Engelli Memur Adayları, DPB Önünde Basın Açıklaması Yapacak

Engelli memur adayları, 15.01.2015 saat 12:00'de Devlet Personel Başkanlığı önünde yapacağı basın açıklamasına destek bekliyorlar.

Engelli Memur Adayları, DPB Önünde Basın Açıklaması Yapacak

Engelli memur adayları, 15.01.2015 saat 12:00'de Devlet Personel Başkanlığı önünde yapacağı basın açıklamasına destek bekliyorlar.

13 Ocak 2015 Salı 00:15
Engelli Memur Adayları, DPB Önünde Basın Açıklaması Yapacak

 ENGELLİ MEMUR ADAYLARININ SABRI KALMADI,  ATAMA BEKLİYORLAR

Engellilerin sosyal hayata tutunabilmelerinin ilk şartı hiç şüphesiz ki istihdamlarının sağlanılabilmesidir. İstihdamı sağlanılan engelliler sosyal hayata daha sıkı sarılacak böylelikle saygınlıklarını arttıracaklardır.

Ancak günümüz Türkiye'sinde engellilerin istihdamı için var olan ve Resmi Gazete ile yürürlüğe giren mevcut koşullar uygulanmamakta, milyonlarca istihdam edilmeyi bekleyen engelli bireyler hayattan soyutlanmaktadır. Gerek kamu kurum ve kuruluşlarında gerek ise özel'de engellilere sağlanması gereken pozitif ayrımcılık sadece "laf" ta kalmaktadır. Bunun en basit örneği ise Devlet Personel Başkanlığının resmi internet sitesinde yer alan sayısal verilerdir.


Devlet Personel Başkanlığının resmi verilerine göre Eylül / 2014 dönemi itibari ile kamu kurum ve kuruluşlarında 23.545 boş engelli kontenjanı bulunmaktadır. Engelli memur adayları açık olan bu boş kontenjanlarına yerleşebilmek ve engelli memur olabilmek için yapılan EKPSS (Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı) sınavına girmişler ve aylardır atanmayı beklemektedir. Bu bekleme sürecinde ise gerek maddi zorluklara gerek ise manevi çöküntülere uğrayan engelli memur adaylarının artık sabrı kalmamakta ve verilen atama ve kadro sözlerinin yerine getirilmesini istemektedirler.

Bu sözlerden birisi de Devlet Personel Başkanı Mehmet KUMBUZOĞLU' nun "2015/ Mart ayına kadar 2015'in ilk engelli memur ataması yapılacağı" sözüdür. KUMBUZOĞLU bu sözünün arkasından aylar geçmesine rağmen hiç bir açıklama yapmamış ve Devlet Personel Başkanlığını "aracı kurum" olarak göstermiştir. Oysa ki 11.01.2015 tarihinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İSLAM' ın özel bir tv kanalında vermiş olduğu beyanatında "engellilerin kadro atamalarında tek yetkili olan kurumun Devlet Personel Başkanlığı"nın olduğunun bildirilmesi engellileri çıkmaza sürüklemektedir.  Hal böyle olunca da engelli memur adayları adeta bir "rüzgar" misali oradan oraya savrulmaktadırlar.  Bakan İSLAM "engellilerin ve engelli kadrolarının mevcut niteliklerinden bahsederken, engelli bireylerin herhangi bir niteliğe sahip olmaması nedeni ile kadroların boş kaldığını vurgulamaktadır. Oysa ki 07.02.2014 tarih ve 2014/5780 karar sayısı ile resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelikte "Engellilerin istihdam edileceği uygun münhal kadro bulunmadığı takdirde hizmet gereklerine ve genel hükümlere göre diğer münhal kadrolarda değişiklik yapılarak gerekli kadrolar temin edilir. Engelli personelin istihdam edileceği birimler engellilerin engel durumları dikkate alınarak ilgili kamu kurum veya kuruluşunca belirlenir." ifadeleri yer almakta ve işe göre engelli değil engelliye göre iş'in temin edilmesinin amaçlandığı vurgulanmaktadır. Bakan İSLAM' ın bu talihsiz açıklamaları kadro haberi bekleyen binlerce engelli memur adayını derinden yaralamış olup, toplumla iç içe olmaktan soyutlamıştır.

Bu bakımdan yaşanılan ve verilen  tüm olumsuz beyanatlara istinaden engelli memur adayları kendi imkanları ölçüsünde ve Engelliler Konfederasyonu Genel Başkanı Avukat Turhan İÇLİ'nin katılımı ile 15.01.2015 tarih saat 12:00'de Devlet Personel Başkanlığı önünde Anayasal Hakları olan bir basın açıklaması düzenleyerek, karşılaştıkları sorunları, taleplerini ve isteklerini duyurmaya çalışacaklardır.

Kamuoyuna Önemle Duyurulur.

NOT: Kpsscafe.com tarafından hazırlanan bu haber “www.kpsscafe.com.tr” şeklinde aktif link verilmeden kesinlikle kullanılamaz. Aksi takdirde tüm yasal girişimler yapılacaktır.

Son Güncelleme: 12.01.2015 22:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Emine 5 yıl önce

teşekkürler bizlere verdiğiniz destek için