Bu hafta havalar nasıl olacak?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre bu hafta havalar soğuyacak. Ülkede kar yağışı ve don olayları etkisini gösterecek.

Bu hafta havalar nasıl olacak?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre bu hafta havalar soğuyacak. Ülkede kar yağışı ve don olayları etkisini gösterecek.

04 Ocak 2015 Pazar 14:56
Bu hafta havalar nasıl olacak?
 Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre bu hafta havalar soğuyacak. Ülkede kar yağışı ve don olayları etkisini gösterecek.

 Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, Balkanlar ve Karadeniz üzerinden gelen çok soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına girecek ülkede kar yağışı ve don bekleniyor. 
Ülke genelinde etkili olacak bu Meteorolojik şartlarla hava sıcaklıkları yarından itibaren batı bölgelerden başlayarak hafta sonuna kadar 8 ila 12 derece azalarak mevsim normallerinin altına düşecek, gece ayazları yaşanacak. 

Marmara ve Ege Bölgesinde de dondurucu soğuklar oluşacak ve gece sıcaklıkları sıfırın altında 10 dereceye kadar düşecek. 

Yapılan son tahminlere göre, hafta içinde Bursa ve Balıkesir'de gece en düşük sıcaklığın, sıfırın altında 10, Çanakkale'de 5, Yalova'da 4 ve İstanbul'da 2 dereceye kadar inmesi bekleniyor. 

İzmir'de ise gece en düşük sıcaklığın sıfırın altında 4, Manisa'da 6 ve Aydın'da ise 2 dereceye kadar düşeceği tahmin ediliyor. 

Marmara'da gündüz en yüksek hava sıcaklığının da 2 ila sıfırın altında 2 derece olacağı öngörülüyor. 

Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi, don olayına karşı vatandaşları SMS ile uyarıyor. Cep telefonlarına gönderilen SMS' lerde, "Su sayaçlarını, soğuk hava şartlarından olumsuz etkilenmemesi için lütfen cam yünü, talaş gibi izolasyon malzemeleriyle koruma altına alınız" deniliyor. 
DOĞU DONUYOR... -12'Yİ GÖRDÜ

Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 12 dereceyle Kars'ta ölçüldü. Meteoroloji Tahmin ve Uyarı Merkezi yetkililerinden alınan bilgiye göre, İzlanda üzerinden gelen alçak basınç merkezi etkisi altında bulunan bölgede, hava parçalı ve çok bulutlu, aralıklarla kar yağışlı, Erzincan ve çevresinde yağmur ve karla karışık yağmur şeklinde geçecek. 

Yağışlarla bölge genelinde hava sıcaklığında 2 ile 4 derece düşüş olması, rüzgarın güney ve güneybatı yönlerden hafif, zamanla orta kuvvette esmesi bekleniyor. 

Gece en düşük hava sıcaklığı Iğdır'da 2, Erzincan'da sıfır, sıfırın altında olmak üzere Kars'ta 12, Ağrı'da 10, Ardahan'da 8, Erzurum'da 6, Bitlis'te 4, Muş'ta 3, Van ve Hakkari'de 1 derece olarak kaydedildi. 

Günün en yüksek hava sıcaklıklarının da Erzincan'da 5, Iğdır'da 4, Van ve Hakkari'de 2, Muş'ta 1, Ağrı'da sıfır, sıfırın altında olmak üzere Ardahan'da 2, Erzurum, Kars ve Bitlis'te 1 derece olması tahmin ediliyor. 

Kar kalınlıkları ise Bitlis'te 22, Van'da 2, Ağrı'da 4, Erzurum'da 7, Kars'ta 10, Ardahan'da 17, Erzurum'daki Palandöken Kayak Merkezi'nde 33 ve Konaklı Kayak Merkezi'nde 26, Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki Cıbıltepe Kayak Merkezi'nde 22 santimetre ölçüldü. 

Meteoroloji yetkilileri, bölge genelinde etkisini sürdürecek olan kar yağışıyla sabah ve gece saatlerinde sis, pus, buzlanma ve don olayları görülebileceğini belirterek, herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılmaması konusunda vatandaşları uyardı. 

SİBİRYA ETKİSİ ALTINA GİRECEĞİZ

Beklenen soğuk hava dalgasına ilişkin bir açıklama da Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu'ndan geldi. Twitter hesabı üzerinden son radar görüntülerini paylaşan Kadıoğlu, söz konusu tahminler için üç gün sonrasının şüpheli olduğunu belirterek, önümüzdeki hafta Türkiye'nin kutuplar üzerinden gelen 'Sibirya Ekspresi' etkisi altına gireceğini yazdı.

-16'YI GÖRECEĞİZ!

Önümüzdeki hafta Trakya ve İstanbul'un karla kaplanabileceğini yazan Kadıoğlu, sıcaklıkların -16 dereceleri görebileceğini belirtti.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan son değerlendirmelere göre; Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz Kıyıları ve Doğu Anadolu'nun güneydoğusu ile öğle saatlerinden itibaren Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun batı kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle karla karışık yağmur ve kar, Güney Ege, Akdeniz, Orta ve Doğu Karadeniz Kıyıları ile Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yağmur ve sağanak yağış olmak üzere gece saatlerinden sonra Muğla, Denizli, Antalya, Burdur ve Isparta çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Önemli bir değişiklik beklenmiyor.

RÜZGAR: Genellikle güney ve batı yönlerden, zamanla batı kesimlerde kuzey yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, akşam saatlerinden itibaren Marmara ile Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetlice (30-50 km/s) esmesi bekleniyor. 

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR 

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların bu gece saatlerinden sonra Muğla, Denizli, Antalya, Burdur ve Isparta çevrelerinde yer yer kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (lokal su baskını, ulaşımda aksamalar, vb) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir. 

BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI: Marmara, Kuzey ve İç Ege, Karadeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu ve Akdeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'da buzlanma ve don olayı beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar, vb) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir. 

BÖLGELERİMİZDE HAVA 

MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle karla karışık yağmur ve kar, öğle saatlerinde bölgenin güney ve doğu kesimlerinde yağmur şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; akşam saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetlice (30-50 km/s) esmesi bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. 

EGE: Parçalı ve az bulutlu, zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Kütahya çevreleri ile akşam saatlerinden sonra bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; gece saatlerinde Muğla ve Denizli çevrelerinde kuvvetli olmak üzere kuzey ve iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar, Güney Ege kıyılarında yağmur ve sağanak yağış şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; akşam saatlerinden itibaren Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetlice (30-50 km/s) esmesi bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde kuzey ve iç kesimlerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis bekleniyor. 

AKDENİZ: Parçalı ve az bulutlu, zamanla çok bulutlu, gece saatlerinden sonra kıyı kesimleri ile Doğu Akdeniz yağmur ve sağanak, Göller Yöresi ile Toroslar Mevkii'nin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Antalya, Burdur ve Isparta çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. 

İÇ ANADOLU: Parçalı, zamanla çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra Ankara ve Eskişehir çevreleri ile gece saatlerinden sonra bölge genelinin aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis bekleniyor. 

BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra batısı ile zamanla bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; karla karışık yağmur ve kar, akşam saatlerinde kıyı kesimlerinde yağmur şeklinde olması bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. 

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, kıyı kesimlerinin yağmurlu, bu sabah ilk saatler ile gece saatlerinden sonra Orta Karadeniz'in iç kesimlerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. 

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, sabah ve öğle saatlerinde Hakkari, Van, Bitlis ve Şırnak çevreleri ile gece saatlerinden sonra bölgenin batı kesimlerinin aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. 

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden sonra bölgenin batı kesimleri ile Diyarbakır çevrelerinin aralıklı yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. 

sabah
Son Güncelleme: 04.01.2015 15:00
Anahtar Kelimeler:
bu hafta havalar olacak
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Verification: 1ba45668fa4004d3