Son Dakika: Başbakan Açıkladı: O Kurum Kapatılacak

Başbakan Binali Yıldırım, Hürriyet'te yer alan habere göre TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu'nda yaptığı açıklamada Şeker Kurumunun kapatılacağını söyledi. Peki Şeker Kurumu ne iş yapar?

banner396

Son Dakika: Başbakan Açıkladı: O Kurum Kapatılacak

Başbakan Binali Yıldırım, Hürriyet'te yer alan habere göre TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu'nda yaptığı açıklamada Şeker Kurumunun kapatılacağını söyledi. Peki Şeker Kurumu ne iş yapar?

07 Aralık 2017 Perşembe 17:50
Son Dakika: Başbakan Açıkladı: O Kurum Kapatılacak

Son dakika açıklaması Başbakan Binali Yıldırım'dan geldi. Başbakan Yıldırım açıklamasında Şeker Kurumunun kapatılacağını açıkladı.

TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu'na katılan Başbakan Binali Yıldırım burada önemli açıklamalarda bulundu. Başbakan, iş adamlarına Şeker Kurumu'nun kapatılacağını açıkladı.

Hürriyet'te yer alan habere göre; Başbakan Yıldırım, uzun süredir üye atanmayan kurumun kapatılacağını ve bununla ilgili kararın da kısa sürede yayınlanacağını belirtti.

Başbakan Yıldırım kurumun görevleri ile ilgili de Tarım Bakanlığı'nın bu işlevi yerine getireceğini ifade etti.

Şeker Kurumu, 19 Nisan 2001 tarih ve 24378 sayılı Resmi Gazete' de yayımlanan 4634 sayılı Şeker Kanunu ile kamu tüzel kişiliğini haiz olarak kurulmuştu.

Şeker Kurumu Ne İş Yapar?

Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelikte Şeker Kurumunun görev ve yetkileri şu şekilde açıklandı:

Madde 13 — Kurulun görev ve yetkileri şunlardır:

a) A ve B kotalarını tespit etmek, iptal ve transferleri hakkında kararlar almak ve bu kararları uygulamak.
b) Kurum harcamaları ve işlemleri, depolama primi, araştırma geliştirme faaliyetleri ile benzeri idari giderler için kullanılmak üzere, faaliyetteki şirketlerin cari pazarlama yılına ait, yeni kurulan şirketlerin ise ilk pazarlama yılına ait A kotaları karşılığı şeker miktarının ilgili pazarlama yılı başındaki fabrika satış fiyatı üzerinden hesaplanacak tutarının binde beşini aşmamak üzere katılım paylarını belirlemek, bu konuda kararlar almak ve uygulamak.
c) Şeker için depolama kesintisinin yapılıp yapılmaması, prim ödenip ödenmemesi hususunda kararlar almak ve bu kararları uygulamak. Yurt içi üretim ve pazar işleyişlerinde Kanunun amaçlarına uygun düzenlemeler yapmak, depolama kesintisi almak, depolama prim miktarlarını tayin etmek, sarf ve mahsuba ilişkin kararlar almak.
d) İç fiyat, arz-talep dengesi ve spekülatif etkileri dikkate alarak, şeker ticaretinde yapılması istenen düzenlemeler konusundaki görüşlerini Müsteşarlığa bildirmek.
e) Kanunda öngörülen idari para cezalarını uygulamak.
f) Sektörle ilgili araştırma–geliştirme faaliyetlerini yönlendirerek organizasyonlar sağlamak ve gerekli olduğu hallerde kaynak tahsis etmek.
g) Kanunun kendisine verdiği görevleri yerine getirirken, gerekli gördüğü her tür bilgiyi; kamu kurum ve kuruluşları ile piyasada mal veya hizmet üreten, pazarlayan ve satan, gerçek ve tüzel kişilerle, bunların her türlü birliklerinden istemek.
h) Gerek duyulması halinde şirket ve bünyesindeki fabrikalarda, görevleri ile ilgili konularda araştırma ve denetimde bulunmak. Bu amaçla, gerektiğinde bağımsız denetim kuruluşlarından yararlanmak.
i) Kanunun amaçlarına uygun olarak, sektörle ilgili diğer hususlarda kararlar almak ve uygulamak.
j) Yurt içinde ve dışında, konusu ile ilgili kuruluşlarla işbirliği yapmak, gerektiğinde bu kuruluşlara üye olmak.
k) Ticari sırlar ve gizli rekabet bilgileri de dahil olmak üzere, ticari açıdan hassas olan her türlü bilginin açıklanmasını engelleyecek usul ve esasları belirlemek ve uygulamak.
l) Kurul Başkanvekilini seçmek.
m) (Değişik:RG-17/6/2010-27614) Kurumun personel politikasını çalışma usul ve esaslarını saptamak, uygulamasını izlemek, Kurum personeli ile ilgili atama kararlarını almak, Kurum personelinin genel seçilme ve atanma şartlarını belirlemek.
n) Kurumun yıllık bütçesi, gelir-gider kesin hesabı ve yıllık çalışma programlarını hazırlatmak ve onamak, gerektiğinde bütçede hesaplar arasında aktarma yapmaya karar vermek.
o) (Değişik:RG-17/6/2010-27614) Menkul ve gayrimenkul satın alma, satış, kiralama gibi tasarruflarda bulunmak ve bu konularda gerekli düzenlemeleri yapmak.
p) Kanun ve Kanuna dayanılarak çıkarılacak Yönetmeliklerle ilgili olarak verilen diğer görevleri yerine getirmek.
r) Kurul Başkanı adına imzaya yetkili personelin görev yetki alanını belirlemek.
s) (Değişik:RG-17/6/2010-27614) Kurul üyeleri ve Kurum personelinin yurt dışı görevlendirmeleri hakkında karar almak.
t) (Değişik:RG-17/6/2010-27614) Kurul üyeleri ile Kurum personelinin yurt içi ve yurt dışı yol giderleri ve gündeliklerini kanunlarla getirilen sınırlamalar dahilinde belirlemek.
(Değişik:RG-17/6/2010-27614) Kurul; yukarıda sayılan görevlerle ilgili hususlarda, Kanun ve yönetmelikleri de göz önüne alarak, yönetmelik, tebliğ, yönerge gibi düzenleyici işlemler yapmaya yetkilidir.

Memur ve personel alım ilanlarından haberdar olmak için Kpsscafe akıllı telefon uygulamasını ücretsiz olarak indirin.

KPSSCAFE android uygulamamızı ücretsiz indirmek için ---->>> tıklayın

KPSSCAFE ios uygulamamızı ücretsiz indirmek için----> tıklayın

Kpsscafe.com.tr  | Ankara

>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394