23-24 Nisan Tatil Mi?

İlkokul ve Ortaokul Öğrencileri 24 Nisan'da Tatil Yapacak.

23-24 Nisan Tatil Mi?

İlkokul ve Ortaokul Öğrencileri 24 Nisan'da Tatil Yapacak.

10 Nisan 2014 Perşembe 01:20
23-24 Nisan Tatil Mi?

İlkokul ve Ortaokul Öğrencileri 24 Nisan'da Tatil Yapacak. 23 Nisan 2014 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olduğu için resmi tatil ve okullar dahil tüm resmi kurumlar tatil olacak.

 

İlkokul ve ortaokul öğrencileri genel olarak 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında...

İlkokul ve Ortaokul Öğrencileri 24 Nisan'da Tatil Yapacak. 23 Nisan 2014 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olduğu için resmi tatil ve okullar dahil tüm resmi kurumlar tatil olacak.


 


İlkokul ve ortaokul öğrencileri genel olarak 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında görev aldıkları için; okulların bir gün sonrasına yani 24 Nisan'a hazırlanması zor hâl alıyor. Bu sebeple 24 Nisan İlkokul ve Ortaokul öğrencilerine tatil edilmiştir. 


 


Lise öğrencileri ise 23 Nisan kutlamalarında görev almadıkları için, onlara 24 Nisan tatil değil.


 


İlkokul ve Ortaokul Öğrencileri 24 Nisan'da Tatil Yapacak mı?


 


İlkokul ve ortaokul okuyan öğrenciler 24 Nisan 2013 Çarşamba günü tatil yapacaklar. Böylelikle 23 Nisanı da saydığımız takdirde 24 Nisan ile birlikte 2 gün okullar tatil olacak.


 


Hangi okullara tatil olacak?


 


-1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. ve 8. sınıflara tatil olacak.


 


Hatırlatmakta fayda var, 24 Nisan 2013 Perşembe günü resmi tatil değildir, resmi kurumlar açık olacak.


 


24 Nisan liseler için tatil değil. 24 Nisan Perşembe günü sadece ilkokul ve ortaokul öğrencileri yani 1-8. sınıf öğrencileri tatil yapacaklar.


 


23-24 Nisan Kimlere Tatil? Ek ders ücreti verilecek mi? 


 


 


23-24 Nisan’da Kimler Tatil Yapacak?


 


* 23 Nisan 2014 Çarşamba günü  Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı resmi tatil olup, tüm okullar ve resmi kurumlar kapalıdır. Bütün kamu görevlilerine ve tüm öğrencilere tatildir.


 


*24 Nisan 2014 Perşembe günü yalnızca ilkokul ve ortaokullara tatildir. Lise öğrencileri için 24 Nisan’da tatil yok. 


 


23-24 Nisan’da Öğretmenlerin Ek Dersi Kesilir Mi?


 


* Milli Bayramlar nedeniyle tatil edilen ve ders yapılamayan hallerde bütün okul yöneticilerine ve öğretmenlere  ek ders ücreti normal olarak ödenecektir.


 


Kamu Görevlilerine 24 Nisan Tatil Mi?


 


*24 Nisan sadece ilk ve ortaokul öğretmenlerine ve öğrencilerine tatildir. Kutlamalara hazırlanan ve katılan öğretmen ve öğrencilerin 1 (bir) gün dinlenmesi amacıyla 24 Nisan tatil edilmiştir. Diğer kamu görevlileri normal mesaisine devam edecektir.


 


23-24 Nisan’da Ücretli Öğretmenlere Ek Ders Verilecek Mi?


 


*Ücretli öğretmenler, girdikleri ders saatine göre ücret almaktadır. Tatillerde ek ders ücreti kesilmektedir. Ancak 23 Nisan günü ücretli öğretmenler, kutlama programlarında görev alırsa yani resmi olarak Okul veya MEM’ler tarafından görevlendirirlerse 23 Nisan gününün ek dersini alabilmeleri gerekir. Yönetmelikte bununla ilgili açık bir hüküm yok. Ancak okul yöneticileri, öğretmenlerin mağdur olmaması için  23 Nisan’daki görevli ücretli öğretmene ek ders yazmaktadır. Bununla ilgili bir düzenleme yapılmalıdır. 24 Nisan’da ise herhangi bir kutlama programı olmadığı için 24 Nisan gününün ek dersi kesilecektir.


 


23-24 Nisan’daki Egzersizin Ek Dersi Kesilir Mi?


 


*Milli bayramlara denk gelen günlerde öğretmene egzersiz çalışması için de ek ders ödemesi yapılmaz. Öğretmenlerimizin egzersiz çalışma planını hazırlarken tatile denk gelen günlerin egzersiz çalışmasını başka bir güne kaydırmasında yarar vardır. Egzersiz çalışmasını planlarken bu hususa dikkat etmek gerekir. Ek dersin kesilmesi bu şekilde önlenir. 


 


TATİL VE EK DERSLE İLGİLİ HÜKÜMLER


 


Toplu Sözleşme Maddesi


 


Madde 2-  Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.


 


Ek Ders Yönetmeliği Maddesi


 


İl düzeyinde millî ve mahallî bayramların kutlamaları için kurulan hazırlık komitelerinde görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, millî ve mahallî bayramların hazırlık çalışmalarına katılan yönetici ve öğretmenler, söz konusu bayramların hazırlık çalışmalarına ve törenlerine sınıf veya okul bütünlüğünde katılan öğrencilerin öğrenim gördüğü eğitim kurumlarının yönetici ve öğretmenleri ile millî bayramlar nedeniyle tatil edilen günlerde ders görevlerini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.


 


Zeki Kara / gazetekamu.com

Son Güncelleme: 10.04.2014 01:20
Anahtar Kelimeler:
nisan tatil mi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.