Madenlerde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği Değişti-18 Kasım 2017

Madenlerde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinde yapılan değişiklik 18 Kasım tarihli Resmi Gazete sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. İşte yayımlanan yönetmelik.

Madenlerde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği Değişti-18 Kasım 2017

Madenlerde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinde yapılan değişiklik 18 Kasım tarihli Resmi Gazete sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. İşte yayımlanan yönetmelik.

18 Kasım 2017 Cumartesi 08:41
Madenlerde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği Değişti-18 Kasım 2017
banner400

18 Kasım tarihli Resmi Gazete sayısında yayımlanan kararnamede, Maden İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinde yapılan değişiklik yer aldı.

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren kararnamede şu ifadelere yer verildi:

MADDE 1 – 19/9/2013 tarihli ve 28770 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Maden İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğine aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

Yer altı madenlerinde bant konveyörlerin kullanımı için geçiş hükmü

GEÇİCİ MADDE 4 – (1) Ek-3’ün 4.8 inci bendi gereğince yer altı maden işyerlerinde kullanılacak taşıma bantları ile ilgili işlemler bu maddenin yayımı tarihinden itibaren 3 yıl içerisinde tamamlanır.

(2) Ek-3’ün 4.8 inci bendinde belirtilen hususların tamamlanmasına dair birinci fıkrada yer alan geçiş süresi içerisinde, yer altı maden işyerlerinde malzeme, cevher ve pasa taşımada kullanılan bant konveyörler; antistatik ve alev yürütmez özellikte olmalı, ısınmayı veya tutuşmayı tespit etmek üzere sensörler ve ortaya çıkabilecek herhangi bir yangının ilerlemesini durduracak sıklıkta soğutma/söndürme sistemi ile donatılmalıdır.”

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin Ek-1’inin 2.1.9 uncu bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“2.1.9. Bant konveyörler ve tahrik grupları ortaya çıkabilecek herhangi bir yangını durduracak şekilde donatılmalıdır. Bu konveyörlerin ve tahrik gruplarının soğutma/söndürme sistemleri ile ısınmayı veya tutuşmayı tespit etmek üzere kullanılan sensörlerle donatılıp donatılmaması, söz konusu donanımların bulundurulması halinde sayıları ve konumları işyeri özellikleri dikkate alınarak sağlık ve güvenlik dokümanında belirtilir.”

MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin Ek-1’inin 14.3 üncü bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, aynı bentten sonra gelmek üzere aşağıdaki 14.4 üncü bent eklenmiştir.

“14.3. Yer altı maden işyerlerinde arama, kurtarma ve tahliye ekiplerinin hızlı ve etkili bir şekilde müdahale edebilmesi için uygun bir kurtarma istasyonu kurulur. Bu istasyonda bulunacak malzeme ve ekipmanların özellikleri ve sayısı ile bu ekipmanların periyodik kontrolleri ve kalibrasyon sıklıkları sağlık ve güvenlik dokümanında belirtilir. Ancak, yarıçapı en çok 50 kilometre olan alan içinde bulunan maden işyerleri; merkezi bir yerde, ortaklaşa bir kurtarma istasyonu kurabilirler. Bu hüküm, aynı işyerinin çeşitli ocakları için de geçerlidir. İşyerleri, bu istasyonun kuruluş ve yönetim giderlerini, çalıştırdıkları çalışanların sayısına göre aralarında paylaşırlar.”

“14.4. Yer üstü maden işyerlerinde kurtarma istasyonunun kurulup kurulmayacağı hususu işyeri özellikleri ve acil durum tatbikatları dikkate alınarak belirlenir. Bu durum sağlık ve güvenlik dokümanında belirtilir.”

MADDE 4 – Aynı Yönetmeliğin Ek-1’inin 16.4 üncü bendinde geçen “22/5/2002 tarihli ve 24762 sayılı” ibaresi “29/7/2015 tarihli ve 29429 sayılı” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 5 – Aynı Yönetmeliğin Ek-3’ünün 4.7 nci bendinden sonra gelmek üzere aşağıdaki bent eklenmiştir.

“4.8. Yer altı maden işyerlerinde kullanılan bant konveyörler, TS EN 14973 standardına uygun olmalıdır.”

MADDE 6 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 7 – Bu Yönetmelik hükümlerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yürütür."

Kpsscafe.com.tr  | Ankara

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.