Yüksek emekli aylığı için ne yapmak gerekir?

Emekli olduktan sonra düşük maaş birçok kişinin en büyük sorunu olmaktadır.Peki yüksek emekli aylığı alabilmek için neler yapmak gerekiyor?

banner396

Yüksek emekli aylığı için ne yapmak gerekir?

Emekli olduktan sonra düşük maaş birçok kişinin en büyük sorunu olmaktadır.Peki yüksek emekli aylığı alabilmek için neler yapmak gerekiyor?

14 Mayıs 2015 Perşembe 21:21
Yüksek emekli aylığı için ne yapmak gerekir?

Bilindiği üzere sigortalı ve ya hak sahiplerine bağlanacak gelir ve aylıklarda üç tarih aralığında geçen hizmetlerin emeklilik aylığı hesabında büyük etkisi bulunmaktadır. Bu tarih aralıkları 2000 öncesi hizmetler, 2000-2008 arası hizmetler ve 2008 sonrası yani 5510 Sayılı Kanuna tabi geçen hizmetler.

Emeklilik hesabında üç dönem aralığında geçen hizmetler için her ne kadar emeklilik hesabı aynı olsa da aylık bağlama oranları farklılık göstermektedir

5510 Sayılı Kanuna tabi çalışmaları fazla bulunan bir sigortalının çok yüksek emekli aylığı hayali kurması biraz anlamsız olur. Çünkü 5510 Sayılı Kanunla birlikte aylık bağlama oranı düşürülmüş olup hayatı boyunca asgari ücretle çalışacak ya da isteğe bağlı sigorta ve bağkura asgari tutarlarda prim ödeyecek kişilere çok düşük oranlarda aylık bağlanacaktır.

5510 Sayılı Kanuna Göre Aylık Bağlama Oranı


5510 sayılı Kanun’un “Gelir ve aylıkların düzeltilmesi, yükseltilmesi, alt sınırı, ödenmesi ve yoklama işlemleri başlıklı 55’inci maddesinde konu ile ilgili şu hüküm yer almaktadır:

“Bu Kanun’a göre sigortalıya bağlanacak aylıklar ile ölen sigortalının hak sahiplerinin aylıklarının hesabına esas tutar, çalışma sürelerindeki her yıl için 82’nci maddeye göre tespit edilen prime esas günlük kazanç alt sınırları dikkate alınarak, talep veya ölüm yılına ait Ocak ayı itibariyle 29’uncu maddenin ikinci fıkrasına göre belirlenen ortalama aylık kazancın yüzde 35'inden, sigortalının bakmakla yükümlü olduğu eşi veya çocuğu varsa yüzde 40'ından az olamaz. Hak sahibi kimselerin aylıkları; hak sahibi bir kişi ise bu fıkraya göre hesaplanan alt sınır aylığının yüzde 80'inden, hak sahibi iki kişi ise yüzde 90'ından az olamaz. Uluslararası sosyal güvenlik sözleşmeleri gereğince bağlanan kısmı aylıklar için bu fıkra hükümleri uygulanmaz.”

Görüldüğü üzere aylıkların hesabı yapılırken emekli talebinde bulunurken bakmakla yükümlü kişi olup olmadığı seçeneği büyük önem arz etmektedir. Şayet “TAHSİS TALEP VE BEYAN FORMU”nda yer alan bakmakla yükümlü kişi var mı yok mu sorusu cevaplanmadığında ya da o seçenek işaretlenmediğinde aylık bağlama oranı %35 olarak hesap edilmektedir.

Çoğu kişi tahsis talep ve beyan formundaki bu seçeneği işaretleme gereği duymaz daha doğrusu bilmez. Aylık bağlama oranında %5 etkisi olduğu göz önünde bulundurulursa aylıkların hesabında etkisinin ne kadar önemli olduğu görülebilmektedir.

Kısaca özetlemek gerekirse 01.10.2008 sonrası için aylık bağlama oranı yüzde 35’den az olamaz ve bakmakla yükümlü eşiniz, çocuğunuz, anne ve babanız varsa ve bunu aylık talep formunda işaretlerseniz oran yüzde 40’a çıkarılır.


>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 14.05.2015 21:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394