Emeklilikte yaşı bekleyenler tepkili

Emeklilikte prim günü dolduğu halde yaş engeline takılan milyonlarca vatandaş bu konuda henüz hiçbir adım atılmamasına isyan ediyor.

banner392
Emeklilikte yaşı bekleyenler tepkili
Emeklilikte prim günü dolduğu halde yaş engeline takılan milyonlarca vatandaş bu konuda henüz hiçbir adım atılmamasına isyan ediyor.

Prim gün sa­yı­sı­nı dol­du­ran an­cak ‘E­mek­li­lik­te Ya­şa Ta­kı­lan­lar' için Ça­lış­ma Ba­kan­lı­ğı bün­ye­sin­de he­sap­la­ma­lar ya­pıl­dı. Ma­li­ye Ba­ka­nı Meh­met Şim­şek'in ‘Bu ül­ke bu yü­kü kal­dı­ra­maz' de­di­ği er­ken emek­li­lik ko­nu­sun­da pro­jek­si­yon ha­zır­lan­dı. Ça­lış­ma­da emek­li­lik bek­le­yen an­cak ya­şa ta­kı­lan si­gor­ta­lı­la­rın du­ru­mu da in­ce­len­di.

GÜVEN SARSILDI

An­cak ya­pı­lan ça­lış­ma­la­ra rağ­men so­mut bir adım atıl­ma­ma­sı üze­ri­ne mağ­dur va­tan­daş­lar TBMM’­yi di­lek­çe yağ­mu­ru­na tut­tu. Di­lek­çe­ler­de hü­kü­me­tin verdiği sözde dur­ma­dı­ğı be­lir­til­di. Dev­le­te olan gü­ven­le­ri­nin sar­sıl­dı­ğı ifa­de edil­di. “Biz­ler mağ­du­ri­ye­ti­mi­zin gi­de­ril­me­si için her yo­lu de­ne­dik, ma­ale­sef ba­şa­rı­lı ola­ma­dı­k” de­nil­di.

5 MİLYON BEKLİYOR

Çok­lu for­mül­ler­le er­ken emek­li ola­cak ki­şi­le­re ke­sin­ti ola­rak bağ­la­na­cak ma­aş­lar he­sap­lan­dı. Bu­na gö­re, 300 bin ki­şi­nin emek­li ol­ma­sıy­la dev­le­tin ka­sa­sın­dan 200 mil­yon li­ra çı­ka­cak. Uzun va­de­de ise 5 mil­yon ki­şi ya­şı bek­le­me­den emek­li­ye ay­rı­la­ca­ğı için dev­le­te ek ma­li­ye­ti ay­lık 2,5 mil­yar li­ra ola­cak.

5 YIL İÇİN YÜZDE 5 KESİNTİ

Hükümetin üzerinde çalıştığı formüle göre emeklilik yaşına kalan süreler ay olarak belirlendi. 14 aydan 2 yıla kadar yaşı bekleyenler bir kategoriye daha sonrakiler 3, 4 ve 5 yıl olarak tespit edildi. Emekli aylığı için 5 yıl bekleyenlerden yüzde 5 kesinti, 4 yıl kalanlardan yüzde 4, 3 yıl önce aylığa bağlanmak isteyenlerden yüzde 3 kesinti formülleri üzerinde duruldu. Yaşı 2 yıl bekleyeceklerden yüzde 2. İki yılın altındakilerden ise yüzde 1 kesintiyle maaş bağlanması öngörüldü.

>>2016 KPSS'YE GİRECEK LİSE ÖNLİSANS ADAYLARI DİKKAT!!!

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner348

banner388