Doğan Medya KAP'a Bildirdi-İşte Satış Fiyatı (Demirören Grubun Sahibi Kim?)

Önceki gün gelen açıklamada Doğan Medya Grubunun Demirören Grubuna satılacağına yer verilmişti. Konu ile ilgili bugün resmi açıklama geldi ve satış fiyatı Kamuoyu Aydınlatma Platformuna bildirildi.

Doğan Medya KAP'a Bildirdi-İşte Satış Fiyatı (Demirören Grubun Sahibi Kim?)

Önceki gün gelen açıklamada Doğan Medya Grubunun Demirören Grubuna satılacağına yer verilmişti. Konu ile ilgili bugün resmi açıklama geldi ve satış fiyatı Kamuoyu Aydınlatma Platformuna bildirildi.

22 Mart 2018 Perşembe 08:47
Doğan Medya KAP'a Bildirdi-İşte Satış Fiyatı (Demirören Grubun Sahibi Kim?)

Hürriyet, CNN Turk, Posta ve Kanal D'yi bünyesinde bulunduran Doğan Medya Grubu'nun satışı için resmi açıklama geldi. Doğan Medya Grubu tarafından yapılan son dakika açıklamasında, Grubun Demirören Grubu'na satıldığı açıklandı.

KAP'A BİLDİRDİ

Doğan Holding, tarafından Kamuoyu Aydınlatma Platformuna (KAP) yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Şirketimiz'in aralarında Doğan Dağıtım Satış Pazarlama Matbaacılık Ödeme Aracılık ve Tahsilat Sistemleri A.Ş. ("Yaysat"), Doğan Gazetecilik A.Ş. ( Posta, Fanatik), Doğan Haber Ajansı A.Ş., Doğan TV Holding A.Ş., DTV Haber ve Görsel Yayıncılık A.Ş. (" Kanal D" TV), Doruk Televizyon ve Radyo Yayıncılık A.Ş. (" CNN Türk" TV), Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş. ve Mozaik İletişim Hizmetleri A.Ş. ("D Smart")'nin de bulunduğu, yazılı ve görsel medya bölümünde faaliyet gösteren doğrudan ve dolaylı bağlı ortaklıklarımızdan önemli bir kısmının sermayelerinde sahip olduğumuz paylarımızın tamamının satışı ve devri konusunda, 1.100.000.000$ (Birmilyaryüzmilyon Amerikan Doları) "işletme değeri"nden, ilgili finansal borçların indirim konusu yapılması suretiyle, 890.000.000$ (Sekizyüzdoksanmilyon Amerikan Doları) "hisse değeri" üzerinden, Demirören Holding A.Ş. ile görüşmelere başlanmıştır. Konuya ilişkin gelişmeler oldukça, ilgili mevzuat kapsamında ayrıca kamuya açıklama yapılacaktır."

ERDOĞAN DEMİRÖREN KİMDİR?

Erdoğan Demirören, 1957 yılında babasının vefatı üzerine genç yaşta ailesinin oto yedek parça işinin başına geçti. Daha sonra piston üretiminden LPG sektörüne çok sayıda şirketin sahipliğine uzanarak Demirören Holding’i kuran Erdoğan Demirören, özellikle 2005’ten bu yana çeşitli toplantılarda ‘medya sektörüne ilgili duyduğunu’ söylemeye başladı.

2011’de ise Milliyet’in kurucusu Karacan Ailesi’nin mensupları Ali ve Ömer Karacan kardeşlerle ortaklaşa Milliyet ve Vatan Gazetelerini satın aldı. Karacan kardeşlerle kısa süre sonra anlaşmazlık yaşandı. Milliyet ve Vatan’ı bir süre kayyum yönettikten sonra Karacan kardeşlerin hisselerini aldı.

DOĞAN GRUBUNUN SATIŞ HASILATI

Demirören Grubu’na satılan Doğan Holding medya varlıklarının toplam satış hasılatı son rakamlar göz önüne alındığında 2.3 milyar Lira civarındadır. Medya varlıklarının cirosu Doğan Holding’in gelirlerinin yüzde 22’sini oluştururken, holdingin toplam cirosu ise 2017 sonu itibarıyla 10.4 milyar TL olarak açıklandı. Grubun ciro büyüklüğü içinde en büyük payı yüzde 62 ile enerji iştirakleri sağlıyor. Grubun tüm faaliyetlerinden elde ettiği Faiz Amortisman Vergi Öncesi Karı ise 611 milyon TL.

2016 yılını 219 milyon TL zararla kapatan holdingin 2017 yılında ise bu zararı 472 milyon TL oldu. Holdingin toplam banka borçları ise 3.3 milyar TL.

HİSSELER ARTTI

Önceki gün çıkan satış haberleri ile Doğan’ın hem holding hem de halka açık basın şirketlerinin hisseleri yüzde 19 oranında prim yaptı. Buna göre Doğan Yayın Holding ile 2014 sonu birleşen Doğan Holding hisselerinin borsa değeri 2.2 milyar TL’ye yükselirken, Hürriyet Gazetecilik kâğıtlarının değeri de 678 milyon TL oldu. Posta ve Fanatik gazetelerini bünyesinde bulunduran Doğan Gazetecilik şirketinin piyasa değeri de 355 milyon TL.

KPSSCAFE.COM.TR  | ANKARA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.