Askere refakat izni geliyor

Askerlere yeni düzenlemeyle birlikte 6 ay refakat izni getiriliyor

banner396

Askere refakat izni geliyor

Askerlere yeni düzenlemeyle birlikte 6 ay refakat izni getiriliyor

25 Kasım 2014 Salı 10:06
Askere refakat izni geliyor
Askerlere yeni düzenlemeyle birlikte 6 ay refakat izni getiriliyor.Aylıksız izinli geçirilen süreler mecburi hizmet süresinden sayılmayacak. Yedek subaylara verilecek refakat izinleri askerlik hizmetinden sayılmayacak. Askerlik hizmetini yaparken vefat eden erbaş ve erlerin mezarlarının yapım giderleri de ödenecek.

Askeri yasalarda kapsamlı değişiklikler yapan 109 maddelik yasa tasarısı Meclis Başkanlığı'na sunuldu. Tasarıya göre, haklarında soruşturma yürütüldüğü için açığa alınan askeri personelin durumları her 6 ayda bir değerlendirilerek açığa alınmayı gerektiren eylemin hizmetlerinin devamına engel olmadığı veya diğer nedenlerle açıklarının kalkmasının gerektiği kanaatine varılırsa yeniden göreve başlatılacaklar. Devletin şahsiyetine karşı suçlar ile ağır ve yüz kızartıcı nitelikteki suçlardan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilen astsubay, subayların da TSK ile ilişiği kesilecek.

UYUŞTURUCU CEZASI

Erbaş ve erlerden uyuşturucu veya uyuşturucu kabul edilen maddeleri kullanan, temin eden veya kullanılmasını özendirenler, 20 güne kadar hizmetten men cezası alacaklar. Ayrıca bu askerlerin dosyaları disiplin amirince yetkili savcılığa gönderilecek. Asker kişilerin kıta, karargah ve kurumlarda ya da görev esnasında veya görev yerlerinde ölümü halinde soruşturma ve dava süresince yasal mirasçılarını temsil etmek üzere seçtiği bir avukat vekil olarak görev yapacak. Maddi olanağı olmayanlara baroca avukat tayin edilecek.

VATANDAŞLIĞA GEÇENLER

Türk vatandaşlığına sonradan alınanlar askerliklerini, vatandaşlığa alındıkları tarihteki yaş ve öğrenim durumlarına göre o yaştaki yerli yükümlüler gibi yapacak. Geldikleri ülkelerde askerlik hizmetini yerine getirmiş sayıldıklarını belgeleyenler ile vatandaşlığa alındıkları yıl 22 yaşında olanlar askerlik yapmış sayılacak. KKTC kanunlarına göre zorunlu askerlik hizmetini yerine getirdiklerini belgelendiren Türk vatandaşları askerlik yapmış sayılacak. Yurtdışında doğan ve ikamet edenler ile kanuni rüşt yaşına kadar yabancı bir ülkeye gitmiş olanlardan vatandaşlığı kazanan Türk vatandaşları, askerlik mükellefiyetlerini 38 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar yerine getirebilecek veya tabiyetinde bulundukları ülkede askerlik yapmış olduklarını belgeleyerek mükellefiyetlerini yerine getirmiş sayılacaklar. Bunların 38 yaş sonuna kadar askerlikleri ertelenmiş kabul edilecek.

KIŞLADA ÖLÜME AVUKAT DESTEĞİ

Subay, astsubay, uzman jandarma, sivil personel ve askeri öğrenciler ile erbaş ve erlerin yurtiçinde ve yurtdışında vefatı halinde, genel hükümlere göre belirlenecek cenaze giderleri ile cenazenin talep edilen yere nakli ilgisine göre Milli Savunma Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı veya Sahil Güvenlik Komutanlığı bütçesinden karşılanacak. Askerlik hizmetini yaparken vefat eden erbaş ve erlerin mezarlarının yapım giderleri de ödenecek. Görme engellilere özgü yazı içeren gönderiler ile askeri öğrencilerin, erbaş ve erlerin 100 grama kadar ağırlıktaki gönderilerinden posta ücreti alınmayacak.

MAYIN MERKEZİ

Türkiye sınırları dahilinde gerçekleştirilecek insani amaçlı mayın veya patlamamış mühimmat temizliğine yönelik Milli Mayın Merkezi kurulacak. Merkez, mayın veya patlamamış mühimmat tehdidini ortadan kaldırmak amacıyla, ilgili bakanlıklar, kurum ve kuruluşlar ile işbirliği yaparak, milli politika, strateji, öncelikler ve iş planlarını içeren milli mayın faaliyet planını oluşturacak ve Bakanlar Kurulu'nun onayına sunacak.
>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 25.11.2014 10:10
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394