Milyonlarca Çalışanı İlgilendiren Düzenleme Hakkında Flaş Gelişme

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İŞ) Kıdem tazminatı konusuyla ilgili araştırmalarını ve görüşlerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bildirdi.

Ekonomi 11.07.2017, 19:07 12.07.2017, 08:57
3235
Milyonlarca Çalışanı İlgilendiren Düzenleme Hakkında Flaş Gelişme

Türk-İş'den Kıdem Tazminatı Konusunda Önemli Öneriler

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İŞ) Kıdem tazminatı konusuyla ilgili araştırmalarını ve görüşlerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bildirdi. Bir süredir milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren kıdem tazminatı konusunda gerek işveren gerekse işçi kesiminden çeşitli açıklamalar geliyor, hükümet tarafların mutabatakata varacağı bir orta yol arıyordu. Türk İŞ, Kıdem Tazminatıyla ilgili önerilerini maddeler halinde sıralayıp Çalışma Bakanlığına gönderdi. Çalışma Bakanlığına gönderilen yazıda şu ifadeler yer alıyor ; 

"

- Kanun hakimiyeti sağlanmalıdır. Kıdem tazminatının tüm işçiler için işlevsel ve alınabilir bir hak haline gelebilmesi için etkin bir denetleme mekanizması geliştirilmeli, caydırıcı bir idari para cezası sistemi kurgulanmalıdır. İşçi, kıdem tazminatını alamadığını Bakanlığa beyan ettiğinde; Bakanlık işçi beyanı sonrasında işverenin, işçiye ödeme yapıp yapmadığını araştırmalı, banka kayıtları ile tazminat ödediğini ispat edemeyen her işveren için işçinin mağduriyeti ile orantılı bir idari para cezası vermelidir.

- Vergi ve sigorta borcu olan işverenlerin kamu ihalelerine girmelerini engelleyen uygulamanın, kıdem tazminatını ödemeyen işverenler için de getirilmesi gerekmektedir.

- Kamu ihalelerine giren işverenlerin işçilerin kıdem tazminatı ödemelerini yapmamaları halinde ödeme yapıncaya kadar yeni bir ihaleye girmesini ve borcu olan alt işverenlerle sözleşme yapmasını önleyecek düzenleme yapılmalıdır.

- Kıdem tazminatı alacakları (rehinli alacaklar da dahil olmak üzere) her türünden kamu veya özel diğer tüm alacakların önünde tutulmalıdır.

- İflas eden veya ödeme aczi içinde bulunan işverenlerin yanında çalışan ve bu nedenle kıdem tazminatını alamayan işçilerin kıdem tazminatı alacaklarını, mevcut Ücret Garanti Fonu'ndan almalarının yolu açılmalıdır."

KPSSCAFE.COM.TR - ANKARA

Yorumlar (0)

Yeni Nesil Çözümleri için OmniTicaret!

-1°
kapalı