Yeni Bir Kurum Kuruldu: Kuruma 50 Personel Alımı Yapılacak

TBMM'de görüşülen tasarı kabul gördü ve Helal Akreditasyon Kurumu kuruldu. Kurulan yeni kuruma ise 50 kadro ihdas edildi. İşte detaylar.

banner396

Yeni Bir Kurum Kuruldu: Kuruma 50 Personel Alımı Yapılacak

TBMM'de görüşülen tasarı kabul gördü ve Helal Akreditasyon Kurumu kuruldu. Kurulan yeni kuruma ise 50 kadro ihdas edildi. İşte detaylar.

11 Ekim 2017 Çarşamba 20:01
Yeni Bir Kurum Kuruldu: Kuruma 50 Personel Alımı Yapılacak

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunulan Helal Akreditasyon Kurumu kuruldu.

TBMM'den geçen tasarıya göre, helal uygunluk değerlendirme kuruluşlarını akredite etmek, bu kuruluşların ulusal ve uluslararası standartlara göre faaliyette bulunmalarını ve bu suretle düzenledikleri belgelerin ulusal ve uluslararası alanda kabulünü temin etmek amacıyla, idari ve mali özerkliğe sahip özel bütçeli Helal Akreditasyon Kurumu kurulacak.

Tasarı ile ilgili kanuna "helal akreditasyon" tanımı da ekleniyor.

"Helal akreditasyon", helal uygunluk değerlendirme alanında faaliyet gösteren kuruluşların Helal Akreditasyon Kurumu tarafından ulusal ve uluslararası kabul görmüş teknik kriterlere göre değerlendirilmesi, yeterliliğinin onaylanması, düzenli aralıklarla denetlenmesi ve izlenmesini ifade edecek.

Verilen görevleri yerine getirmek üzere Ekonomi Bakanlığı ile ilgili kurulacak, kısa adı HAK olan Helal Akreditasyon Kurumunun merkezi yine bu bakanlık tarafından belirlenecek.

HAK, Türkiye'de helal akreditasyon hizmeti sunma yetkisini haiz tek kuruluş olacak.

Tasarısıya göre, Helal Akreditasyon Kurumu bünyesinde danışma kurulu oluşturulacak.

Danışma kurulu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Hazine Müsteşarlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Sermaye Piyasası Kurulu, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, Türk Akreditasyon Kurumu, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Türk Standardları Enstitüsü, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu, Yükseköğretim Kurulu, Türkiye İhracatçılar Meclisi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, Türkiye Katılım Bankaları Birliği, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği, Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu, Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Seyahat Acentaları Birliği, Türkiye Otelciler Birliği Derneği, Türkiye Süt Et Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği, Beyaz El Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği, Ulusal Kırmızı Et Konseyi, Ulusal Hububat Konseyi, Ulusal Pamuk Konseyi, Ulusal Süt Konseyi, Ulusal Turunçgil Konseyi, Ulusal Baklagil Konseyi, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi, Ulusal Fındık Konseyi, Ulusal Çay Konseyi ve en fazla üyeye sahip tüketici örgütü tarafından bildirilen birer temsilciden oluşacak.

Danışma kurulu üyelerinin görev süresi üç yıl olarak belirlenir. Görev süresi biten üyeler tekrar bildirilebilecek. Danışma kurulu yılda en az bir kez toplanacak.

İhtiyaç görülmesi halinde ilgili görülen ulusal ve uluslararası kuruluşlardan danışma kurulu toplantılarına temsilci davet edilebilecek.

Kurumun para, evrak ve her çeşit malı, devlet malı hükmünde olacak ve kurumun görevleriyle ilgili yaptığı faaliyetlerden elde ettiği gelirleri dolayısıyla kurumlar vergisi açısından iktisadi işletme oluşmuş sayılmayacak.

Kurum tarafından yapılacak işlemler, harçlardan ve damga vergisinden istisna olacak.

Kurum, helal akreditasyon amacıyla başvuran kuruluşların müracaatı, değerlendirilmesi ve akredite edilmesiyle ilgili elde edilmiş bilgilerin gizliliğini korumakla yükümlü olacak.

Kurum için 50 kadro ihdas edilecek.

Kpsscafe.com.tr | Ankara

>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hamdi demirkan 10 ay önce

Yas 30 8 ay ssk var gerisi size kalmis

Avatar
mithat 10 ay önce

Alimlar ne zaman hangi branslarda olacak ve basvurular nereye ne şekilde yapılacak alım şartları neler ve kpss ile mi yoksa mülakatla mi alinacak bu konularda aydınlatırsanız seviniriz tesekkurler

banner389

banner394