Flaş Haber
Kapat

2018 EKPSS Sınav Başvuruları Başlıyor (Sınav Tarihi)

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi EKPSS başvuruları için geri sayımda sona geliniyor. Peki EKPSS başvuruları ne zaman başlayacak? EKPSS ne zaman yapılacak?

2018 EKPSS Sınav Başvuruları Başlıyor (Sınav Tarihi)

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi EKPSS başvuruları için geri sayımda sona geliniyor. Peki EKPSS başvuruları ne zaman başlayacak? EKPSS ne zaman yapılacak?

05 Şubat 2018 Pazartesi 14:40
2018 EKPSS Sınav Başvuruları Başlıyor (Sınav Tarihi)

Engelli adayların memur olmak için gireceği EKPSS için başvuru süreci başlıyor.

Engelli vatandaşların kamuda memur olarak istihdam edilmeleri için Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı yapılıyor. Yapılacak bu sınavın sonucunda engelli adaylar aldıkları puanlar ile kamuya atanacaktır. 

EKPSS GEÇERLİLİK SÜRESİ ARTTIRILDI

Engelli adayların gireceği EKPSS'nin geçerlilik süresi arttırıldı. Geçtiğimiz gün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren kararda Engelli adaylar, EKPSS'den aldıkları punı 4 yıl boyunca kullanabilecek.

BAŞVURULAR BAŞLIYOR

EKPSS için başvurular ÖSYM tarafından alınacak. ÖSYM Başkanlığı yaptığı açıklamada EKPSS için başvuruların 6-21 Şubat tarihleri arasında alınacağını duyurdu. Başvuru kılavuzunun ise bugün veya yarın yayımlanması bekleniyor.

SINAV NE ZAMAN?

ÖSYM Başkanlığı, 2018 sınav takviminde EKPSS'nin 22 Nisan 2018'de gerçekleştireceğini açıkladı. EKPSS'ye başvuru yapan adaylar bu tarihte sınav merkezlerinde yazılı sınava girecek.

BAŞVURU KOŞULLARI

ÖSYM Tarafından geçtiğimiz 2016 yılında yapılan EKPSS için yayımlanan başvuru kılavuzunda başvuru şartları şu şekilde açıklanmıştı: Bu yıl da aynı şekilde başvuruların alınması bekleniyor.

EKPSS/Kuraya, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun değişik 48’inci maddesi 7’inci fıkrası hariç diğer koşulları taşıyan adaylar başvurabilecektir.

EKPSS/kuraya; 07/02/2014 tarihli ve 28906 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren

"Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik” hükümlerine uygun en az %40 ve üzerinde engelli olanlar başvurabileceklerdir. Sağlık kurulu raporlarında %40’tan daha az engelli olduğu belirtilen adaylar EKPSS ve kuraya başvuramazlar.

İlgili Yönetmeliğin 4. maddesinde, “Bu Yönetmeliğin uygulanmasında; Engelli:Doğuştan veya sonradan; bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yetenekleri bakımından engel oranının yüzde kırk veya üzerinde ve çalışabilir durumda olduğunu mevzuat hükümlerine göre alınacak sağlık kurulu raporu ile belgeleyenleri, ifade eder.” hükmü bulunmaktadır. Bu hüküm gereği; çalışabilir durumda olduğunu mevzuat hükümlerine göre alınacak sağlık kurulu raporu ile belgeleyemeyen adayların, sınav/kuraya başvurarak bir kadroya yerleştirilseler bile, ilgili kurum tarafından atamaları yapılmaz.

 EKPSS’ye; ortaöğretim kurumlarından, yükseköğretim ön lisans veya lisans programlarından mezun olan veya EKPSS’nin geçerlik süresi içinde mezun olabilecek durumda olan engelli adaylar başvurabileceklerdir. Birden fazla öğrenim düzeyinden mezun olan adaylar mezun oldukları en üst düzeyden EKPSS’ye başvurmak zorundadır.

 Kuraya ise; ilkokul/ortaokul/ilköğretim/özel eğitim iş uygulama merkezi veya okulu mezunu veya bu okullardan yerleştirme işlemlerine son başvuru tarihi itibarıyla mezun olabilecek durumda olan engelli adaylar başvurabileceklerdir.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı görüşleri doğrultusunda; Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi (Okulu) Öğrenim Belgesine sahip olanlar, Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi (Okulu) Eğitim Programı ile İş Okulu Eğitim Programı belgesine sahip olanlar, ortaöğretim düzeyinde EKPSS’ye başvurabileceklerdir.

“Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi (Okulu) Öğrenim Belgesi”ne sahip olanlar, Kura’ya başvurabileceklerdir. EKPSS’ye başvurarak sınava giren adaylar, Kuraya başvuramazlar. EKPSS’ye başvurarak sınava giren adayların Kuraya başvuruları sistem tarafından engellenecektir. Adayların bu duruma dikkat ederek EKPSS’ye başvurmaları gerekmektedir. EKPSS/kuraya, mezun olabilecekleri öğrenim düzeyinden başvuruda bulunan adayların, EKPSS sonucu ve kuraya göre yerleştirme işlemlerinin yapılabilmesi/yerleştikleri kadroya atanabilmesi için tercih işlemlerine son başvuru tarihi itibarıyla mezun olmaları gerekmektedir.

Kuraya başvuran adaylar sınava girmeyecek ancak, EKPSS sonuçları açıklandıktan sonra ilan edilecek Tercih Kılavuzuna göre tercihleri doğrultusunda yapılacak yerleştirme işlemine tabi tutulacaktır. Kura yöntemiyle yerleşmek isteyen adayların kayıtları her bir dönem için (EKPSS’nin geçerlilik süresine bağlı olarak) sadece bir kez alınacaktır. Dönem içerisinde gerçekleştirilecek yerleştirme işlemlerine ancak, başvuruları kayıt altına alınan adaylar başvurabileceklerdir.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerince yetişkinler için düzenlenen okur-yazarlık programlarına katılanlara verilen “Yetişkinler Eğitimi İkinci Kademe Başarı Belgesi” eğitim düzeyi olarak ilköğretim okulunun ilk beş sınıfına denk sayıldığından bahisle, bu belgeye sahip olan engelli adaylar, bu kılavuzda belirtilen başvuru tarihi itibariyle kuraya katılım amacıyla (ilkokul düzeyinde) başvuruda bulunabilecektir.

EKPSS/kuranın başvurularının başladığı ilk gün itibarıyla, 65 yaşını dolduran engelli adayların başvurusu sistem tarafından kabul edilmeyecektir. Tercih kılavuzlarında ilan edilen kadrolara atanmak için başvuracak adayların 18 yaşını tamamlamış olmaları gerekmektedir (Bir meslek veya sanat  4 okulunu bitirenler en az 15 yaşını doldurmuş olmak ve Türk Medeni Kanununun 12’nci maddesine göre kazai rüşt kararı almak şartıyla Devlet memurluklarına atanabilirler.).

EKPSS/kuraya yurt dışında eğitimleri tamamlamış olan engelli adaylar ile yurt dışında bir eğitim kurumundan EKPSS’nin geçerlik süresi içinde mezun olabilecek durumda olan adaylar da başvurabileceklerdir.

Kpsscafe.com.tr  | Ankara

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.