Üniversiteden Öğrenci Atılmayacak

Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) üniversitelerden atılmayı ortadan kaldıracak yasal düzenlemesine son şekli verildi.

banner396

Üniversiteden Öğrenci Atılmayacak

Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) üniversitelerden atılmayı ortadan kaldıracak yasal düzenlemesine son şekli verildi.

24 Aralık 2010 Cuma 21:19
Üniversiteden Öğrenci Atılmayacak

Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) üniversitelerden atılmayı ortadan kaldıracak yasal düzenlemesine son şekli verildi. Meclis Plan Bütçe Alt Komisyonu'nda kabul edilen yeni kanun taslağına göre yükseköğretimde hem atılmayı kaldıran hem de sınavlara teknolojiyi dahil eden bir sisteme...

Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) üniversitelerden atılmayı ortadan kaldıracak yasal düzenlemesine son şekli verildi.
Meclis Plan Bütçe Alt Komisyonu'nda kabul edilen yeni kanun taslağına göre yükseköğretimde hem atılmayı kaldıran hem de sınavlara teknolojiyi dahil eden bir sisteme geçilecek. Üniversiteyi belirlenen tarihlerde bitiremeyenler daha fazla harç ödeyerek öğrenimlerine devam edebilecekler.


Üniversitelerde yeterlilik, seviye tespit ve ders başarılarını ölçen tüm sınavlar, kâğıt ortamında ve eşzamanlı olarak yapılabilecek. Ayrıca alan ve zorluk düzeyine göre her bir adaya farklı zamanlarda farklı soruların yöneltilmesine izin verecek şekilde elektronik ortamda da gerçekleştirilebilecek. Konuyla ilgili düzenlemeler, TBMM Plan Bütçe Alt Komisyonu'nda görüşülmekte olan 'Torba Tasarı'nın içine alındı.


Yükseköğretim Kanunu'nun 44. maddesinde değişiklik öngören kanun taslağına göre, sınavlarda yöneltilecek soruların hazırlanması, soru bankasının oluşturulması ve şifrelenmesi, sınav sorularının kâğıt ortamında veya elektronik ortamda saklanması ile sınav güvenliğinin sağlanmasına ilişkin ilkeler YÖK tarafından belirlenecek.


Üniversitelerden atılmayı kaldıran düzenleme çerçevesinde, önlisans programlarını azami 4 yıl, lisans programlarını azami 7, lisans ve yüksek lisans derecesini birlikte veren programları azami 9 yıl, yüksek lisans programını azami 3 yıl, doktora programını ise azami 6 yıl içinde başarıyla tamamlayarak mezun olamayanlar daha fazla harç ödeyerek öğrenimlerine devam edebilecekler. Bu durumda ders ve sınavlara katılma ile tez hazırlama hariç öğrencilere tanınan diğer haklardan yararlandırılmaksızın öğrencilik statüleri devam edecek.


KREDİSİNİ TAMAMLAYAN MEZUN OLACAK


Öğrenciler, belirlenen ders kredilerini tamamlayarak erken mezun olabilecek. Ders kredileri, YÖK tarafından ilgili programın yer aldığı diploma düzeyi ve alan için 'Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesi'ne göre belirlenen kredi aralığı ve öğrencilerin çalışma saati göz önünde tutularak üniversitelerin senatoları tarafından tespit edilecek. Üniversitelerde öğretim faaliyetlerinin ders yılı içinde kaç döneme ayrılacağı, her bir dönemde alınması gereken asgari ve azami kredi miktarları, her bir diploma programının diplomayı almayı hak eden kişiye kazandıracağı bilgi, beceri ve yetkinliklerin neler olacağı ve bunların ölçme ve değerlendirmelerinin nasıl yapılacağı YÖK'ün belirlediği temel ilkeler çerçevesinde üniversite senatolarınca saptanacak. Üniversitelerin kayıt, devam, uygulama, tez ve teorik ders içerikleri, ön şartlı dersler, sınav çeşitleri ve bunların ders başarı notuna katkısı da yine YÖK'ün belirlediği ilkeler doğrultusunda üniversite senatolarınca düzenlenecek.


AA

>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 24.12.2010 21:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394