hekim raporuyla işe gelinmediği günler çalışılmış gibi sayılır ve o haftanın tamamı raporlu geçirilse dahi hafta tatiline hak kazanılır.

ŞİKAYET ADRESİ?

Hafta tatili uygulamasından faydalandırılmayan işçi ne yapabilir? 
İşçi, kendisine hafta tatili verilmemesi halinde Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü'ne bir dilekçeyle başvuruda bulunabilir, böylece işyeri hakkında inceleme yapılmasını sağlayabilir.

takvim
Son Güncelleme: 26.01.2015 12:51
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.