Taner Yıldız - Yeni Hedefimiz Sondaj Gemisi Projesi!

Türkiye'nin başarılı projelere imza attığını belirten Taner Yıldız, sismik geminin ardından sondaj gemisinin de yapılıp, ülkenin bir adım daha ileriye götürüleceğini bildirdi.

Ekonomi 04.04.2015, 20:16 04.04.2015, 20:19
689
Taner Yıldız - Yeni Hedefimiz Sondaj Gemisi Projesi!
Türkiye'nin başarılı projelere imza attığını belirten Taner Yıldız, sismik geminin ardından sondaj gemisinin de yapılıp, ülkenin bir adım daha ileriye götürüleceğini bildirdi.

Sırada Sondaj Gemisi Var!


 Enerji Bakanı Taner Yıldız, yaptığı açıklamada gelecekle ilgili umut vaat edici planların olduğundan bahsetti. Yıldız, ilk yerli sismik geminin ardından hedefin sondaj gemisi ve platformu olduğunu dile getirdi.
Yıldız, Türkiye'nin mühendislik seviyesinin giderek geliştiğini belirterek, "Turkuaz'dan sonraki hedef Türkiye'nin bir sondaj gemisi, sondaj platformuna sahip olmasıdır" diyerek bu konudaki çalışmaların geliştirileceğini dile getirdi.

 

Ekim ayında çalışmaya başlayacak olan ilk yerli sismik arama gemisi Turkuaz’ın deniz altındaki yaşamı incelemenin dışında madencilik faaliyetlerinde de kullanılacağını söyledi. Ayrıca Yıldız, "Barbaros, petrol ve doğalgaz ile alakalı denizlerimizi süpürüyor. Madencilik için de bu aynı şekilde geçerli. 50 santim yüksekliğinde denizin altının komple maden olduğunu düşünelim, onun sıyrılması gerekiyor. Böyle bir zenginliğimiz var, bunun kanun alt yapısını hazırladık. Bu gemi (Turkuaz) deniz canlılarının, denizlerdeki hayatın, kirlilik ve temizlik oranının da bilinmesine yarayacak" şeklindeki yaptığı açıklamalar ileriki yıllarda zarar gören denizinde onarılacağı sinyallerini veriyor.

 

Barbaros Hayrettin Paşa'yı bir süreliğine 14 milyon dolara kiraya verdiklerini ve bu sayede harcanan paranın birkaç yıl içerisinde kendisini amorti edeceği, Turkuaz için harcanan paranın da aynı şekilde amorti edileceğini söyleyen Bakan Yıldız açıklamalarına şunları da ekledi.

 

"Turkuaz için harcadığımız 300 milyon lirayı da biz inşallah alacağız. Turkuaz'dan sonraki hedef Türkiye'nin bir sondaj gemisi, sondaj platformuna sahip olmasıdır. Şu anda ham petrol varil fiyatlarının düşmesinden dolayı bir kısım sondaj gemilerinin ucuzladığını gördük. Petrol platformlarını günlük 1 milyon dolar civarında kiralıyorduk. Bundan sonra kendimiz bunu yapmış olacağız, bu tür yatırımlar da kendisini 3-4 yılda amorti eden yatırımlardır. Tuzla'nın bu mühendislik seviyesine çıktığını gördük. Türkiye firmalarından şu anda Hazar'da platform yapanlar var. Bizim yerli sanayideki bir kısım pahalı üretimlerimizin bile gerçekleşmesi adına tercih edilmesi gereken bir nokta olduğu kanaatindeyim. Türkiye'de yaptırmak için irademizi korumuş olacağız" diyerek artık Türkiye’nin kendi işini kendi halledebilme lüksüne 12 yıl sonunda sahip olduğunu belirtti.
ana sayfa haberleri
Yorumlar (0)

Yeni Nesil Çözümleri için OmniTicaret!

-1°
kapalı