Taşerona Kadroda Merak Edilenler (Kimler kadroya geçecek, maaslar, emeklilik, ikramiye tazminat, izinler.)

Taşerona kadroda sürecin sonuna gelindi. Süreç sona ererken işçilerin kafalarında kalmış çok ayıda soru bulunuyor. Bunların başında hangi işçiler kadroya alınacak? Kamuda hangi statüde istihdam edilecekler? Maaşlar ve emeklilik hakları nasıl olacak? soruları var. İşte taşerona kadroda süreç

banner396

Taşerona Kadroda Merak Edilenler (Kimler kadroya geçecek, maaslar, emeklilik, ikramiye tazminat, izinler.)

Taşerona kadroda sürecin sonuna gelindi. Süreç sona ererken işçilerin kafalarında kalmış çok ayıda soru bulunuyor. Bunların başında hangi işçiler kadroya alınacak? Kamuda hangi statüde istihdam edilecekler? Maaşlar ve emeklilik hakları nasıl olacak? soruları var. İşte taşerona kadroda süreç

08 Aralık 2017 Cuma 10:30
Taşerona Kadroda Merak Edilenler (Kimler kadroya geçecek, maaslar, emeklilik, ikramiye tazminat, izinler.)

Taşeron işçilerin kamuya alınma meselesinde sona gelindi. Kadroya geçiş sürecinde sona gelinmesi ile birlikte işçiler kimlerin kadroya alınıp alınmayacağını, maaşların emeklilik haklarını araştırmaya başladı.

Habertürk'te yer alan haberde taşeron işçiler için bundan sonraki süreç şu şekilde detaylandırıldı:

Kaç Kişi Yararlanacak

Merkezi yönetim kapsamındaki genel bütçeli idareler, üniversiteler, hastaneler ve üst kurullarda çalışan 450 bin kişi, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/D maddesi kapsamına (işçi kadrosuna) alınacak. Belediyelerde çalışan 400 bin kişi belediyelerin kuracağı yeni iktisadi teşekküllerde işçi olarak istihdam edilecek. 4C kapsamındaki 24 bin kişi 4B kadrosuna alınacak, Mevsimlik çalışan 25 bin dolayındaki işçinin çalışma süresi uzatılacak.

KİT İşçileri Ne Olacak?

KİT’lerde taşerona bağlı olarak çalışan işçilerin kadroya alınması konusunda Maliye Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar devam ediyor. Bu işçilerin durumu, bu çalışma sonucu belirlenecek.

Mevsimlik İşçiler Yararlanacak mı?

ÇAY-KUR, Şeker Fabrikaları, Orman Genel Müdürlüğü gibi kuruluşlarda dönemsel olarak çalışan işçiler yararlanacak. Halen 5 ay 29 güne kadar istihdam edilen bu işçiler, 9 ay 29 güne kadar çalıştırılabilecek. 

4/C'liler Ne Olacak?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), TBMM gibi kurumlarda çalıştırılan veya özelleştirme sonrası işsiz kaldıkları için 4/C statüsünde çalıştırılan kişiler (Yaklaşık 23 bin kişi) 4/B statüsünde “sözleşmeli memur” kadrosuna alınacak. 

Sözleşme Süresi Olacak mı?

Daha önce Meclis’e sunulan yasa tasarısında taşeron işçilerin 3 yıllık sözleşmeli olarak istihdamı öngörüldü. Yeni düzenlemede, 1 yıl, 3 yıl gibi sözleşme süreleri olmayacak. 

Kriter Olacak mı?

Kadroya alınacak taşeron işçiler için eğitim, yaş, asıl iş-yardımcı iş gibi kriter olmayacak. 

Emekli Olan Ama Çalışmaya Devam Eden İşçiler Faydalanacak mı?

Emekli maaşı alanların kamuda çalışması yasak. Bu nedenle, halen hem emekli aylığı alan hem de taşerona bağlı olarak çalışan kişiler kadroya alınmayacak.

Emekliliğine Az Kalanların Durumu Ne Olacak?

Emekliliğine, 1 yıl, 2 yıl gibi kısa süre kalanlar emeklilik yaşını dolduruncaya kadar kamuda çalışmaya devam edecek. 

Primi Eksik Olan İşçiler Ne Olacak?

Bu durumdaki işçiler de prim günlerini tamamlayarak emeklilik hakkını alıncaya kadar çalışmak üzere kadroya alınacak. 

Sözleşmesi Askıca Olanlara Ne Olacak?

Doğum iznine ayrılan, hastalandığı için rapor kullanan, askere giden ve bu nedenle sözleşmesi “askıda” olan kişiler, izinden veya askerden döndüklerinde kadroya alınacak. 

Asıl İşi Yapanlar Nasıl İstihdam Edilecek?

Hastanelerde hemşire, laborant, teknisyen gibi hizmetlerde çalışanların da işçi kadrosuna alınacağı belirtiliyor. Bu konuda Meclis’teki görüşmeler esnasında farklı bir çözüm beklentisi bulunuyor.

Maaşlar

Taşeron işçiler için bir süredir toplu sözleşmeler imzalanıyor. Taşeron işçiler kadroya alındıklarında, sözleşme süresinin bitimine kadar aynı ücreti almaya devam edecekler.

İkramiye

Sürekli işçi kadrosundakilerde olduğu gibi kadroya alınacak taşeron işçilere de yılda 2 defa 26’şar günlük ücret tutarında “tediye” adı altında ikramiye ödenecek. 

Yıllık İzin

İşçilerin yıllık izinleri çalışma sürelerine göre belirleniyor. Kadroya alınan taşeron işçilerin yıllık izin süreleri belirlenirken, en çok çalıştıkları işyerindeki kıdemleri esas alınacak. 

Devlete Yük Olacaklar mı?

Hayır. Devlet taşeron işçileri istihdam ederken onların ücretlerine ilave olarak “alt işveren” durumundaki firmalara işçi ücreti başına yüzde 20-30 gibi oranlarda fazla para ödüyor. Taşeron işverenlere yapılan bu ödemeler sona ereceği için devletin yükünün azalması söz konusu. 

Ne Zaman?

TBMM Genel Kurulu’nda gelecek hafta başlayacak bütçe görüşmelerinin ardından taşeronla ilgili yasa çıkartılacak. Yasa Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdikten sonra kadroya alım için 3 ay süre tanınacak. 

Sınav ve Soruşturma Tüm İşçiler İçin mi?

Kamuya personel alımındaki prosedür gereği kadroya alınacak işçiler güvenlik soruşturmasından geçecek. Yasadışı örgütlerle bağlantısı tespit edilenler kadroya alınmayacak. İşçiler, şu an çalıştıkları kurumlar tarafından, yaptıkları işlere göre sınavdan geçirilecek. 

Kıdem Tazminatı ve Ödenmemiş Maaşlar

Taşerona bağlı işçilerin geçmiş yıllara ilişkin kıdem tazminatı ve ödenmemiş ücretleri taşeron firmaların sorumluluğunda. Ancak, daha önce çıkartılan yasa gereği, taşeron firmalar tarafından ödenmeyen kıdem tazminatı ve ücretlerden asıl işveren de sorumlu bulunuyor. 4857 sayılı kanunun 2. Ve 3. Maddelerinde düzenlenen asıl işveren- alt işveren ilişkilerine ilişkin maddelerde haklarının kısıtlanamayacağı belirtilerek ayrıca, ‘alt işverenin işçileri başlangıçtan itibaren asıl işverenin işçileri sayılır’ deniyor. Dolayısıyla bu konuda hak kaybı yaşanması beklenmiyor.

Emeklilikler Nasıl Olacak?

Taşerona bağlı çalışanlar Devlet Memurları Kanunu’nun 4/D maddesine bağlı olarak “sürekli işçi” kadrosunda istihdam edilecek. Bu nedenle, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 4/a maddesi uyarınca “işçi” statüsünde emekli olacak.

Taşeron kadro haberlerinden haberdar olmak için Kpsscafe.com.tr adresini aşağıdaki platformlardan takip edin.

KPSSCAFE android uygulamamızı ücretsiz indirmek için ---->>> tıklayın

KPSSCAFE ios uygulamamızı ücretsiz indirmek için----> tıklayın

Kpsscafe.com.tr  | Ankara

>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 08.12.2017 12:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
murat 11 ay önce

kamuda görev yapan taşeronların cogunluğu kit lerde görev yapmakta eger bu düzenlemede kit ler muaf tutulursa cok büyük tepkiler alır hükümet

Avatar
mağdurma 11 ay önce

Üreten kurumlar devlet kurumu değil mi? Merkezi yönetimde çalışan taşeronlar insan KiTlerdekiler hayvan mıyız biz? (Ki ben hayvanlarında haklarını sonuna kadar savunuyorum yanlış anlaşılmasın). Bu nasıl adalet? Reis bu durumu halleder diye düşünüyorum...

Avatar
Kemal 11 ay önce

Kitler kadroda kapsam dışı anlamına gelen açıklamalar tüm taşeronların morallerini alt üst etmiş durumda. Çünkü bu durum bir ailede 5 kardeşin 4 üne hediye verip 1'ini ayırmak gibi birşeydir. 1982 Anayasasının " Kanun Önünde Eşitlik" başlığını taşıyan 10'uncu maddesi şöyle demektedir: herkez Dil, Irk, Renk, Cinsiyet, Siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetmeksizin kanun önünde eşittir. Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz. Netice olarak taşerona kadro hususunda iyi düşünülmeli, kitlerin dışarda kalması gibi bir hata asla işlenmemelidir. Aksi halde hükümet çok büyük bir yanlışa imza atar. Kaş yapayım derken göz çıkarır.Bu yüzden Kitlerde çalışan kardeşlerimizede diğer taşeron kardeşlerimizle birlikte bir an önce ayırt edilmeksizin kadro ve kadro verileceği haberleri verilmelidir.

Misafir Avatar
ben taşeron muyum ne bağarma bana 11 ay önce @Kemal

Tebrikler söylenebilecek her şeyi söylemişsiniz

Beğenmedim! (0)
Avatar
Ögg 11 ay önce

Kadrolaşma çalışması süreci içerisinde işten çıkartılan işçilerin konuyu yargıya taşıma ve iadeyi kazanmaları durumunda yeni çıkartılan haklardan faydalanabiliyorlar mı ? Biz bu işin neresinde olcaz...konu hakkında bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim

Avatar
Hikmet 11 ay önce

Bu süreçte işten çıkartılanlar bu işin neresinde olacak peki

Avatar
Adimiz temizlikk 11 ay önce

Elk su kaynak vb isler yapmaktayizz ama temizlikci gosteriliyoruz devletin kurumunda bu nasil adalett

Avatar
Kirikkaleden 11 ay önce

Ben 6 yildir calisiyom kit de sirket beni cikartti sebepsiz yere benim hakkim ne olacak dunku ise giren faydalanacakda ben ve benim gibileri faydalanmayacakmi boyle adalet olurmu

Avatar
Yaşar 11 ay önce

Kiralık araç şoförü nü kadro kapsıyor mu bilgisi olan var mı

banner389

banner394