Flaş Haber
Kapat

İşçinin Zorla İmzaladığı "İbraname" Hukuken Geçersiz

Özel sektörde çalışan pek çok işçiye işveren tarafından işe giriş veya çıkışlarda bilerek veya bilmeyerek zorla ibraname imzalatılıyor. İşte imzalatılan ibranamelerin hukuken anlamı.

İşçinin Zorla İmzaladığı "İbraname" Hukuken Geçersiz

Özel sektörde çalışan pek çok işçiye işveren tarafından işe giriş veya çıkışlarda bilerek veya bilmeyerek zorla ibraname imzalatılıyor. İşte imzalatılan ibranamelerin hukuken anlamı.

20 Kasım 2014 Perşembe 10:45
İşçinin Zorla İmzaladığı
Özel sektörde çalışan pek çok işçiye işveren tarafından işe giriş veya çıkışlarda bilerek veya bilmeyerek zorla ibraname imzalatılıyor. İşte imzalatılan ibranamelerin hukuken anlamı. 

Çalışanın iş sözleşmesi feshedilirken ya da istifa ederken imzaladığı 'bütün alacaklarımı aldım' şeklindeki ibranamelerin pek çoğu aslında hukuken geçerli değil. Bunun için bazı şartların yerine getirilmesi şart. 

İŞ sözleşmesi sona erdirilirken işçiyle işveren arasındaki tazminat, yıllık izin ve ücret alacaklarının ödenmesi konusunda zaman zaman ciddi sıkıntılar yaşanabiliyor. Bunun yanında işverenler işçilerden iş sözleşmesi feshedilirken ya da istifa ederken 'bütün alacaklarımı aldım' şeklinde bir ibareye imza atmasını talep ediyorlar. Böyle olunca da, işçilerde bir tedirginlik söz konusu oluyor. İşvereniyle kötü olmak istemeyen ve hak ettiği alacaklarını almayı zora sokmamak için çoğu kez işçiler istemeseler de bu tip ifadelerin altına imza atmak durumunda kalıyorlar. Fakat aslında bu şekilde imzalatılan ibranamelerin pek çoğu hukuken geçerli değil.  

PEKİ İBRANAME NE İŞE YARAR? 

İbraname, İş Kanunu’nda değil Borçlar Kanunu’nda düzenlenmiş bir sözleşme biçimidir. Yani işçi ve işverenin arasında imzalanan ibraname aslında bir sözleşmedir. Bu sözleşmenin de geçerli olabilmesi için bazı şartların varlığı söz konusudur. Diğer yandan ibranamenin geçerli olması için iş sözleşmesinin feshedildiği tarihten en az bir ay sonra imzalanması gerekiyor.   

AÇIKÇA BELİRTİLMELİ 

Ayrıca ibranamede ibra konusu alacağın türünün ve miktarının açıkça ifade edilmesi gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse, kıdem tazminatına hak kazanacak şekilde iş sözleşmesi sonlanmış bir işçiye ibraname imzalatılırken kıdem tazminatı karşılığı olarak ne kadar ödendiği, kullandırılmamış yıllık izinlerin karşılığı olarak ne kadar ödendiği açıkça yazılmalıdır. Aksi taktirde ibraname geçerli olmayacaktır. 

Hukuken geçerli bir ibranameyi imzalamış bir işçi de, ibranamedeki miktar konusunda bir farklılık olduğu iddiasıyla mahkemeye başvurabilir. Örneğin kendisine 6 yıllık çalışması karşılığı kıdem tazminatı olarak 6 bin 798 TL ödenmiş bir işçi, kıdem tazminatının 8 bin TL olması gerektiğini düşünüyorsa aradaki farka ilişkin dava açabilir. İşverenlerin bu şekilde ibranamelerin geçerlilik koşullarına uymaları güvenli bir alan yaratacaktır. 

Ödeme bankaya 

İBRANAMENİN geçerli olabilmesi için bir diğer şart ise ibraya konu alacağa ilişkin ödemenin banka aracılığıyla yapılmasıdır. İşçiye elden para verilmesi halinde işveren sıkıntıya düşebilecektir. İbranameye konu alacakların ödendiğinin ispatı için de bankadan ödeme yapılması bir zorunluluktur. Diğer yandan eğer işçi de elden para alırsa işverenle uzlaşamayabilir.

Dava açılabilir 

İŞÇİLER bahsettiğimiz özellikleri taşımayan ibranamelere imza attıklarında bu ibraname geçersiz olduğu için işverene dava açabilirler. Örneğin “bütün alacaklarımı aldım” şeklinde hukuken geçersiz bir ibranameye imza atmış bir işçi işverene hak ettiği kıdem tazminatının ödenmediği yönünde dava açabilir. Bu durumda işveren bunu ispat etmek zorunda.

2 Soru 2 Cevap

Süt izni mesaiye uymaz

SORU: Ocak 2014'te doğum yaptım nisan ayında da işe başladım. 5 yıldır bu şirketteyim. Süt iznimi kullanamadığım zamanlar sebebiyle işten ayrılsam kıdem tazminatımı alabilir miyim? (Türkan Boyacı) 

Cevap: Süt izni çocuk bir yaşına kadar günde 2 saattir.  Fazla mesaiye kalmanız zorlanıyorsa da kıdem tazminatınızı alarak işten ayrılabilirsiniz. Hukuki destek alarak işten ayrılmanızda fayda var. 

İspat etmeniz gerek

Soru: İşveren sürekli mesaiye kalmamı söylüyor. İşlerin yoğunluğu gerekçesiyle çalışma saatlerimizi 08-20:00 yaptılar. Buna itiraz etme hakkım var mı? (Muhammet Uzun) 

Cevap: İşçi fazla mesaiye her yıl muvafakat göstererek rıza gösterir. Fazla mesaiye kalmanız için bir zorlama olamaz. İş sözleşmenizi bu nedenle feshetmeniz halinde bunu ispatlarsanız kıdem tazminatınızı alabilirsiniz. 

 

Son Güncelleme: 20.11.2014 10:51
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Orhan genc 4 yıl önce

Merhaba. Yaklaşık 7 yıldır aynı şirkette dağıtım elemanı olarak çalışıyorum. Maaş bordromda pazarlamaci 3415.06 olarak meslek grubumum yazilmaktadir. İşveren yeni alacağı araçlara tamamen her türlü sorun ve kaza durumlarında kasko bozulmasın diye 500 tl ye kadar olan sürücü hatalarını işçiye yada aracı kullanan kişiyi yüklemek için sözleşme imzalatmak istiyor.1200 tl civari maaş aliyorum ve bundan önceki araçlarda böyle bi durum olmadı. Maddi olarak borclarima bile yetismiyorken en ufak aracdan dolayi ödemeyi kaldiracak durumum bulunmamaktadir.sözleşmeyi imzalamak istemiyorum. Resmi tatil günlerinde çalışıp tek gün gösteriyor.sorunca da tek gün çalışıp çift yevmiye alırsanız bana haksizlik olmaz mı diyor. Senelik iznim 7 gün ama izin bitimi gelince 14 yada 21 günlük çıkmış gibi gösteriyorlar. Kendilerine gelince hertürlü usulsuzlugu yapıyorlar. Bu araç sözleşmesini imzalamayı düşünmüyorum. Yapacakları şey beni önce hiç çalışmadığım bir bölüme gönderip 9 saat çalışıp sadece askeri ücret alacağım bir bölüme yollayacaklar.maasim düşmüş olacak beni Yıldirip işten çıkarmak için böyle bir uygulama yapacaklar. Örnek olaylar oldu.Ayrıca daha önce birazda zorlama ile is sözleşmesi imzalattilar.burda işveren ve yetkili kişi isterse aynı ilde çalıştırmak koşulu ile başka bir görevde çalışması adı altında bir madde bulunuyordu. Günde 10 saat şehir içi trafikteyim. Kaza yada aracın arıza vermesi normal olacaktır. Bunun bi dayatma olarak karşıma çıkması yada ilerde işten tazminatsiz olarak cikarilmam için işvereni daha güçlü yapacaktır diye düşünüyorum.Bu konuda ne yapmam gerek. Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler

Avatar
Coskun 3 yıl önce

Iyi günler. 3 yildir çalıştığım sirket baya yeni is sozlesmesi imzalatmak istiyor. Sözleşmede ek olarak isten cikinca ayni bolgede bi firmada calisamaz calisirsa 10 maas tazminat ceza gibi seyler bulunuyor bu yasal midir