Hacettepe Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı

Hacettepe Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik bugün tarihli Resmi Gazete' de yayımlanmıştır. Detaylar haberimizde.

banner396

Hacettepe Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı

Hacettepe Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik bugün tarihli Resmi Gazete' de yayımlanmıştır. Detaylar haberimizde.

13 Nisan 2016 Çarşamba 09:22
Hacettepe Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı
 Hacettepe Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı

Bugün tarihli ve 29638 sayılı Resmi Gazete' de Hacettepe Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlanmıştır. Yayımlanan yönetmelikle ilgili tüm detaylı bilgiyi kpsscafe.com.tr adresinde bulabilirsiniz.

Ayrıca Facebook sayfamızı beğenerek sosyal medyada kamudan haberdar olan ilk siz olursunuz. KPSS CAFE sizlere daima en güncel kamu haberleri ve bilgilerini ulaştırmak için çabalamaktadır.

MADDE 1 – 16/3/2014 tarihli ve 28943 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Hacettepe Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Yönetmeliğinin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) ve (ç) bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve (e) bendi yürürlükten kaldırılmıştır.
“c) Hastaneler Başhekimi: Hacettepe Üniversitesine bağlı tüm sağlık birimlerinin tıbbî, idarî ve malî hizmetlerinin yürütülmesinden sorumlu öğretim üyesini,
ç) Koordinatörler: Hacettepe Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Biriminde; malî konulardaki hizmetlerin planlanması, hizmetlerin yürütülmesi ve eşgüdümün sağlanması gibi hususlarda görevlendirilen malî işler koordinatörünü, sağlık birimlerinin ve idarî hizmetlerin koordinasyonunda görevlendirilen idarî işler koordinatörünü ve sağlık bakım hizmetlerinin koordinasyonunda görevlendirilen hemşirelik hizmetleri koordinatörünü,”
MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 7 nci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“(1) Hastaneler Başhekimi, 2547 sayılı Kanunun 36 ncı maddesine göre Üniversiteden başka bir yerde meslekî faaliyette bulunmayan ve mesleklerini serbest olarak icra etmeyen Tıp Fakültesi klinik tıp bilimleri öğretim üyeleri arasından, Rektör tarafından görevlendirilir.”
MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin üçüncü bölümünün başlığı aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“Hastane Başhekimliği, Hastane Başhekimi, Hastane Başhekiminin Görevleri”
MADDE 4 – Aynı Yönetmeliğin 13 üncü maddesi başlığıyla birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“Hastane Başhekimliği
MADDE 13 – (1) İlgili hastane başhekiminin sorumluluğunda hastanelerde yürütülmesi gerekli hizmetler aşağıda belirtilen hizmet grupları tarafından yerine getirilir:
a) Tıbbî hizmetler.
b) Sağlık bakım hizmetleri.
c) İdarî hizmetler.
ç) Destek hizmetleri.
d) Malî hizmetler.
e) Eğitim ve araştırma hizmetleri.
(2) Hastanelerde, Hastane Başhekimliğine bağlı hizmet grupları için grup sorumluları görevlendirilir. Grup sorumluları; kendilerine bağlı hizmetlerin eksiksiz olarak ve zamanında yapılmasından, izlenmesinden, değerlendirilmesinden, iş ve işlemlerin diğer grup sorumluları ile işbirliği ve uyum içerisinde ve mevzuata uygun olarak yürütülmesinden, performans ve kalite hedeflerinin gerçekleştirilmesinden sorumludur.
(3) Hastane Başhekimliğine bağlı tıbbî hizmetler ile eğitim ve araştırma hizmetlerinden hastane başhekim yardımcıları; idarî ve destek hizmetlerinin planlanması, etkin ve verimli sunulması, kendisine bağlı birimler ve ilgili diğer birimler ile işbirliği ve uyum içinde hizmetlerin yürütülmesi, denetlenmesi ve değerlendirilmesinden ilgili hastane müdürü; sağlık bakım hizmetlerinin planlanması, etkin ve verimli hizmet sunulması, kendisine bağlı birimler ve ilgili diğer birimler ile işbirliği ve uyum içinde hizmetlerin yürütülmesi, denetlenmesi ve değerlendirilmesinden hemşireler arasından hemşire müdürü olarak görevlendirilecek kişiler sorumludur. Üniversiteye bağlı birimlerde malî hizmet grubuna ilişkin hizmetlerin tümü birleştirilmiş olarak malî işler koordinatörünün sorumluluğunda yürütülür.”
MADDE 5 – Aynı Yönetmeliğin 14 üncü maddesi başlığıyla birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“Hastane Başhekimi
MADDE 14 – (1) Hastane Başhekimi; ilgili hastanenin sorumluluk alanında olan sağlık hizmetlerinin eksiksiz olarak ve zamanında yapılmasından, izlenmesinden, değerlendirilmesinden, iş ve işlemlerin diğer sorumlularla işbirliği ve uyum içerisinde ve mevzuata uygun olarak yürütülmesinden, performans ve kalite hedeflerinin gerçekleştirilmesinden sorumlu en üst yöneticidir.
(2) Hastane Başhekimi; Üniversiteye bağlı hastanelerin herbiri için, Yönetim Kurulu Başkanına karşı doğrudan sorumlu olmak üzere, 2547 sayılı Kanunun 36 ncı maddesine göre Üniversiteden başka bir yerde meslekî faaliyette bulunmayan ve mesleklerini serbest olarak icra etmeyen Tıp Fakültesi klinik tıp bilimlerinin veya Diş Hekimliği Fakültesinin öğretim üyeleri arasından Yönetim Kurulu Başkanının önerisi üzerine Rektör tarafından atanır. Hastane Başhekimi; hastaneyi tıbbî, hasta bakım, idarî, destek, malî, eğitim ve araştırma hizmet gruplarının sorumluları ile birlikte yönetir. Hizmet gruplarının sorumluları ilgili başhekim tarafından görevlendirilir.
(3) Tıbbî hizmetlerden sorumlu olmak üzere, sağlık hizmetleri alanında görev yapan, 2547 sayılı Kanunun 36 ncı maddesine göre Üniversiteden başka bir yerde meslekî faaliyette bulunmayan ve mesleklerini serbest olarak icra etmeyen öğretim üyeleri arasından, ilgili hastanenin türü ve bulundurduğu bölüm/ünitelerin özelliğine ve ihtiyaca göre, ilgili hastane başhekiminin önerisi üzerine Rektör tarafından hastane başhekim yardımcıları görevlendirilir. Hastane Başhekimi, gerektiğinde ve sınırlarını yazılı olarak açıkça belirlemek şartıyla yetkilerinden bir kısmını yardımcılarına devredebilir. Yetki devrinde, devredilen yetkilere dayanılarak yapılan işlemler nedeniyle doğacak sorumluluk, ilgili hastane başhekimine aittir. Hastane Başhekimi görevi başında olmadığı zaman yardımcılarından birini vekil bırakır. Göreve vekalet altı aydan fazla sürerse yeni bir hastane başhekimi atanır.”
MADDE 6 – Aynı Yönetmeliğin 15 inci maddesinin başlığı ile birinci fıkrasının birinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“Hastane Başhekiminin görevleri”
“Hastane Başhekiminin görevleri şunlardır:”
MADDE 7 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 8 – Bu Yönetmelik hükümlerini Hacettepe Üniversitesi Rektörü yürütür.

Yukarıda bahsi geçen yönetmelik ve diğer tüm yönetmelikler kapsamında yapılan değişikliklere kpsscafe.com.tr adresinden günlük olarak erişim sağlayabilirsiniz. KPSS CAFE takipçilerine en güncel kamu haberleri ve kamu ilanlarını ulaştırmak için çalışmaktadır. Tam da bu noktada yardımcı olmak amacıyla bir de mobil uygulamamız olan KPSS CAFE bulunuyor. Android marketlerden ücretsiz olarka indirerek, kamu gündeminden ilk haberdar olan siz olabilirsiniz.


>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 13.04.2016 09:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394